منوچهر متکی: غرب باید واقعیت را بپذیرد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران
Image caption آقای متکی گفته است که پیش بینی کشورهای غربی برای تفاهم درباره برنامه هسته ای ایران تنها 30 درصد بوده است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به موضع گیری های جدید کشورهای غربی در برابر توافقنامه تهران گفت: "حال که پیش بینی غرب درباره اقدامات ترکیه و برزیل محقق نشده است، غرب باید به واقعیات تمکین کند."

آقای متکی روز چهارشنبه پنجم خرداد (۲۶ مه) و در دیدار با وزیر امور خارجه بروندی در تهران و در پاسخ به اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، درباره وجود اشکال در نامه ایران به آژانس انرژی اتمی گفت: "همین اظهارات خانم کلینتون دارای اشکال است و اشکال آن این است که پس از دریافت نامه جمهوری اسلامی ایران باید رسما پاسخ ‌شان را به آژانس اعلام کنند. برابر بیانیه تهران پس از اظهار نظر گروه وین باید جلسات گروه وین تشکیل شود. این جلسات با هدف رسیدن به تفاهم نامه مکتوب باید شکل بگیرد بنابراین اگر حرف یا نظری دارند می‌توانند در آن نشست مطرح کنند."

خانم کلینتون که دیروز (۲۵ مه - سوم خرداد) برای دیدار و گفتگو با مقام های چینی به شانگهای سفر کرد به خبرنگاران گفت: "ما به تفصیل در مورد اشکالات پیشنهاد اتمی اخیر ایران که در نامه این کشور به آژانس بین المللی انرژی هسته ای نوشته شده است بحث کردیم. در این نامه نواقصی وجود دارد که به نگرانی های جامعه جهانی پاسخ نمی دهد."

آقای متکی همچنین گفته است که پیش بینی کشورهای غربی برای تفاهم درباره برنامه هسته ای ایران تنها 30 درصد بوده است.

براساس توافقنامه تهران که با حضور لولا داسیلوا و محمود احمدی نژاد، رئیسان جمهوری ایران و برزیل، و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در جریان اجلاس سران در تهران حاصل شد، ایران برای ارسال هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده به ترکیه در قبال دریافت سوخت مصرفی راکتور هسته ای تحقیقاتی تهران، ابراز آمادگی کرد.

همزمان علی اکبر صالحی، رئیس انرژی اتمی ایران، امروز (چهارشنبه پنجم خرداد) در واکنش به اظهارات جدید آمریکا و کشورهای غربی به توافقنامه تهران گفت: "واکنش این کشورها اهمیت بیانیه تهران را مشخص می کند."

آقای صالحی همچنین گفته است که امضای توافقنامه تهران "تصمیمی سیاسی بر اساس منافع ملی" بوده است. وی پیش بینی کرده که کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در نشست آینده شورای حکام آژانس انرژی اتمی از این توافقنامه حمایت کنند.

'توضیح رفتار رئیس جمهور روسیه کار دشواری است'

در همین حال، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که به استان کرمان در جنوب ایران سفر کرده است، گفت: "امروز توضیح دادن رفتار آقای مدودف به ملت ایران برای ما خیلی مشکل شده است."

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه پنجم خرداد (۲۶ مه) در شهر کرمان گفت: "ایران و روسیه دو همسایه هستند. ما به طور تاریخی و طبیعی باهم دوست هستیم و دو همسایه نمی توانند باهم دوست نباشند اما این دوستی لوازمی دارد و لازمه آن احترام به حقوق متقابل است."

آقای احمدی نژاد با انتقاد از حمایت روسیه از پیش نویس قطعنامه وضع تحریم های جدید علیه برنامه های هسته ای ایران گفت: "ما نباید ببینیم که همسایه ما (روسیه) در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گیرد که سی سال است با همه توان علیه ملت ما دشمنی کرده اند. این قابل توجیه و قابل قبول ملت ایران نیست."

رئیس جمهوری ایران یکشنبه گذشته (سوم خرداد) هم از روسیه به دلیل عدم حمایت از بیانیه اخیر تهران برای مبادله سوخت اتمی انتقاد کرده بود.

مطالب مرتبط