افزایش مصرف دخانیات میان زنان ایرانی

خانمی در حال سیگار کشیدن
Image caption به گفته وزیر بهداشت ایران، یک درصد از جمعیت زنان ایرانی سیگار می کشند

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات ایران گفت که با وجود ثابت ماندن جمعیت مردان سیگاری در ایران، در سال های اخیر، تعداد زنان سیگاری افزایش یافته است.

غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، گفت که صنایع دخانیات جهان برای افزایش میزان گرایش زنان به مصرف سیگار، از ترفند های تبلیغاتی ویژه ای مانند "سیگار بکشید تا لاغر شوید" سود می برند.

آقای حیدری که در همایش هفته بدون دخانیات در ایران (چهارم تا دهم خرداد ۱۳۸۹) سخن می گفت با اشاره به شعار "صنایع دخانی و جذب زنان" در روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۰ گفت که در ایران ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت، سیگاری اند و در سالهای اخیر، میزان گرایش زنان به مصرف سیگار افزایش داشته است.

هزینه سالانه مصرف سیگار در ایران

همزمان با برگزاری هفته بدون دخانیات، وزیر بهداشت ایران از "تحمیل هزینه" بیش از ۴ هزار میلیارد تومانی مصرف سیگار به اقتصاد ایران خبر داد.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، روز دوشنبه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) گفت: "ایرانیان هرسال یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان سیگار دود می کنند و دو برابر این میزان (معادل دو هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان) صرف هرینه های درمانی و بیماری های ناشی از مصرف سیگار می شود."

خانم بروجردی همچنین از افزایش جمعیت زنان سیگاری در ایران خبر داده و گفته است که هم اکنون یک درصد از زنان ایرانی سیگاری اند که این آمار نسبت به سال ۱۳۸۳ افزایش نشان می دهد. جمعیت ایران هم اکنون بیش از ۷۰ میلیون نفر است.

نگرانی از افزایش مصرف قلیان

وزیر بهداشت ایران با ابراز نگرانی از افزایش گرایش به مصرف قلیان گفته است که هربار مصرف قلیان برابر مصرف ۴۰ تا ۸۰ نخ سیگار به ریه های شخص مصرف کننده آسیب می رساند.

خانم وحید دستجردی با هشدار درباره افزایش گرایش مصرف قلیان در میان جوانان و مصرف سیگار در میان دختران دانشجو، خواستار گسترش برنامه های پیشگیری از استعمال دخانیات در میان جوانان و زنان شده است.

به گفته خانم وحید دستجردی، مصرف دخانیات علت ۸۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان ریه، ۳۰ درصد بیماری های قلبی و ۵۰ درصد ار بیماری های تنفسی است و میانگین طول عمر سیگاری ها ۲۰ سال کمتر از دیگران است.

مطالب مرتبط