موسوی: مگر زندانی کردن ها توانست رژیم شاه را حفظ کند؟

میرحسین موسوی - عکس آرشیوی
Image caption آقای موسوی در میان گروهی از زندانیان پیش از انقلاب ایران صحبت می کرد

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، با انتقاد از بازداشت مخالفان گفت مگر رژیم شاه با به زندان انداختن مخالفانش سقوط نکرد؟

آقای موسوی که در جمع تعدادی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب صحبت می کرد، با اشاره به تغییر وضعیت رسانه ای و گردش اطلاعات گفت: "در چنن فضایی رفتن به سمت الگوها و چارچوب هایی که عقلا عدم کارآمدی آنها روشن بوده، جای تعجب و تاسف دارد."

میرحسین موسوی خالی بودن زندان ها و جشن گرفتن بسته شدن زندان اوین را یکی از آرزوهای انقلابیون سال ۱۳۵۷ در ایران دانست و گفت: "اما حالا آنجا ساختمان سازی می کنیم که حجره های بیشتری داشته باشیم برای حبس بیشتر."

آقای موسوی همچنین گفت: "اگر قرار باشد که نظام باقی بماند ولی با پر کردن زندان ها یا با زدن و گرفتن دانشجویان و کارگران مسلمان، هنرمندان و سینماگران و روزنامه نگاران، آیا می توان از چنین نظامی در جهان دفاع کرد؟"

میرحسین موسوی با انتقاد از فیلترینگ وب سایت های اطلاع رسانی، آگاهی بخشی را چشم اسفندیار حکومت ایران دانست.

آقای موسوی با ذکر این نکته که "نظام در حال حرکت به سمت تک صدایی است و تک صدایی منجر به استبداد و دیکتاتوری می شود"، گفت: "اینکه اینها طاقت ندارند یک وبلاگ معمولی را آزاد ببینند و امروز هیچ رسانه ای حتی در سطح مجازی نیست که در اختیار ما باشد و از فیلترینگ در امان مانده باشد، همه نشانگر این است که پاشنه آشیل یا چشم اسفندیار آنها مسئله آگاهی است."

آقای موسوی درباره دهه اول بعد از انقلاب سال ۵۷ ایران که در هشت سال آن او نخست وزیر بود، گفت: "تشییع جنازه بی نظیر و تاریخی امام خمینی (در سال ۱۳۶۸) که میلیون ها نفر در آن حضور داشتند نشانی است از پشتیبانی یک ملت از انقلاب و آنچه که در ۱۰ سال اول انقلاب اتفاق افتاد. بدون اینکه برخی اشکالات را نادیده بگیریم، این موضوع نشانی از تحقق بسیاری از ارزش ها بود."

میرحسین موسوی در مقایسه آزادی های قبل و بعد از انقلاب به آزاد نبودن کتاب ها در پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت: "اما پس از انقلاب نمایشگاه کتاب برپا شد تا نشان داده شود این نظام، معتقد به برخورد اندیشه هاست و به واقع یک انقلاب فرهنگی شکل گرفته است. اما در همین یک مورد آنچه را که می خواستیم، مقایسه کنید با اتفاقات حیرت آور نمایشگاه کتاب امسال که حتی برخی از رساله ها و کتاب های مراجع را جمع کردند."

آقای موسوی درباره جنبش اعتراضی در ایران که بعد از انتخابات ر یاست جمهوری ۲۲ خرداد سال گذشته آغاز شد و به جنبش سبز مشهور است، گفت: "جنبش سبز یک جریان ادامه دار است که نه با بستن و گرفتن و تهدید و زندانی کردن و نه با کشتن متوقف نخواهد شد... این جنبش یک جنبش چهار فصل است. تجدید حیات می کند، در شکل های مختلف ظاهر می شود. اینطور نیست که برای یک مقطع کوچک باشد و یا ارتباطی به شخص خاص داشته باشد."

او در مورد شیوه های پیشبرد اهداف این جبنش به هواداران خود توصیه کرد از هر فرصتی برای "گسترش آگاهی های سیاسی، اجتماعی تلاش کنند حتی با گفتن یک نکته در جمع کوچک."

آقای موسوی تاکید کرد: "گسترش آگاهی بزرگترین ابزار جنبش است. ما با کسی نمی خواهیم دعوا کنیم. تنها از حقوق خود دفاع می کنیم و ابزارمان همان آگاهی رسانی به مردم است و جلوی کسی را هم سد نمی کنیم. آنها می توانند تبلیغ کنند که ما درست نمی گوییم. ما انتظار نداریم که آنها جوانمردانه عمل کنند، از صدا و سیمایشان گرفته تا باقی رسانه هایشان."

مطالب مرتبط