به روز شده:  23:03 گرينويچ - جمعه 28 مه 2010 - 07 خرداد 1389

ادامه اختلاف های بین المللی بر سر بیانیه تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برزیل و ترکیه بار دیگر از موضع آمریکا در برابر بیانیه تهران و تلاش برای تشدید تحریم های بین المللی ایران انتقاد کرده اند.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل بار دیگر بر اهمیت گفتگو برای پیدا کردن راه حلی مسالمت آمیز برای مناقشه هسته ای ایران با غرب تاکید کرد.

آقای لولا که روز جمعه در اجلاس بین المللی اتحاد بین تمدن ها در ریودوژانیرو صحبت می کرد، گفت او و نخست وزیر ترکیه با این هدف به ایران سفر کردند که راه حل مسالمت آمیزی برای این مناقشه پیدا کنند.

سخنان آقای لولا پس از آن بیان شد که هیلاری کلینتون، وزیرخارجه آمریکا از "اختلاف جدی" کشورش با برزیل بر سر نحوه برخورد با برنامه اتمی ایران خبر داده بود.

لولا و اردوغان در ریودوژانیرو

ترکیه و برزیل از موضع گیری آمریکا نسبت به بیانیه تهران انتقاد کرده اند

خانم کلینتون روز پنجشنبه در سخنانی گفت که میانجیگری برزیل و ترکیه به ایران کمک می کند با وقت کشی، مانع از تشدید اقدام های بین المللی علیه برنامه اتمی خود شود.

رئیس جمهوری برزیل و نخست وزیر ترکیه، اواسط ماه مه به ایران سفر کردند و توانستند موافقت سران جمهوری اسلامی را با مبادله 1200 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده در این کشور با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران جلب کنند.

همزمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با رد انتقاد کشورهای غربی از بیانیه تهران، خواستار خلع سلاح هسته ای کشورهای مخالف با این توافق شد.

آقای اردوغان که در برزیل به سر می برد، روز گذشته نیز مخالفت کشورهای غربی با توافق تهران را "حسادت آمیز" عنوان کرده بود.

آقای اردوغان گفت: "کسانی که این سخنان را می گویند، باید سلاح های هسته ای در کشورهای خود را نابود کنند و این خبر خوب را با این کار به بشریت بدهند."

همزمان با ادامه اختلاف های آمریکا با ترکیه و برزیل، وزارت خارجه آمریکا از دیدار احتمالی خانم کلینتون با همتای ترک خود در روز سه شنبه خبر داده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هدف از این دیدار را رایزنی درباره ایران عنوان کرد.

خبرگزاری رویترز، روز جمعه به نقل از یکی از مقام های عالی رتبه آمریکا گزارش کرد که بیانیه تهران در کاهش نگرانی واشنگتن از برنامه اتمی ایران تاثیری نداشته است.

کسانی که این سخنان را می گویند، باید سلاح های هسته ای در کشورهای خود را نابود کنند و این خبر خوب را با این کار به بشریت بدهند

طیب رجب اردوغان

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: "مشکل اینجاست که ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و این چیزی است که سه قطعنامه پیشین شورای امنیت از این کشور خواسته است."

بر اساس این گزارش، ایران پس از انجام مبادله مورد توافق همچنان از اورانیوم غنی شده لازم برای تولید یک کلاهک اتمی برخوردار خواهد بود.

به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن به تلاش خود برای تصویب هر چه سریع تر قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران ادامه خواهد داد.

توافق تهران در پاسخ به پیشنهاد سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی به دست آمد.

کشورهای غربی می گویند ایران از اکتبر پارسال که پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را دریافت کرد، به غنی سازی ادامه داده و ذخایر اورانیوم غنی شده آن بسیار بیشتر از میزان مورد توافق برای مبادله است.

این در حالی است که برزیل و ترکیه نیز تاکید دارند بیانیه تهران راه حل مناقشه هسته ای کنونی نیست ولی هدف از آن را اعتمادسازی و از سرگیری مذاکرات هسته ای عنوان کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.