موسوی و کروبی برای مجوز راهپیمایی درخواست کتبی دادند

درخواست مشترک موسوی و کروبی
Image caption تصویر نامه درخواست صدور مجوز را سایت کلمه منتشر کرده است

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش اعتراضی ایران از دولت این کشور خواستند که به مخالفان اجازه دهد در سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راهپیمایی کنند.

این دو رهبر مخالفان دولت روز دوشنبه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) در نامه ای مشترک به مرتضی تمدن، استاندار تهران، از او خواسته اند که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی ایران اجازه برگزاری "راهپیمایی آرام" در روز ۲۲ خرداد را صادر کند.

اصل ۲۷ قانون اساسی ایران تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏ها را بدون حمل سلاح، "به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد" آزاد اعلام کرده است، اما دولت ایران می گوید چنین اجتماعاتی باید با اجازه وزارت کشور انجام شود.

دولت ایران از زمان آغاز اعتراضات گسترده پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته تا کنون از صدور اجازه راهپیمایی برای معترضان خودداری کرده است.‏‏

آقای موسوی و آقای کروبی اوایل اردیبهشت ماه هم از گروه ها و احزاب اصلاح طلب خواسته بودند که برای برگزاری راهپیمایی روز ۲۲ خرداد تقاضای مجوز کنند.

اکنون آنها در نامه مشترک به استاندار تهران نوشته اند: "ان شاءالله با صدور مجوز راهپیمایی، شاهد حضور پرشکوه اقشار آگاه، متدین و انقلابی در راستای حفظ صیانت از آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهیم بود".

تصویر این نامه را سایت کلمه چاپ کرده است که معمولا خبرهای مربوط به میرحسین موسوی را منتشر می کند.

این سایت همچنین فیلمی از دیدار امروز (دوشنبه) آقای کروبی و آقای موسوی منتشر کرده که در آن از نحوه برخورد حکومت با مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران انتقاد می شود.

آقای موسوی در قسمتی از این فیلم می گوید که حکومت گویی "تصویر" آیت الله خمینی را هم زندانی کرده است و تنها جنبه هایی از زندگی و شخصیت او را برجسته می کند که به کار ادامه حاکمیت حاکمان می آید.

مطالب مرتبط