انتقاد ترکیه از برخورد دوگانه غرب با موضوع اتمی

اردوغان
Image caption آقای اردوغان می گوید ماه آینده با آقای اوباما درباره بیانیه تهران صحبت خواهد کرد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه کشورهای غربی را به عدم صداقت در برخورد با برنامه هسته ای ایران متهم کرده است.

آقای اردوغان ضمن انتقاد از دولت های غربی برای رد بیانیه تهران، چشم پوشی آنها از فعالیت های هسته ای اسرائیل را مورد سوال قرار داد.

آقای اردوغان که در حال دیدار از برزیل است، به خبرنگاران ترک گفت: "اینجا (در برخورد با اسرائیل) رویکرد مشابهی را نشان نمی دهید ولی در مواجهه با ایران دنیا را به هم می ریزید. من این روش را رویکردی عادلانه و صادقانه نمی دانم."

در روزهای گذشته ترکیه و برزیل بارها از موضع آمریکا و سایر اعضای دائمی شورای امنیت در برابر بیانیه تهران و تلاش برای تشدید تحریم های بین المللی ایران انتقاد کرده اند.

رئیس جمهوری برزیل و نخست وزیر ترکیه، اواسط ماه مه به ایران سفر کردند و توانستند موافقت سران جمهوری اسلامی را با مبادله ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده در این کشور با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران جلب کنند.

آمریکا این توافق را ناقص دانسته و بر فشار خود برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران افزوده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا پنجشنبه گذشته گفته بود میانجیگری ترکیه و برزیل به ایران کمک می کند وقت کشی کند و این موضوع باعث خطرناک تر شدن وضع جهان شده است.

آقای اردوغان با رد این سخنان گفت: "قدمی که ما برداشتیم، قدمی نیست که خطری را متوجه جهان کند. بر عکس، این قدم برای این برداشته شده است تا مانع از اقدام هایی شود که وضع جهان را خطرناک تر می کند."

آقای اردوغان افزود ترکیه نمی خواهد شاهد استقرار سلاح های هسته ای در منطقه باشد.

آقای اردوغان با اشاره به سخنان نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، رهبران کشورهای غربی را به تغییر مواضع خود در رابطه با مبادله اورانیوم غنی شده ایران متهم کرد.

آقای اردوغان گفت: "در تماس های پیشین، آنها گفتند که می توانند اورانیوم غنی شده با غلظت بالا را در عرض ده ماه (بعد از مبادله) در اختیار ایران قرار دهند. .. (در بیانیه تهران) گفتیم بعد از یک سال (بدهید) و دو ماه اضافه وقت در اختیار آنها قرار دادیم."

او ادامه داد: "حال آنها می گویند نمی توانند زودتر از دو سال ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم مورد نظر را در اختیار ایران قرار دهند... این را آقای سارکوزی می گوید. این قابل فهم نیست."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز شنبه هشدار داده بود که بی اعتنایی غرب به بیانیه تهران، برخورد کشورش با سازمان های بین المللی را تغییر می دهد. آقای اردوغان همچنین در سخنانش گفت ترکیه و برزیل به تلاش های خود برای افزایش حمایت بین المللی از بیانیه تهران ادامه خواهند داد.

او گفت احتمالا در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در تورنتو، با باراک اوباما در این باره گفتگو خواهد کرد.

مطالب مرتبط