حکم قطعی ۵ سال حبس تعزیری برای محسن امین زاده

محسن امین زاده
Image caption محسن امین زاده رئیس ستاد ائتلاف اصلاح طلبان حامی میرحسین موسوی بود

محسن امین زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران و از متهمان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته این کشور، در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای امین زاده که در دولت محمد خاتمی معاون وزیر خارجه بود، در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اتهام محسن امین زاده که ریاست ستاد ائتلاف اصلاح طلبان حامی میرحسین موسوی در رقابت های انتخاباتی سال گذشته را بر عهده داشت، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با شبکه های خارجی عنوان شده بود.

آقای امین زاده روز ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، سه روز بعد از انتخابات، به همراه تعداد زیادی از رهبران احزاب اصلاح طلب بازداشت شد و هفته های اول بازداشت را در سلول انفرادی گذراند.

آقای امین زاده تا ۲۲ بهمن در زندان بود و بعد از آن با سپردن وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد. او هنوز در مرخصی است و به زندان اوین بازنگشته است.

شش سال زندان برای یک فعال مدنی

همچنین رسانه های نزدیک به معترضان در ایران از محکوم شدن امید شریفی دانا، از فعالان مدنی بازداشت شده در دی ماه سال گذشته، به ۶ سال حبس تعزیری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی خبر داده اند.

اتهام آقای شریفی دانا، که در موج بازداشت های بعد از حوادث عاشورای سال ۸۸ در تهران دستگیر شد، اجتماع و تبانی به قصد جرایم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی با شرکت مستمر در اکثر تجمعات غیرقانونی و اغتشاشات پس از انتخابات به‌خصوص عاشورا، شعار دادن علیه نظام اسلامی، توهین به رهبری و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره عنوان شده است.

آقای شریفی دانا از جمله متهمانی بود که در دادگاه هایی که بعد از حوادث عاشورا برگزار شد حضور یافت و اعترافاتی را علیه خود مطرح کرد.

مطالب مرتبط