به روز شده:  00:43 گرينويچ - چهارشنبه 26 مه 2010 - 05 خرداد 1389

هیلاری کلینتون: نامه ایران به آژانس اشکال دارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، نامه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی که در مورد موافقتنامه هسته ای اخیر این کشور با ترکیه و برزیل نوشته شده، "دچار اشکالاتی" است و به نگرانی های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته ای ایران پاسخ نمی دهد.

خانم کلینتون که برای دیدار و گفتگو با مقام های چینی به شانگهای سفر کرده به خبرنگاران گفت: "ما به تفصیل در مورد اشکالات پیشنهاد اتمی اخیر ایران که در نامه این کشور به آژانس بین المللی انرژی هسته ای نوشته شده است بحث کردیم. در این نامه نواقصی وجود دارد که به نگرانی های جامعه جهانی پاسخ نمی دهد".

در این نامه که به امضای علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی رسیده، به صورت رسمی درباره مفاد توافق مبادله سوخت هسته ای توضیح داده شده است.

ایران، ترکیه و برزیل یک هفته پیش تفاهم نامه ای را در تهران امضا کردند که براساس آن موافقت شده است ایران حدود نیمی از اورانیوم غنی شده خود (۱۲۰۰ کیلوگرم) با غلظت پایین را به ترکیه بفرستد و در ازای آن سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران را دریافت کند.

با این وجود آمریکا و متحدان غربی این کشور معتقدند که این توافقنامه به نگرانی ها در مورد برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد و در عمل، پیش نویس وضع تحریم های تازه علیه برنامه هسته ای ایران را تنظیم کرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد توافقنامه هسته ای تهران گفت: "موافقتنامه بین ایران، ترکیه و برزیل فقط به این دلیل امضاء شد که شورای امنیت سازمان ملل در شرف انتشار رسمی پیش نویس تحریم های جدید علیه ایران بود".

همزمان با اظهارات خانم کلینتون، یکی از دیپلمات های غربی که خواسته با توجه به حساسیت موضوع نامی از او برده نشود به خبرگزاری فرانسه گفته است توافق هسته ای اخیر تهران به دلیل اینکه زمان لازم را برای تولید میله های سوخت در نظر نگرفته دچار اشکال است.

آمریکا می گوید هر پنج عضو ثابت شورای امنیت در مورد مفاد این پیش نویس با هم توافق دارند.

با وجود نگرانی های آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران، وزیر امور خارجه چین امروز سه شنبه، چهارم خرداد ضمن حمایت از تحریم ها علیه ایران، با تاکید بر اینکه هنوز فضا برای دیپلماسی در پرونده اتمی ایران وجود دارد گفت: "مذاکرات در شورای امنیت سازمان ملل در مورد پرونده اتمی ایران به معنای پایان تلاش های دیپلماتیک در این زمینه نیست".

همزمان با اظهارات خانم کلینتون، یکی از دیپلمات های غربی که خواسته با توجه به حساسیت موضوع نامی از او برده نشود به خبرگزاری فرانسه گفته است توافق هسته ای اخیر تهران به دلیل اینکه زمان لازم را برای تولید میله های سوخت در نظر نگرفته دچار اشکال است.

این دیپلمات غربی گفته: "این توافقنامه عملی نیست زیرا در آن تنها یک سال برای تهیه سوخت و تحویل آن به ایران زمان داده شده است. در حالی که زمان بیشتری برای این کار لازم است".

بر اساس توافقنامه اتمی تهران قرار است ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را به ترکیه انتقال دهد و ظرف یک سال ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد را از غرب برای استفاده در راکتور اتمی تهران دریافت کند.

در متن این توافقنامه آمده است که در صورت عدم تحویل سوخت در مدت یک سال، ایران می تواند بدون هیچ پیش شرطی ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم خود را از ترکیه خارج کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.