دولت استرالیا صادرات کالاهای یک شرکت به ایران را ممنوع کرد

جان فولکنر، وزیر دفاع استرالیا (عکس از سایت وزارت دفاع استرالیا)
Image caption وزیر دفاع استرالیا می گوید از ناکامی ایران در براورده کردن تعهدات خود بسیار نگران است

دولت استرالیا اعلام کرده است که صادرات یک شرکت خصوصی به ایران را به دلیل نگرانی از احتمال استفاده ایران از کالاهای این شرکت در ساخت تسلیحات کشتار جمعی ممنوع کرده است.

جان فولکنر، وزیر دفاع استرالیا گفت که برای وضع این ممنوعیت از "قانون تسلیحات کشتار جمعی" استفاده کرده است.

این قانون تا کنون در موارد اندکی در استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.

دولت استرالیا نام شرکتی را که صادرات بخشی از کالاهای آن به ایران ممنوع شده، اعلام نکرده است.

وزیر دفاع استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد که این اقدام در پی دریافت اطلاعاتی انجام شده که نمی تواند آن ها را فاش کند.

در این بیانیه آمده است که این تصمیم بر اساس توصیه وزارت دفاع و با حمایت وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا و همین طور نخست وزیر و اعضای کابینه گرفته شده است.

این دومین بار در سال جاری میلادی است که آقای فولکنر صادرات شرکت ها به ایران را به دلیل نگرانی از استفاده کالاهای آنها در ساخت تسلیحات توسط ایران ممنوع کرده است.

وزیر دفاع استرالیا درباره دلایل این اقدام گفت: "دولت استرالیا از ناکامی ایران در برآورده کردن تعهدات بین المللی خود بسیار نگران است و بارها از ایران خواسته که به صورت کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری و به قطعنامه های این آژانس و شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند."

جان فولکنر درباره جزییات کالاهایی که صدور آن به ایران ممنوع شده توضیحی نداد.

وضع تحریم های یک جانبه علیه ایران

در همین حال، دولت استرالیا روز چهارشنبه، ۲۶ ماه مه، لوایح تازه ای را برای افزایش تحریم ها علیه ایران و کره شمالی به مجلس این کشور فرستاد.

استیون اسمیت، وزیر امور خارجه استرالیا، گفت که تصویب این لوایح به دولت استرالیا اجازه خواهد داد تا به صورت یک جانبه و بدون نیاز به مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های تازه ای را علیه این کشورها اعمال کند.

استرالیا همچنین در تلاش برای وضع تحریم های اقتصادی بین المللی علیه ایران، بیش از آنچه در قطعنامه های شورای امنیت تصویب شده، با آمریکا و قدرت های اروپایی همراهی می کند.

ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تأکید کرده است اما آمریکا و متحدان غربی اش این برنامه را "تردید آمیز" می دانند و خواستار توقف این برنامه ها هستند.

مطالب مرتبط