مشاور مدودف احمدی نژاد را به 'عوام فریبی' متهم کرد

پرچم های ایران و روسیه
Image caption رئیس جمهوری روسیه در واکنش به توافقنامه تهران گفته بود این سوال مطرح است که آیا این توافقنامه به تنهایی "کافی" است یا خیر

در واکنش به اظهار نظر محمود احمدی نژاد درباره حمایت روسیه از تصویب پیش نویس قطعنامه جدید علیه برنامه های هسته ای ایران، یک مقام عالیرتبه دولت روسیه آقای احمدی نژاد را به "عوام فریبی سیاسی" متهم کرد و گفت: "هیچکس تاکنون نتوانسته است از طریق عوام فریبی سیاسی قدرت به دست آورد."

سرگئی پیریخودکو، مشاور ارشد سیاست خارجی دولت روسیه، چهارشنبه ۲۶ مه (پنجم خرداد) و تنها ساعاتی پس از سخنان محمود احمدی نژاد گفت: "دولت روسیه هرگونه افراط گرایی سیاسی، عدم شفافیت و غیرقابل پیش بینی بودن تصمیم گیری های مقامات ایران را نمی پذیرد."

واکنش روسیه به اظهارات صبح امروز محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در کرمان است که در آن او توضیح رفتار دیمیتری مدودف، رئیس جهموری روسیه را "مشکل" خوانده بود.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه پنجم خرداد (۲۶ مه) در شهر کرمان گفت: "ایران و روسیه دو همسایه هستند. ما به طور تاریخی و طبیعی باهم دوست هستیم و دو همسایه نمی توانند باهم دوست نباشند اما این دوستی لوازمی دارد و لازمه آن احترام به حقوق متقابل است."

آقای احمدی نژاد با انتقاد از حمایت روسیه از پیش نویس قطعنامه وضع تحریم های جدید علیه برنامه های هسته ای ایران گفت: "ما نباید ببینیم که همسایه ما (روسیه) در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گیرد که سی سال است با همه توان علیه ملت ما دشمنی کرده اند. این قابل توجیه و قابل قبول ملت ایران نیست."

رئیس جمهوری ایران یکشنبه گذشته (سوم خرداد) هم از روسیه به دلیل عدم حمایت از بیانیه اخیر تهران برای مبادله سوخت اتمی انتقاد کرده بود.

توافق تهران روز ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) در پی مذاکرات رهبران ایران، برزیل و ترکیه در تهران حاصل شد و بر اساس آن، موافقت شده است ایران حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را به ترکیه بفرستد و در ازای آن، سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران دریافت کند.

اما واکنش روسیه به این توافق، محتاطانه بود، به علاوه مسکو از پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران که یک روز پس از صدور آن بیانیه میان اعضای شورای امنیت توزیع شد حمایت کرد. این پیش نویس تحریم های شدیدتری را علیه ایران در نظر می گیرد.

رئیس جمهوری روسیه در واکنش به توافقنامه ۱۷ مه تهران، ضمن استقبال از آن گفته بود این سوال مطرح است که آیا این توافقنامه به تنهایی "کافی" است یا خیر.

بازدید کارشناسان روسیه از راکتور تهران

همزمان با واکنش روسیه به سخنان محمود احمدی نژاد، سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که هیاتی از کارشناسان فنی روسیه، از راکتور تحقیقاتی تهران بازدید کرده اند.

علی شیرزادیان، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته که قرار است با هیات روسی مذاکراتی درباره تولید رادیوایزوتوپ های پزشکی و صنعتی در این راکتور صورت گیرد.

مقام های ایران که می گویند سوخت راکتور تحقیقاتی تهران رو به پایان است، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته اند سوخت لازم را برای ادامه فعالیت آن تامین کند.

مطالب مرتبط