انتقاد چمران از کاهش عمر شوراهای شهر

مهدی چمران
Image caption آقای چمران این کار را مخالف روح قانون اساسی دانست

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، از کاهش عمر شوراهای شهر به دلیل تجمیع انتخابات انتقاد کرده و آن را خلاف قانون اساسی دانسته است.

آقای چمران گفت: "کاهش عمر شوراها با توجه به بحث تجمیع انتخابات خلاف قانون اساسی است و برای نظام هزینه و تبعات زیادی دارد."

به گزارش خبرگزاری مهر آقای چمران بعد از ظهر پنجشنبه ششم خرداد در پنجمین اجلاس ادواری شوراهای اسلامی اظهار نظر می کرد.

او گفت: "این اقدام مخالف روح قانون اساسی است و هزینه ها را افزایش می دهد درحالی که قانون تجمیع برای کاهش هزینه ها و کمتر گرفته شدن وقت قوه مجریه برای برگزاری هر سال یک انتخابات طرح شده است."

براساس طرح تجمیع انتخابات که در خرداد ماه سال 1387 توسط رئیس جمهوری ایران ابلاغ شد، این احتمال وجود دارد که دوره کاری شوراهای شهر که پس از انتخابات بعدی تشکیل می شود فقط دو سال باشد.

این احتمال باعث انتقاد اصلاح طلبان نیز شده است.

محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران چند هفته پیش گفت که چنین تصمیمی به معنای بازگرداندن اختیارات مردم به دولت است و "این جفای به مردم و نظام جمهوری اسلامی است."

طرح تجمیع انتخابات در ایران پس از یک کشمکش طولانی و دست به دست شدن چند باره میان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

بر اساس این قانون قرار است یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا به طور همزمان در سال ۱۳۹۲ برگزار شود.

در قانون مصوب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت، قرار بود که طول عمر دوره چهارم شوراها به دو سال محدود شود و گفته می شود که احتمالا همین طرح اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط