لاوروف:اظهارات احمدی نژاد "احساسی" بوده است

لاوروف
Image caption لاوروف انتقاد رئیس جمهوری ایران را به عنوان اظهاراتی احساسی کم اهمیت دانسته است

وزیر امور خارجه روسیه به انتقاد رئیس جمهوری ایران از این کشور واکنش نشان داده و نسبت به تعهد جمهوری اسلامی به توافق اتمی با ترکیه و برزیل ابراز تردید کرده است.

روز پنجشنبه، 6 اردیبهشت (27 مه)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در سخنانی که از تلویزیون آن کشور پخش شد، سخنان روز گذشته محمود احمدی نژاد در انتقاد از موضعگیری دولت روسیه در قبال تشدید تحریم بین المللی ایران را کم اهمیت جلوه داد و گفت "این سخنان، اظهاراتی احساسی تعبیر شده است."

روز گذشته محمود احمدی نژاد موضعگیری دمیتری مدودوف، رئیس جمهوری روسیه در حمایت از تشدید تحریم های بین المللی مورد نظر کشورهای غربی علیه ایران را "مشکل" خواند و گفت " ما نباید ببینیم که همسایه ما در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گیرد که سی سال است با همه توان علیه ملت ما دشمنی کرده اند."

آقای لاوروف در عین حال اظهار داشت که روسیه نسبت به تعهد ایران نسبت به اجرای توافق با برزیل و ترکیه در مورد مبادله سوخت اتمی، اطمنیان کامل ندارد.

براساس این توافقنامه - موسوم به بیانیه اتمی تهران - که ده روز پیش و در جریان سفر رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر ترکیه به تهران به دست آمد، قرار شده است ایران بخش عمده ای از اورانیوم غنی شده خود را به منظور مبادله با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران به خارج منتقل کند.

محتوای این توافقنامه به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت رآکتور تهران بی شباهت نیست با این تفاوت که برخلاف پیشنهاد ماه اکتبر سال گذشته

آژانس، به روسیه و فرانسه در اجرای توافق تهران نقشی اساسی محول نشده است.

از آنجا که کشورهای گروه 1+5 پیشنهاد آژانس را قبول کرده بودند، ظاهرا مقامات ایران انتظار داشتند بیانیه تهران رضایت این گروه از کشورها را کسب کند و مانع از طرح قطعنامه جدید تحریم ایران در شورای امنیت شود.

وزیر خارجه روسیه در توضیح نظر خود گفته است که "تضمین صد درصد برای اجرای توافقنامه تهران وجود ندارد و همه چیز بستگی به آن دارد که ایران چه نوع برخوردی با تعهدات خود دارد."

آقای لاوروف افزوده است "اگر ایران به طور کامل به این تعهدعمل کند، روسیه فعالانه از طرح پیشنهادی برزیل و ترکیه حمایت به عمل خواهد آورد" اما مشخص نکرد که روسیه خواستار چه نوع تضمین هایی از سوی ایران است.

نظر ترکیه، موضع آمریکا و خواست احمدی نژاد

وزیر امور خارجه روسیه در همین برنامه تلویزیونی گفت که دولت او در مجموع از توافق تهران به طور مشروط استقبال می کند و افزود "در صورتیکه این توافق به طور کامل عملی شود، پیش شرط های بسیار مهمی را برای حل و فصل مشکل اساسی - یعنی تامین سوخت این رآکتور - و همچنین ایجاد جو مناسب برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با ایران تامین می کند."

Image caption انتظار ایران در مورد واکنش قدرتهای جهانی به بیانیه تهران برآورده نشده است

در عین حال، وی توضیح نداد که در چه شرایطی دولت روسیه حاضر است حمایت اعلام شده خود از پیش نویس قطعنامه تحریم ایران در شورای امنیت را پس بگیرد.

در خبری دیگر در همین زمینه، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در سخنانی در روز پنجشنبه خواستار توجه قدرت های جهانی به بیانیه تهران شد و گفت که رد این توافقنامه "غیرمنطقی" است و تلاش ایالات متحده برای وضع تحریم های جدید علیه ایران وضعیتی "غیرعقلانی" را پدید می آورد.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت که اگرچه توافقنامه تهران به معنی حل و فصل کامل مساله اتمی ایران نیست اما "گامی به پیش برای رفع مشکل مبادله سوخت است که یکی از عناصر مهم در این پرونده هسته ای بوده است."

وی ارائه پیش نویس قطعنامه تحریم ایران در روز بعد از امضای توافقنامه تهران را مورد انتقاد قرار داد و گفت "تسلیم این سند یک روز بعد از حصول توافق با ایران به معنی آن بوده است که طرف مقابل ترجیح می دهدچشم خود را بر برخی تحولات ببندد."

سخنان سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در حالی انتشار می یابد که انتظار می رود ایالات متحده تا ساعاتی دیگر مواضع خود در برابر ایران و کره شمالی را رسما اعلام کند.

قرار است دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در گزارشی اصول سیاست امنیت داخلی و خارجی خود را تشریح کند و گفته می شود که در این گزارش آمده است که ایران و کره شمالی در زمینه برنامه های اتمی خود با دو گزینه مشخص مواجه هستند: قبول پیشنهاد تعامل با آمریکا یا انزوای جهانی عمیقتر.

همزمان، در ایران محمود احمدی نژاد در گفتگو با رادیو و تلویزیون محلی استان کرمان با اشاره به بیانیه تهران گفته است که برخی کشورها مانند آلمان از این بیانیه استقبال کردند، فرانسه نسبت به آن تمایل نشان داد اما بریتانیا و به خصوص اسرائیل از این توافق عصبانی شده اند.

در مورد روسیه، آقای احمدی نژاد گفت "در این میان، روسیه که دوست و همسایه ماست، نباید سیاسی کاری کند، آنها به ما گفتند در راستای حل مشکل قدم بردارید، ما پشتیبانی می کنیم اما اگر بخواهند سیاست کاری کنند، ما اجازه نمی دهیم کسی با سرنوشتمان بازی کند."

مطالب مرتبط