انتقاد موسوی از لغو پروانه دو حزب اصلاح طلب

میرحسین موسوی - عکس آرشیوی
Image caption آقای موسوی در میان گروهی از اعضای حزب اعتماد ملی صحبت می کرد

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در ایران با "حیاتی" خواندن حق تشکیل احزاب، از توقیف پروانه دو حزب بزرگ اصلاح طلب ایران انتقاد کرده است.

به گزارش وبسایت خبری "کلمه" که به آقای موسوی نزدیک است، موضوع اصلی سخنان وی که روز چهارشنبه پنجم خرداد، در جمع اعضای شورای مرکزی جوانان و دانشگاهیان حزب اعتماد ملی صحبت می کرد، لزوم فعالیت احزاب بوده است.

میرحسین موسوی ضمن انتقاد از اقدامات وزارت کشور علیه دو حزب اصلاح طلب ایران، از مهدی کروبی دیگر رهبر مخالفان تمجید کرد و گفت: "شجاعت و افشاگری ایشان سهم بالایی در آگاهی مردم و جنبش دارد. امیدواریم که این نقش همچنان با قدرت ادامه داشته باشد. ایستادگی ایشان در تداوم نقش جنبش سبز اهمیت حیاتی دارد."

آقای موسوی از 20 اردیبهشت ماه که به اعدام پنج شهروند ایرانی - از جمله چهار کرد - اعتراض کرده بود چندین سخنرانی انتقادآمیز دیگر انجام داده است.

این سخنرانی ها با نزدیک شدن سالگرد انتخابات 22 خرداد ماه که ادعای تقلب از سوی مخالفان و اعتراضات گسترده ای را به دنبال داشت انجام می شود. دولت اتهام تقلب در انتخابات را رد می کند.

آقای موسوی روز چهارشنبه گفت: "ایستادگی بر حق تشکیل و حفظ احزاب در این روزها حیاتی تر از همیشه است. وقتی بحث اجرای بدون تنازل قانون اساسی می شود، یکی از اصول صراحت در آزادی تشکل ها و احزاب است؛ چه این احزاب سیاسی باشند و چه صنفی."

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران بارها در سخنرانی های خود فعالیت حزبی را کم اهمیت توصیف کرده است. وزارت کشور نیز که تحت نظر اوست اخیرا پروانه فعالیت دو حزب بزرگ اصلاح طلب را توقیف کرده است.

البته جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفته اند که این اقدام وزارت کشور "مبنای قانونی" ندارد و آنها "همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد".

بسیاری از اعضای این دو حزب در حوادث پس از انتخابات خردادماه سال گذشته، دستگیر شده اند. دولت در اسفند ماه گذشته از برگزاری کنگره سالانه جبهه مشارکت جلوگیری کرده بود.

کمتر از دو ماه بعد از این اقدام، کمیسیون ماده ده احزاب وزارت کشور فعالیت این دو حزب را ممنوع اعلام کرد.

آقای موسوی در این باره گفت: "اقدام اخیر در مورد دو حزب اصلاح طلب کشور، ریشه در همین اندیشه منفی در مورد احزاب دارد. البته این روزها با سرکوبی که وجود دارد اهمیت احزاب و تشکل ها بیش از سابق احساس می شود."

به علاوه او در انتقاد از آنچه گسترش خرافه گرایی می داند گفت: "حذف بخش عمده ای از مدیران باتجربه معتقد به برنامه ریزی و مدیریت علمی، به خرافه گرایی افراطی مرتبط است."

او گفت: "امروز خرافات در خدمت یک فساد سازمان یافته سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است. حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی، حساسیت به کلید واژه توسعه، پشت سر انداختن برنامه های پنج ساله توسعه، همه و همه نشان از رسوخ تفکر خرافی است."

نامزد معترض انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، همچنین در این زمینه به انتقاد مستقیم از محمود احمدی نژاد پرداخت.

به گزارش منابع خبری ایران آقای احمدی نژاد آذر ماه گذشته گفته بود که آمریکا برای جلوگیری از ظهور امام دوازدهم شیعیان به منطقه آمده است.

آقای موسوی با اشاره به این سخنان گفت: "براساس این نگاه، آمریکا نه برای نفت یا دلایل ژئوپولیتیکی یا به دلایل استراتژیک به عراق آمده بلکه آمده است که جلوی ظهور امام زمان علیه السلام را بگیرد. حاکمیت با این طرز فکر در سیاست خارجی چه فاجعه ای می تواند ایجاد کند؟ آیا توافق های شبه ترکمنچای نمی تواند نتیجه اجتناب ناپذیر چنین طرز تفکری باشد؟".

مطالب مرتبط