سکه طلا؛ از هدیه ازدواج تا معیار تورم

سکه های طلای طرح قدیم
Image caption سکه های یادبود در نظام جدید ایران "بهار آزادی" نامگذاری شد

بهای یک قطعه سکه طلای بهار آزادی (طرح قدیم) در بازار تهران به بیش از ۳۰۰ هزار تومان رسید.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران، روز پنجشنبه ششم خرداد (۲۷ مه) با اعلام افزایش قیمت یک سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم) به رقم سیصد و دو هزار تومان، گفت که با توجه به ادامه بحران مالی اروپا و کاهش ارزش یورو، انتظار می رود که بهای دلار آمریکا و طلا در روزهای آینده همچنان افزایش یابد.

آقای کشتی آرای همچنین گفت که افزایش بهای سکه طلا در ایران مربوط به کمبود سکه در بازار داخلی نیست و متاثر از نوسانات بهای طلا در بازارهای جهانی است.

سکه بهار آزادی

نخستین سکه یادبودی که نظام جمهوری اسلامی ایران ضرب کرد مربوط به سال ۱۳۵۸ است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به پیشنهاد وزارت دارایی و به مناسبت نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اجازه ضرب انواع مسکوک طلا با نام "بهار آزادی" صادر شد.

از آن زمان تاکنون، سکه‌های بهار آزادی با سه طرح مختلف ضرب شده است.

در طرح موسوم به بهار آزادی، یک روی سکه نام "علی" ضرب شد که منظور امام اول شیعیان است و روی دیگر آن نیز تصویری از بارگاه امام هشتم شیعیان ضرب شد.

عبارت "نخستین بهار آزادی" نیز به روی این سکه خودنمایی می کند.

سکه های یادبود در نظام جدید ایران "بهار آزادی" نامگذاری شد.

ضرب این سکه تا سال ۱۳۷۰ادامه داشت اما از این سال به بعد، دولت ایران بانک مرکزی را موظف کرد که به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، تصویر او را بر یک طرف سکه‌های بهار آزادی نقش کند.

بدین ترتیب دومین طرح سکه های یادبود طلا با شکل و شمایل جدید ضرب شد.

شکل سکه های یادبود طلا بر اساس ماده دوم قانون ضرب سکه و مسکوکات ۱۳۳۷، مدور است و میزان عیار آن نیز ۹۰۰ در هزار طلای خالص و ۱۰۰ در هزار مس، یا آلیاژی از نقره و مس است.

سکه های بهار آزادی و طرح جدید نیز همچون سکه های یابود دوره پهلوی، در قطعات ربع، نیم، کامل، دو و نیم و سرانجام پنچ بهار آزادی ضرب می شود.

مجموعه سکه های یادبود جدید

بانک مرکزی ایران، در بهمن ماه ۱۳۸۷ و به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مجموعه ای از سکه‌های یادبود طلا و نقره با طرح های جدیدتر ضرب کرد.

این سکه‌ها شامل هفت مجموعه بود که در هر مجموعه سه سکه طلا یا سه سکه نقره قرار داشت.

روی یکی از این سکه‌ها تصویری از آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و آیت الله علی خامنه ای رهبر فعلی ایران نقش بسته و پشت آن نیز جمله "انقلاب ما انفجار نور بود" حک شده است.

بر روی دو سکه دیگر نیز طرح‌هایی که یادآور پیروزی انقلاب اسلامی ایران است نقش بسته و در پشت این سکه‌ها هم عبارت‌های "جاءالحق و زهق الباطل" و "اسقلال آزادی جمهوری اسلامی" حک شده است.

به روی یکی از سکه ها طرحی از شمسه ایرانی - اسلامی نقش شده که مشتی گره کرده از میان آن بیرون آمده است.

Image caption بانک مرکزی ایران، در بهمن ماه ۱۳۸۷ و به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مجموعه ای از سکه‌های یادبود طلا و نقره با طرح های جدیدتر ضرب کرد

همچنین سکه ای نیز با طرح کبوتر که نمادی از مفهوم صلح و آزادی است و گل لاله به همراه قطره خون در زیر آن ضرب شده که برگرفته از شعر "از خون جوانان وطن لاله دمیده" است.

بانک مرکزی ایران به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب، سکه های نقره هم ضرب کرد.

سکه‌های طلای یادبود سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بسته‌های سه عددی که شامل یک قطعه سکه کامل، یک قطعه سکه دونیم و یک قطعه سکه پنج بهار آزادی است، عرضه شد.

این سکه‌ها در یک مجموعه جعبه‌ای کلکسیونی به صورت جداگانه تجهیز شده و در بانک کارگشایی که نماینده بانک مرکزی ایران در بازار طلا و سکه است به فروش رسید.

سکه های یادبود

سکه های طلا در دهه های اخیر همواره شاخصی برای ارزیابی میزان تورم در بازار ایران بوده اند و خرید و اهدای این سکه ها در مراسم عروسی زوج های جوان به رسمی فراگیر در این کشور تبدیل شده است.

با وجود گذشت بیش از سی سال از انقلاب بهمن ۵۷، هنوز بسیاری از زوج های قدیمی سکه های پهلوی خود را همانند حلقه ازدواج حفظ کرده اند.

سکه های یادبود دوره پهلوی نیز ابتدا در دوره‌ رضاشاه ضرب شد.

این سکه ها بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۱۰ شمسی در مجلس شورای ملی، که برای تعیین واحد و مقیاس پول ایران به تصویب رسید، سکه‌ پهلوی طلا به ارزش صد ریال ضرب شد.

این سکه دارای عیار ۹۰۰ در هزار بود و با عکس شیر و خورشید و رضاشاه ضرب می شد.

در دوره محمدرضا پهلوی نیز سکه های یادبود با نقش او و پدرش و در بعضی قطعات با نقش شاه، ملکه و ولیعهد وقت ایران ضرب شد.

مطالب مرتبط