جرایم رانندگی در ایران تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش می یابد

پلیس
Image caption در هفت ماه اول سال گذشته 19 میلیون برگ جریمه از سوی پلیس صادر شده است

پلیس ایران می گوید که قانون جرایم رانندگی مربوط به ۵۰ سال پیش است و در لایحه ای که مجلس مشغول بررسی آن است، جریمه رانندگی تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی می گوید که در لایحه جدید برای تخلفاتی مانند استفاده از مشروبات الکی و قرص های روانگردان در هنگام رانندگی جریمه هایی تا ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای مومنی، سقف جریمه رانندگی در حال حاضر پنج تا سی هزار تومان است که با قانون جدید این جریمه ها به یکصدهزارتومان می رسد.

آقای مومنی، قانون فعلی اخذ جرایم رانندگی مربوط به ۵۰ سال پیش است و با آنکه چند بار اصلاح شده اما دیگر بازدارنده نیست و "بر این اساس نمی توان بر اساس این قانون وضعیت آمد و شد را کنترل کرد."

پلیس از سالهای پیش سعی کرده تا برای کاهش تصادفات، میزان جرایم رانندگی را افزایش دهد اما در این کار موفقیتی به دست نیاورده است.

دولت دوم محمد خاتمی لایحه ای را برای افزایش جرایم رانندگی به مجلس فرستاد اما این لایحه در مجلس ششم و در مجلس هفتم بررسی نشد و اکنون نمایندگان مجلس هشتم در کمیسیون های تخصصی مشغول بررسی آن هستند.

خسارت سنگین تصادفات رانندگی

بنابر تازه ترین گزارش پلیس ایران، در ده سال گذشته یعنی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته شده اند.

Image caption بنابر گزارش سال گذشته پلیس، از نه میلیون خودرو ی موجود در ایران، هفت میلیون و ۷۸۰ هزار خودرو جریمه پرداخت نشده دارند

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و این کشور در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

پلیس برای کاستن از میزان جرایم، به دنبال اجرای مقررات تازه ای است تا رانندگان را وادارد که قوانین رانندگی را رعایت کنند.

به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، از میان ۱۷۰ تخلفی که رانندگان مرتکب می شوند، برای ۲۰ نوع تخلف مانند سرعت غیر مجاز، حرکت اکروباتیک، دنده عقب در بزرگراه امتیاز منفی به رانندگان داده می شود.

روش کار به این ترتیب است که هر کس که گواهینامه می گیرد ۳۰ امتیاز دارد و اگر چند بار تخلف کند امتیاز وی به صفر می شود و گواهینامه وی از سوی پلیس ضبط می شود و سه ماه بعد به او بازگردانده می شود.

در این مرحله گواهینامه ۲۵ امتیاز دارد و دوباره راننده بر اثر تخلف آن را به صفر برساند، ۶۰ هزار تومان جریمه و گواهینامه برای شش ماه توقیف می شود.

در مرحله سوم وقتی گواهینامه به صاحبش پس داده می شود ۲۰ امتیاز دارد که اگر دوباره بر اثر تخلف به صفر برسد، گواهینامه برای یک سال توقیف و صاحب گواهینامه باید یکصد هزار تومان جریمه بدهد. در این مرحله گواهینامه باطل می شود و شخص باید برای گرفتن گواهینامه جدید دوباره امتحان بدهد.

اما بالا بودن تصادفات رانندگی علل دیگر هم دارد که جاده های ناامن و خودروهای ناایمن از جمله مهمترین آنهاست و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نیست اما برخی میزان آن را سالانه بیش از پنج هزار میلیارد تومان (بیش از ۵ میلیارد دلار) برآورد می کنند.

مطالب مرتبط