دفاع آیت الله صانعی از حسن خمینی

آیت الله صانعی
Image caption آقای صانعی در دیدار با مسئولان موسسه نشر آثار آیت الله خمینی اظهار نظر می کرد

آیت الله یوسف صانعی از مراجع منتقد حکومت ایران ضمن دفاع از عملکرد حسن خمینی سرپرست موسسه نشر آثار بنیانگذار جمهوری اسلامی، ظاهرا در اشاره ای به حوادث پس از انتخابات گفته است که ظلم بی کیفر نمی ماند.

به گزارش وبسایت آیت الله صانعی او روز 8 خرداد (29 مه) در دیدار با مسئولان موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی در قم اظهار نظر می کرد. این دیدار در آستانه 21 امین سالگرد درگذشت رهبر سابق ایران انجام شد.

این موسسه در یک سال اخیر هدف انتقاد چهره های محافظه کار نزدیک به رهبر ایران قرار داشته است که به حمایت حسن خمینی از اصلاح طلبان مربوط می شود.

آیت الله صانعی که خود نیز در یک سال گذشته هدف حملات لفظی حامیان حکومت ایران قرار داشته است، گفت: "این تحریف ها، تهمت ها، افتراها و بی انصافی ها تمام می شود و روزی آنها که این اعمال را انجام داده اند، پشیمان خواهند شد و قبل از آخرت، در همین دنیا در مقابل شما زانو زده و از شما تقاضای عفو خواهند کرد."

او همچنین گفت: "باید سختی ها را تحمل کرد، البته ممکن است عده ای بخواهند مقام علمی آقا سید حسن را پایین بیاورند؛ کاری که با امام کرده و می گفتند: امام فقه بلد نیست و فقط فلسفه می داند."

بسیاری از مقام های نظامی و حکومتی ایران از نزدیکی مواضع حسن خمینی و اعضای موسسه تحت ریاست او با مخالفان دولت ایران خشمگین هستند.

منتقدان این موسسه این سوال را مطرح کرده اند که آیا نوه آیت الله خمینی در بحران پس از انتخابات "در کنار مخالفان و در مقابل رهبری" قرار گرفته است و اینکه انتشار کتاب های رهبر سابق ایران نباید "در انحصار یک گروه خاص" باشد.

سابقه حملات به موسسه نشر آثار آیت الله خمینی و اعضای خانواده او، به پس از انتقاد حسن خمینی به موضعگیری فرمانده سپاه پاسداران به نفع نامزدهای جناح اصولگرا در انتخابات قبلی مجلس برمی گردد.

آیت الله صانعی در سخنان روز شنبه، مستقیما حوادث پس از انتخابات را ذکر نکرد اما در عباراتی که می تواند اشاره ای به این حوادث تعبیر شود گفت: "هنگامی که هنوز پانزده سال به انقلاب مانده بود، صدها نفر در زندان ها زیر شکنجه از بین رفتند، صدها نفر اسیر و زندانی شدند، سرمایه ها از دست رفت، تعطیلی بازارها پیش آمد و نیروها گرفتار شدند، ایشان (آیت الله خمینی) می فرمود "هنیئا لکم" و گوارا باد بر شما! اینها نفس های آخرشان را دارند می کشند."

این مرجع تقلید در حوادث پس از انتخابات که با اتهام تقلب همراه بود، به انتقاد از رفتار حکومت با مخالفان پرداخت که با واکنش های شدید هوادران دولت روبرو شد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرد که آیت الله صانعی فاقد صلاحیت های لازم برای مرجعیت است و دفتر او در گرگان به دستور شورای تأمین استان مهروموم شد.

در مقابل مجمع روحانیون مبارز پاسخ داد که مقام مرجعیت آیت الله صانعی با بیانیه یک گروه به او داده نشده که با بیانیه ای دیگر از او گرفته شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست