علی لاریجانی به غرب هشدار داد

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی گفت دولت و مجلس در تصمیم گیری درباره مسائل هسته ای تابع رهبر ایران هستند

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران به غرب هشدار داد که بی اعتنایی به بیانیه تهران برخورد ایران با نهادهای بین المللی را تغییر می دهد.

آقای لاریجانی که در نشستی خبری به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ می داد گفت خط قرمز بیانیه تهران برخورد گزینشی در اجرای آن است.

توافق تهران روز ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) در پی مذاکرات رهبران ایران، برزیل و ترکیه در تهران حاصل شد و بر اساس آن، موافقت شده است ایران حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را به ترکیه بفرستد و در ازای آن، سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران دریافت کند.

آقای لاریجانی گفت: " طرف مقابل باید بداند که این بیانیه با بندهای به هم پیوند خورده تنظیم شده است."

این بیانیه با واکنش سرد کشورهای غربی روبرو شد و یک روز بعد از امضای آن پیش نویس قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران که توسط پنج عضو دائم این شورا و آلمان تدوین شده، به ده عضو غیردائم این نهاد ارائه شد.

رییس مجلس ایران در واکنش به مقامات آمریکایی که گفته بودند بخش هایی از این توافقنامه تهران اشکال دارد گفت: " بهتر است آنها به صورت دقیق بگویند که در کجای این بیانیه ایراد و اشکال وجود دارد و حرف های کلی در این باره فایده ندارد."

او همچنین ضمن تاکید بر اینکه در تصمیم گیری درباره مسائل هسته ای، دولت و مجلس تابع نظر رهبر ایران هستند، گفت که در صورت بی اعتنایی به بیانیه تهران مجلس و دولت نسبت به نحوه همکاری با نهادهای بین المللی تصمیم گیری خواهند کرد.

تغییر موضع روسیه

Image caption رییس جمهوری ایران به شدت از موضع گیری روسیه در قبال برنامه هسته ای ایران انتقاد کرده است

آقای لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره موضع روسیه درباره بیانیه تهران و برنامه هسته ای ایران گفت که بعد از مذاکرات تلفنی منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی ایران با همتای روسی خود، موضع روسیه " مسیر دیگری پیدا کرده است."

مذاکراتی که آقای لاریجانی از آنها صحبت کرد دیروز و در پی موضع گیری های تند دو کشور علیه یکدیگر انجام شد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران چهارشنبه 5 خرداد ( 26 مه) موضعگیری دمیتری مدودوف، رئیس جمهوری روسیه در حمایت از تشدید تحریم های بین المللی مورد نظر کشورهای غربی علیه ایران را "مشکل" خواند و گفت " ما نباید ببینیم که همسایه ما در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گیرد که سی سال است با همه توان علیه ملت ما دشمنی کرده اند."

در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه روسیه سخنان آقای احمدی نژاد را "احساسی" خواند و یک مقام ارشد وزارت خارجه این کشور، رییس جمهوری ایران را به "عوامفریبی" متهم کرد.

آقای لاریجانی امروز در باره رابطه ایران و روسیه گفت: "توافقات قبلی در زمینه مسائل نیروگاهی، دفاعی و همچنین اقتصادی تامین کننده منافع دو کشور است و چنانچه از این مواضع عدول شود به نفع دو کشور و رابطه دوستانه ما با روسیه نیست."

مطالب مرتبط