دادسرای تهران: از دانشگاه آزاد اسناد محرمانه کشف کردیم

دانشگاه آزاد
Image caption دادسرای تهران با صدور اطلاعیه ای از بازرسی ساختمان محل استقرار هیات امنای دانشگاه آزاد خبر داد

دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که در بازرسی از یکی از ساختمان های دانشگاه آزاد اسلامی اسناد محرمانه دولتی کشف و ضبط شده است.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران، روز جمعه ۷ خرداد (۲۸ مه) در اطلاعیه ای اعلام کرد که ماموران دادستانی تهران چهارشنبه شب گذشته (۵ خرداد) پس از بازرسی از یکی از ساختمان های دانشگاه آزاد اسلامی اسناد و مدارکی را با خود برده اند.

در این اطلاعیه آمده است: " در پی بازرسی انجام شده از محل اسناد و مدارک زیادی درباره برخی قراردادهای نفت و گاز، اسناد مالی غیر مرتبط با دانشگاه آزاد، اسناد محرمانه دولتی و نیز گزارش هایی مرتبط با یکی از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری کشف و ضبط شده است."

یک روز پیش تر، خبرگزاری مهر خبری از سوی دفتر رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد منتشر کرده بود که گروهی نیمه شب چهارشنبه وارد ساختمان دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد شده و مقداری مدارک و اسناد را با خود برده اند.

بنابر اطلاعیه دادسرای عمومی تهران، بازرسی انجام شده در پی دریافت گزارش هایی مبنی بر نگهداری برخی مدارک و اسناد دولتی و محرمانه خارج از وظایف دانشگاه آزاد در یکی از ساختمان های این دانشگاه صورت گرفته است.

در این اطلاعیه آمده است: "بازرسی انجام شده در چارچوب مقررات و توسط مامورین ذیصلاح صورت گرفته است و تمامی اسناد مکشوفه صورتجلسه شده است."

درحالیکه دادسرای تهران این بازرسی را "در چارچوب مقررات" دانسته است، اما دانشگاه آزاداعلام کرده بود که این افراد که مسلح بودند، نگهبانان این ساختمان را تهدید و به آنها دستبند زدند و پس از ۴ ساعت جستجوی محل تعدادی از مدارک، اسناد و کامپیوتر ها را با خود بردند.

هیات امنای دانشگاه آزاد، بازرسی ساختمان این هیات را ادامه "تحرکات روزهای اخیر" نامیده و تاکید کرده بود:" این اقدام به دنبال اعلام تغییرات غیر قانونی در اساسنامه این دانشگاه و معرفی اعضای جدید هیات امنا و همچنین برگزاری تجمعات خلاف تعدادی از افراد لباس شخصی در مقابل دفاتر مختلف دانشگاه آزاد انجام شده است."

چند روز پیش تر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران ۵ عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را طبق اساسنامه جدید معرفی و مهلت یک ماهه ای برای تغییر رئیس این دانشگاه تعیین کرده بود.

معرفی اعضای جدید در حالی صورت گرفته که هیات های موسس و امنای دانشگاه آزاد که اموال این دانشگاه را وقف کرده، اساسنامه جدید را دارای "اشکالات شرعی و قانونی" دانسته بودند.

پیش تر، شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد، اختیارات دولت را در اداره این دانشگاه غیر دولتی افزایش داده بود.

آقای احمدی نژاد، از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴ انتقاد های تندی از عملکرد دانشگاه آزاد داشته است و سعی داشته این دانشگاه غیر انتفاعی را تحت کنترل دولت درآورد.

به نظر می رسد، انتخاب اعضای جدید هیات امنای دانشگاه آزاد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و بازرسی دفتر هیات امنای این دانشگاه از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دامنه اختلاف میان آقای احمدی نژاد و مدیریت دانشگاه آزاد را وسیع تر خواهد کرد.

مطالب مرتبط