موسوی و کروبی: در باره رویدادهای خردادماه اطلاع رسانی شود

کروبی و موسوی
Image caption کروبی و موسوی: مردم خواهان انتخابات آزاد و آزادی رسانه ها و زندانیان سیاسی هستند

با نزدیک شدن سالگرد انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران، رهبران مخالف دولت خواستار اطلاع رسانی در این زمینه شده اند و پایگاه های اطلاع رسانی مخالفان هم بیانیه مشترکی را به این مناسبت منتشر کرده اند.

روز دوشنبه، 3 خرداد (24 مه)، سایت های سحام نیوز و کلمه، که اخبار و گزارش های مخالفان دولت را منعکس می کنند، گزارش کردند که در دیدار مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی با میر حسین موسوی، یکی دیگر از رهبران مخالف دولت، در باره مسایل سیاسی و امنیتی کشور در آستانه نخستین سالگرد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری مذاکره و رایزنی شده است.

براساس این گزارش، آقایان کروبی و موسوی با تاکید بر اهمیت حوادث مهمی که در دوره پس از انقلاب و پیش از آن در این ماه روی داده، در مورد وقایع روزهای 22 خرداد (رای گیری در انتخابات)، 25 خرداد (تظاهرات آرام تهران در اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات) و 30 خرداد (آغاز برخورد خشونت آمیز با تظاهرات اعتراضی) تبادل نظر کردند.

اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال گذشته تجمع هایی را در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات خوانده می شود به دنبال آورد که به شکل های مختلف ادامه یافت و از آن با نام "جنبش سبز" نام برده می شود.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی در جلسه روز دوشنبه گفتند که لازم است رویدادهای پس از انتخابات به شکلی کاملا دقیق تدوین و مکتوب شود و افزودند که روشن شدن تحولاتی که از 22 خرداد سال گذشته آغاز شد "برای پیشرفت جنبش سبز و نشان دادن مسیر حق جویی و حق طلبی ملت بسیار مهم است."

این دو رهبر مخالف دولت تصمیم گرفتند که در صورتیکه دولت اجازه برگزاری راهپیمایی به مناسب سالگرد حوادث خردادماه سال گذشته را صادر کند، از مردم برای شرکت در راهپیمایی در سطح ملی دعوت شود و در غیر اینصورت "برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، با تنوع و تکثری که شبکه های اجتماعی دارند، به صورت مسالمت آمیز جریان اطلاع رسانی صورت گیرد."

از زمان اعلام نتیجه انتخابات، رهبران مخالف دولت خواستار دریافت مجوز راهپیمایی بوده اند اما با وجود سازماندهی و برگزاری تعدادی تظاهرات دولتی، وزارت کشور از صدور چنین مجوزی خودداری ورزیده و معترضان تنها توانسته اند با بهره برداری از فرصت تظاهرات حکومتی، اعتراضات خود را بیان کنند.

پس از اعلام نتیجه انتخابات و بروز اعتراضات نسبت به آن، مقامات امنیتی تمهیدات گسترده ای را برای نظارت کامل بر جریان اطلاع رسانی به اجرا گذاشتند.

اخراج و محدود کردن فعالیت خبرنگاران خارجی، سانسور گسترده ، تعطیل روزنامه ها ، بازداشت روزنامه نگاران و اختلال در شبکه های تلفن همراه و اینترنت از جمله این تمهیدات بود.

برخورد خشونت آمیز 'بی اثر است'

با اینهمه، شهروندان عادی با استفاده از شبکه های اجتماعی و همچنین بهره برداری از امکانات ارتباط اینترنتی توانستند گزارش ها و حتی تصاویر مربوط به اعتراضات و نحوه برخورد با آنها را به شکلی گسترده در دسترس افکار عمومی در داخل و خارج قرار دهند و امکان انتشار اخبار حوادث داخلی از طریق رسانه های بین المللی را فراهم آورند که ناخرسندی و خشم مقامات جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

Image caption ادامه اعتراضات در دانشگاه نشانه 'بی اثر بودن ضرب و زور در برابر مطالبات به حق مردم' است

آقایان موسوی و کروبی در مذاکرات روز دوشنبه، مقابله خشونت آمیز با جنبش سبز را بیهوده توصیف کرده و با اشاره به تحولات روزهای اخیر در دانشگاه های ایران، گفتند که با وجود همه محدودیت های اعمال شده از سوی دولت، "امواج سبز" گسترش یافته است و این گسترش را نشانه ای از "بی اثر بودن ضرب و زور در برابر مطالبات به حق مردم" دانستند.

آنان گفتند که مردم در پی تامین "حقوق انسانی تصریح شده در قانون اساسی، خواهان انتخاباتی غیر گزینشی و آزاد و نیز خواهان آزادی رسانه ها و آزادی زندانیان سیاسی هستند."

در ملاقات روز دوشنبه، حملات افراد لباس شخصی به دفاتر و شخصت ها، که به سلاح های سرد و گرم و بی سیم مجهز هستند، محکوم شد و آقایان کروبی و موسوی این حملات را اقداماتی سازمان یافته توصیف کردند و گفتند که این اقدامات "دنباله همان فجایع کهریزک و کوی دانشگاه است که امروز به شکل دیگری ظاهر شده است."

ظاهرا اشاره رهبران جنبش سبز به واقعه حمله به محمد علی ابطحی، از مقامات دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق است که اخبار آن اخیرا انتشار یافته و به گفته مخالفان، توسط افراد لباس شخصی وابسته به نهادهای حکومت صورت گرفته است.

آقایان موسوی و کروبی همچنین از رفتار خشونت آمیز با محمد نوری زاد، فیلمساز و روزنامه نگار زندانی، ابراز تاسف کردند و گفتند که کتک زدن یک هنرمند برای "ارعاب او" یک رویه از پیش تعیین شده و ظالمانه است.

محمد نوری زاد پنج ماه پیش ظاهرا به دلیل ارسال نامه ای انتقاد آمیز برای آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بازداشت شد. اخیرا نیز سایت های مخالف دولت به نقل از همسر آقای نوری زاد گزارش کردند که ماموران زندان به دلیل ارسال نامه جدیدی خطاب به آیت الله خامنه ای، او را به شدت مضروب کرده اند هر چند مقامات دادستانی تهران این اتهام را نادرست خوانده اند.

آقایان موسوی و کروبی گفتند که برای جلوگیری از ادامه اینگونه روش های غیرقانونی و غیرشرعی، لازم است که "بدون توجه به عقاید و اتهامات افراد و گروه های مختلف، از حقوق آنها دفاع شود."

بیانیه سایتهای مخالف دولت درباره اطلاع رسانی

این دو رهبر مخالفان دولت در مذاکرات روز دوشنبه خود به بررسی شرایط اقتصادی، "افول صنایع ملی، گسترش بیکاری و وضعیت بد حقوق بگیران و کارگران و معلمان" پرداختند و گفتند که اگر دولت به تلاش برای حل مشکلات اقتصادی مبادرت می کرد، ناهنجاری های اجتماعی و جرایم نیز کاهش می یافت.

Image caption اعلام نتیجه انتخابات به اعتراضات گسترده و برخورد خشونت آمیز دولت با معترضان منجر شد

مهدی کروبی و میرحسین موسوی همچنین به شدت از نحوه اطلاع رسانی رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی انتقاد کردند و گفتند "این چه دستگاهی است که به آن لقب رسانه ملی داده اند اما از اخبار و نظرات ملت در آن خبری نیست؟"

آنان رادیو و تلویزیون دولتی را متهم کردند که می کوشند وقایع دهه اول انقلاب، از زمان استقرار جمهوری اسلامی تا درگذشت آیت الله روح الله خمینی را "وارونه نمایی" کنند و افزودند که در این زمینه "صداهای بیگانه و صدای حاکمان هماهنگ عمل می کنند."

در خبری دیگر در همین زمینه، سایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، متن بیانیه مشترک پایگاه های اطلاع رسانی سبز ایران را در مورد سالگرد وقایع خرداد ماه منتشر کرده است.

در این بیانیه که پایگاه های خبری "امروز"، "تحول سبز"، "جرس"، "سحام نیوز"، "میزان"، "ندای سبز آزادی" و "رای من کجاست؟" آن را امضا کرده اند، ضمن اشاره به برخی سالگرد برخی حوادث تاریخ ایران که در ماه خرداد به وقوع پیوسته، از "انتخابات مهندسی شده" دهمین دوره ریاست جمهوری انتفاد به عمل آمده و برخورد خشونت آمیز حکومت با اعتراضات آرام مردم به شدت محکوم شده است.

پایگاه های اطلاع رسانی سبز ایران نقش روش های مختلف اطلاع رسانی برای مقابله با اقدامات دولت در جهت سانسور خبری را تشریح کرده و وعده داده اند که "تا لحظه پیروزی، با ایستادگی و استقامت، رسالت اطلاع رسانی خود را ادامه می دهیم."

این پایگاه ها ازمردم دعوت کرده اند تا ابتکارها و راهکار های خود برای بسط آگاهی به منظور تداوم جنبش سبز را در اختیار آنها قرار دهند و اعلام کرده اند که در آستانه سالگرد 22 خرداد، از رهبران مخالف دولت می خواهند تا برای احیای اصول از دست رفته قانون اساسی، مقاومت و استقامت به خرج دهند و از مردم خواسته اند تا با هشیاری و استقامت با آنچه که "بنیان فکر امپراتوری دروغ" می خوانند مبارزه کنند و از راه اعتراضات مسالمت آمیز، "استبداد را به زانو در آورند."

مطالب مرتبط