اعضای جدید هیات امنای دانشگاه آزاد معرفی شدند

نشان رسمی دانشگاه آزاد اسلامی
Image caption شورای عالی انقلاب فرهنگی به هیات امنای جدید دانشگاه آزاد یک ماه فرصت داده است تا رئیس جدید این دانشگاه را معرفی کنند

شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران ۵عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را در اساسنامه جدید خود معرفی و مهلت یک ماهه ای برای تغییر رئیس این دانشگاه تعیین کرد.

محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه ۵ خرداد (۲۶ مه) اعلام کرد که در جلسه شب قبل این شورا و طبق اساسنامه تازه دانشگاه آزاد، ۵ عضو هیات امنای این دانشگاه انتخاب شدند.

این تصمیم درحالی گرفته شده است که پیش تر هیات های موسس و امنای دانشگاه آزاد اساسنامه تازه را دارای "اشکالات شرعی و قانونی" دانسته بودند.

آقای مخبر دزفولی، تعیین رئیس جدید این دانشگاه را از وظایف هیات امنا برشمرد و گفت: "هیات امنا پس از رسمیت یافتن طبق این اساسنامه، باید ظرف مدت یک ماه فرد پیشنهادی برای احراز ریاست دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند."

یک سال پیش آقای عبدالله جاسبی که ۲۸ سال و از بدو تاسیس دانشگاه آزاداسلامی، ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد، گفته بود که دانشگاه آزاد باید خود را برای کنار رفتن او از مقام ریاست این دانشگاه آماده کند.

آقای دانشجو، از اعضای جدید هیات امنا درباره احتمال انتخاب مجدد آقای جاسبی به خبرگزاری مهر گفت: "بی شک ریاست کنونی دانشگاه آزاد می تواند یکی از کاندیداهای هیات امنا برای ریاست دانشگاه آزاد باشد."

شهاب الدین صدر(نماینده مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی)، نسرین سلطانخواه (معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان)، محمد حسن شجاعی فرد(رئیس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم وصنعت)، فرهاد دانشجو (رئیس سابق دانشگاه تربیت مدرس) و فرهاد رهبر (رئیس دانشگاه تهران)، ۵ عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد و همه از چهره های اصولگرا به شمار می آیند.

انتخاب این اعضا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، مرحله جدیدی از اختلاف قدیمی میان دولت آقای احمدی نژاد با دانشگاه آزاد خواهد بود.

نزدیک یک ماه پیش، شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از گذشت نزدیک به چهل ماه از طرح موضوع تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، در جلسه ای به ریاست محمود احمدی نژاد، اساسنامه این دانشگاه را تغییر داد و اساسنامه جدید را برای اجرا ابلاغ کرد.

اختلاف میان دولت و دانشگاه آزاد به سال های نخستین دوره پیشین ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بر می گردد.

برخی تحلیلگران سیاسی اختلاف آقای احمدی نژاد را به حمایت آقای جاسبی از اکبر هاشمی رفسنجانی، رقیب رئیس جمهور کنونی ایران در انتخابات نهم ریاست جمهوری نسبت داده اند.

با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اختیارات هیات موسس، هیات امنا و رییس این دانشگاه محدود شد و نام میر حسین موسوی رهبر معترضان پس از انتخابات، از هیات موسس دانشگاه حذف شد.

از سوی دیگر نیز نام علی اکبر ولایتی از نزدیکان رهبر ایران، محسن قمی از مقامات دفتر رهبری و حمید میرزاده یکی از مدیران نهاد ریاست جمهوری و حسن حبیبی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به این هیات افزوده شده بود.

اساسنامه جدید جایگزین اساسنامه ای شده است که در سال ۱۳۶۶ به تصویب این شورا رسید و کنترل دولت را بر این دانشگاه افزایش می دهد.

وقف دانشگاه آزاد

در همین حال، خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا با انتشار خبری از نصب تابلو های تبلیغاتی درباره وقف دانشگاه آزاد در خیابان های تهران انتقاد کرده است.

در این خبر آمده است که موضوع وقف دانشگاه آزاد مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار نگرفته و شکل قانونی پیدا نکرده است.

در شهریور سال گذشته و با تأیید هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه وقف شد.

عبدالله جاسبی در مصاحبه ای که در شماره اردیبهشت ماه نشریه همشهری ماه منتشر شد، به ارائه وقف نامه دانشگاه آزاد به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران اشاره کرد.

آقای جاسبی در این مصاحبه گفت بنا بر نظر آیت الله خامنه ای "دانشگاه آزاد اسلامی درباره اموالی که مربوط به دانشگاه است و هیات موسس و امنا حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند، می توانند وقف کنند."

او همچنین در واکنش به کسانی که مخالف وقف اموال دانشگاه آزاد هستند، تاکید کرد: "مقوله وقف، مساله ای شرعی و برگشت ناپذیر است."

تصمیم هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی برای وقف اموال آن، واکنش های زیادی به دنبال داشت و به طور مشخص، طرفداران دولت به انتقاد از این تصمیم پرداختند.

از جمله این منتقدان، معاون مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود که اعلام کرد که این اقدام برای دور زدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و تصمیم جدید برای وقف اموال دانشگاه آزاد، نوعی "فرار از قانون" به شمار می رود.

دانشگاه آزاد که موسسه ای غیر دولتی محسوب می شود، در حال حاضر شامل ۳۵۷ دانشگاه در سراسر ایران است که نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند.

مطالب مرتبط