'کره شمالی به ایران، سوریه و برمه تجهیزات اتمی و موشکی فروخته است'

آزمایش موشکی کره شمالی
Image caption آزمایش موشکی کره شمالی در سال گذشته باعث تشدید تحریمهای شورای امنیت شد

به گفته ناظران سازمان ملل، کره شمالی با نقض قطعنامه های شورای امنیت به فروش تجهیزات موشکی و اتمی به ایران، سوریه و برمه مبادرت کرده است.

کارشناسان تعیین شده از سوی سازمان ملل برای نظارت بر اعمال تحریم های بین المللی علیه کره شمالی در جدیدترین گزارش خود گفته اند که کره شمالی با استفاده از تمهیدات مختلف توانسته است این تحریم ها را نقض کند و تجهیزات و امکاناتی را در زمینه فناوری اتمی و موشکی به کشورهای ایران، سوریه و برمه (میانمار) صادر کند.

در این گزارش آمده است که با وجود تلاش جامعه بین المللی برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت، کره شمالی همچنان موشک و قطعات و فناوری موشکی به تعدادی از کشورها از جمله سوریه و ایران صادر کرده و کمک هایی را در اختیار برنامه اتمی سوریه قرار داده است.

در اکتبر سال 2006 و در پی ادعای حکومت کره شمالی در مورد آزمایش یک "وسیله انفجاری اتمی"، شورای امنیت سازمان ملل یک رشته تحریم های بین المللی را علیه این کشور تصویب کرد و به اجرا گذاشت و از این کشور خواست تا فعالیت خود در زمینه فناوری نظامی هسته ای و موشکی را متوقف کند.

سال گذشته نیز، شورای امنیت در واکنش به آزمایش های موشکی کره شمالی، قطعنامه دیگری را نیز تصویب کرد که حاوی تحریم های جدید بین المللی از جمله محدودیت هایی علیه مقامات نظامی و سیاسی ارشد رژیم کره شمالی است.

این قطعنامه ها طبق فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تصویب شده اند و تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد ملزم به رعایت آنها هستند.

Image caption تحریمهای شورای امنیت شامل محدودیتهایی علیه مقامات ارشد کره شمالی است

خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل گزارش کرده اند که گروه هفت نفره ناظران سازمان ملل گفته اند که کره شمالی برای صدور تجهیزات و فناوری اتمی و موشکی به سه کشور ایران، سوریه و برمه از شبکه ای پیچیده متشکل از واسطه ها و شرکت های واقعی صوری و همچنین گروه ها جنایی استفاده کرده است.

در این گزارش موارد دیگری از تخلف از قطعنامه های تحریم کره شمالی نیز ذکر شده که از جمله شامل اقدام یک شرکت ایتالیایی در صدور دو دستگاه قایق تفریحی مجلل و تجهیزات پیشرفته صوتی و تصویری است که احتمالا به سفارش مقامات ارشد کره ای به آنها تحویل داده شده است.

ناظران سازمان ملل توصیه کرده اند که در مورد اقدامات کره شمالی در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام و از تمامی کشورها خواسته شود که با قطعنامه های تحریم کره شمالی همکاری کامل به عمل آورند.

مواردی از نقض تحریم کره شمالی

هیات ناظران سازمان ملل به طور تفصیلی تمهیداتی را که کره شمالی و طرف های تجاری آن برای انجام مخفیانه معاملات مشمول تحریم به کار گرفته اند توضیح می دهد و پیشنهادهایی را برای جلوگیری از تکرار این وضعیت توصیه می کند.

Image caption ایران تاکید دارد که برنامه موشکی خود را تنها با اتکا به امکانات داخلی دنبال کرده است

به گفته منابع دیپلماتیک، گزارش ادواری هیات نظارت در جلسه محرمانه ای با حضور کارشناسان اعزامی از پنج عضو دایم شورای امنیت و همچنین ژاپن و کره جنوبی مورد بررسی قرار می گیرد و احتمالا پیشنهادهای اجرایی این جلسه به مقامات سازمان ملل ارائه می شود.

ناظران سازمان ملل همچنین گفته اند که به نظر می رسد که منع صدور فناوری و تجهیزات موشکی و اتمی و تسلیحاتی و همچنین ممنوعیت واردات برخی اقلام خارجی تاثیری محسوس بر شرایط اقتصادی کره شمالی گذاشته است.

این هیات در عین حال توصیه کرده است که لازم است افراد و نهادهای دیگری به فهرست هشت سازمان و پنج شخصیت کره شمالی افزوده شود که در حال حاضر، مشمول مسدود شدن دارایی ها و ممنوعیت مسافرت به خارج هستند.

این گزارش در حالی ارائه شده است که کره شمالی به دلیل حمله و غرق یک شناور نیروی دریایی کره جنوبی که به کشته شدن چهل و شش سرنشین آن منجر شد با فشارهای بین المللی مواجه بوده و احتمال صدور قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت علیه این کشور مطرح شده است.

در حال حاضر، جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل ادامه برخی از برنامه های هسته ای خود مشمول یک رشته تحریم های سازمان ملل قرار دارد که به خصوص مبادلات تجاری در زمینه های موشکی و هسته ای با این کشور را منع می کنند.

Image caption کشورهای غربی خواستار تحریم برمه به دلیل سرکوب دموکراسی و نقض حقوق بشر شده اند

علاوه بر فعالیت های هسته ای، ایران پیگیر برنامه موشکی نیز هست و هر از چند گاه از تولید و آزمایش انواع موشک های پیشرفته خبر داده اما تاکید داشته که این تسلیحات در صنایع نظامی داخلی طراحی و تولید شده اند.

در سوریه نیز، دولت این کشور اطلاعاتی رسمی درمورد برنامه های هسته ای و موشکی خود انتشار نداده اما در سپتامبر سال 2007، نقطه ای در خاک آن کشور هدف حمله هوایی قرار گرفت و چند ماه بعد اسرائیل اعلام کرد که محل ساخت تاسیسات اتمی سوریه را بمباران کرده است.

به گفته برخی منابع غربی، این تاسیسات با کمک مستقیم کره شمالی در دست احداث بود اما مقامات سوری این اتهامات را به طور کامل رد کرده اند.

در مورد برمه هم، تعدادی از کشورهای غربی، دولت این کشور را به دلیل سرکوب آزادی های سیاسی و نقض حقوق بشر هدف تحریم های تجاری قرار داده اند و همزمان، خواستار تصویب قطعنامه شورای امنیت و وضع تنبیه های رسمی بین المللی علیه حکومت این کشور بوده اند.

مطالب مرتبط