اعضای هیات رئیسه جدید مجلس ایران انتخاب شدند

ابوترابی و لاریجانی
Image caption ابوترابی و لاریجانی همچنان سمتهای خود را حفظ کرده اند

نمایندگان مجلس اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی برای یک سال آینده را انتخاب کرده اند.

روز چهارشنبه، 5 خرداد (26 مه)، رای گیری برای انتخاب اعضای هیات رئیسه در سومین سال قانونگذاری مجلس هشتم انجام شد و علی لاریجانی و محمد حسن ابوترابی فرد در سمت های رئیس و نایب رئیس اول ابقا شدند و شهاب الدین صدر، نماینده تهران، به جای محمدرضا باهنر، نماینده تهران، به سمت نایب رئیس دوم برگزیده شد.

علی لاریجانی تنها نامزد ریاست مجلس در این رای گیری بود و در جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان، جناح اکثریت مجلس، در روز یکشنبه توانست اکثریت قاطع آرا را در برابر سید محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر، به دست آورد و به عنوان کاندیدای این فراکسیون در انتخابات شرکت کند.

آقای لاریجانی در رای گیری روز چهارشنبه با 214 رای موافق در برابر 44 رای سفید برای یک سال دیگر به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد.

در همان حال، محمد رضا باهنر، که طی دو سال گذشته سمت نایب رئیس مجلس را برعهده داشت، در سال آینده جای خود را به شهاب الدین صدر، یکی دیگر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان، داده است.

ظاهرا آقای باهنر در صدد بود نامزدی خود را برای سمت نایب رئیس دوم اعلام کند اما مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان در جلسه روز یکشبنه، آقای صدر را به جای او به عنوان نامزد این جناح در انتخابات هیات رئیسه برگزید.

با اعلام نام نامزد مورد نظر فراکسیون اصولگرایان، محمد رضا باهنر به نفع شهاب الدین صدر از رقابت در رای گیری منصرف شد، هر چند گفته می شود که برخی نمایندگان جناح اقلیت اصلاح طلب مجلس، موسوم به فراکسیون خط امام، احتمالا از او حمایت می کردند.

دلیل شکست آقای باهنر در رای گیری داخلی فراکسیون اصولگرایان مشخص نیست اما وی در ماه های گذشته در چند مورد سیاست های دولت محمود احمدی نژاد را هدف انتقاد قرار داده بود.

Image caption محمد رضا باهنر نتوانست حمایت اصولگرایان را حفظ کند و از نامزدی هیات رئیسه صرفنظر کرد

آقای صدر رئیس کمیسیون پزشکی مجلس و رئیس نظام پزشکی ایران است و قبل از نمایندگی مجلس، برای مدتی سمت معاونت وزیر را هم برعهده داشته است.

در رقابت برای انتخاب نواب رئیس مجلس، آقایان ابوترابی و صدر از جناح اصولگرایان، و مسعود پزشکیان، از جناح اصلاح طلب، به رقابت پرداختند و آقایان ابوترابی فرد و صدر به ترتیب با کسب 188 و 145 رای از مجموع 265 رای به سمت نواب رئیس اول و دوم انتخاب شدند و آقای پزشکیان با کسب 115 رای نتوانست به هیات رئیسه راه یابد.

در رای گیری روز چهارشنبه، سایر اعضای هیات رئیسه نیز برای یک سال آینده انتخاب شدند.

از میان هشت نماینده ای که خود را نامزد دبیری هیات رئیسه کرده بودند، محمد دهقان با 184 رای از مجموع 246 رای حاضران در جلسه، جاسم ساعدی با 180 رای، امیدوار رضایی با 177 رای، حسین سبحانی نیا با 159 رای، محمد حسین فرهنگی با 147 رای و جهانبخش محبی نیا با 145 رای به عضویت هیات رئیسه درآمدند. .

امیدوار رضایی برادر محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و از نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست است و مدتی به عنوان سخنگوی برادرش فعالیت می کرد.

در مقایسه با ترکیب هیات رئیسه مجلس در سال گذشته، تعدادی از دبیران تغییر کرده اند و از جمله حسن غفوری فرد، از نمایندگان با سابقه مجلس، سمت خود را از دست داده است.

همچنین، در رای گیری روز چهارشنبه پنج نفر خود را کاندیدای ناظران مجلس کرده بودند که از آن میان، آشوری تازیانی با 203 رای، محسن کوهکن با 160 رای و احمد ناطق نوری با 153 رای به پیروز شدند.

احمد ناطق نوری برادر علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس و نامزد انتخابات دوره هفتم ریاست جمهوری بود که از محمد خاتمی شکست خورد.

مطالب مرتبط