پلیس درباره تظاهرات ۲۲ خرداد هشدار داد

ساجدی نیا
Image caption ساجدی نیا: پلیس با هرگونه تجمع غیرقانونی برخورد می کند

پلیس تهران علیه برگزاری تظاهرات در نخستین سالگرد انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران هشدار داده است.

روز سه شنبه، 4 خرداد (25 مه)، سرتیپ پاسدار حسین ساجدی نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران، ایلنا در اشاره به مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها در مورد تجمع در روز 22 خرداد، گفت که "پلیس با هرگونه تجمع غیرقانونی برخورد می کند."

آقای ساجدی نیا افزود که "هر تجمعی که قانونی باشد پلیس همکاری می کند اما در تجمعات غیرقانونی، چه در مواقع خاص و چه در دیگر روزها، برخورد می شود."

فرمانده نیروی انتظامی تهران در مورد دلیل برخورد با تظاهرات مخالفان دولت گفت که "پلیس بیدار و هوشیار است و حافظ نظم و امنیت جامعه است و از این رو با تجمعات غیرقانونی برابر قانون برخورد می کند."

از زمان اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در 22 خرداد سال گذشته، وزارت کشور مجوز برگزاری هیچ نوع تجمعی را به معترضان نسبت به نتیجه انتخابات نداده هر چند تا قبل از رای گیری، طرفداران نامزدهای انتخاباتی به برگزاری اجتماعات و راهپیمایی های بزرگ و کوچک مبادرت می کردند بی آنکه با ممانعتی از سوی ماموران مواجه شوند.

Image caption مخالفان از فرصت برگزاری راهپیماییهای دولتی برای ابراز اعتراض خود استفاده کرده اند

همچنین، در ماه های پس از انتخابات، نهادهای حکومتی به مناسبت های مختلف به سازماندهی و حمایت از راهپیمایی هایی مبادرت کرده اند.

در شماری از این راهپیمایی ها، مخالفان دولت با بهره برداری از فرصت تظاهرات دولتی، دست به تظاهرات زده اند که معمولا با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی از جمله پلیس ضد شورش مواجه شده است.

معترضان به نتیجه انتخابات و مخالفان دولت گفته اند که براساس اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل اسلحه در صورتیکه مخل به مبانی اسلام نباشد مجاز است و دولت نمی تواند این حق قانونی را از مردم سلب کند و تنها اجازه برخورداری از آن را به طرفداران خود بدهد.

به گفته مخالفان، درخواست صدور مجوز برای تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها به معنی لزوم کسب اجازه از دولت برای برخورداری از این حق قانونی نیست بلکه منظور از آن، مطلع ساختن نهادهای انتظامی برای فراهم آوردن تسهیلات لازم برای برگزاری تظاهرات است.

ثبت نام برای شرکت در مراسم سالگرد

درکشورهای آزاد جهان، معمولا برنامه تظاهرات به اطلاع نهادهای انتظامی می رسد تا در مورد انتخاب محل ها و مسیرهای مناسب برای تجمع و راهپیمایی، اتخاذ تدابیر لازم به منظور جلوگیری از برخورد و درگیری بین گروه های مخالف و کاهش اختلال در رفت و آمد شهری اقدام کنند.

هشدار فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در مورد تظاهرات 22 خرداد یک روز پس از درج خبر ملاقات میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، در مورد سالگرد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری انتشار می یابد.

Image caption 'پنج میلیون نفر برای شرکت در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی ثبت نام کرده اند'

آقایان کروبی و موسوی در این جلسه گفتند که برای کسب مجوز راهپیمایی به مناسبت سالگرد 22 خرداد اقدام می کنند و در صورت دریافت مجوز، خواستار راهپیمایی در سطح ملی خواهند شد.

آنان در عین حال گفته اند که در صورتیکه مجوز راهپیمایی صادر نشود، خواستار اطلاع رسانی مسالمت آمیز و وسیع با استفاده از شبکه های اجتماعی می شوند.

همچنین، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از تشکل های سیاسی اصلاح طلب، با صدور بیانیه ای به مناسبت حوادث تاریخی خرداد ماه، به "حاکمان سرمست از قدرت" توصیه کرده است تا به منظور کاستن از فاصله بین حکومت و ملت، با درخواست آقایان موسوی و کروبی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای برگزاری راهپیمایی 22 خرداد موافقت کنند.

این بیانیه از "اقشار مختلف ملت از هر قوم و مدهب و منطقه" دعوت می کند تا "با حضور هوشیارانه، مسالمت آمیز و قانونمند خود، تداوم بخش راهی باشند که سرانجام آن، به حول و قوه الهی، جز پیروزی و سربلندی ملت و حاکمیت کامل قانون نخواهد بود."

علاوه بر سالگرد رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، در ماه خرداد معمولا مراسمی هم به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله روح الله خمینی در آرامگاه او برگزار می شود.

سال گذشته، برخی از مراسم سنتی مذهبی، از جمله مراسم شب های احیا در آرامگاه آیت الله خمینی در تهران، ظاهرا به دلیل نگرانی دولت از تظاهرات مخالفان لغو شد.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری فارس به نقل از فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران، که مامور حفظ نظم در پایتخت است، گزارش کرده که نزدیک به پنج میلیون نفر برای شرکت در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی ثبت نام کرده اند.

این فرمانده پاسدار وعده داده که 'بزرگترین نماز جمعه جهان' با حضور این افراد برگزار خواهد شد اما مشخص نکرده است که آیا حضور در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی منحصر به ثبت نام کنندگان است یا شرکت در آن برای عموم آزاد خواهد بود.

مطالب مرتبط