دادستان تهران از عفو احتمالی 'نادمان' حوادث پس از انتخابات خبر داد

تصویری از یک دادگاه حوادث انتخاباتی
Image caption انتخابات بحث برانگیز دوره دهم ریاست جمهوری (خرداد ۸۸) تا چند روز شاهد نخستین سالگرد خود خواهد بود

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، از نهایی شدن فهرست "محکومان" جرایم امنیتی پس از انتخابات که "اظهار ندامت" کرده و خواستار "عفو" شده اند، خبر داده است.

آقای جعفری دولت آبادی روز دوشنبه دهم خرداد (۳۱ مه) گفت: "آن دسته از نادمان جرایم امنیتی بعد از انتخابات که درخواست عفو کرده اند با بررسی وضعیت شان مشمول عفو و رأفت اسلامی می شوند."

دادستان تهران درباره احتمال رابطه میان پیشنهاد برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران برای "عفو" بازداشت شدگان مرتبط با نتایج انتخابات و تهیه "فهرست نهایی محکومان مشمول عفو" گفت که قبل از پیشنهاد نمایندگان مجلس، قوه قضاییه به "وظیفه ذاتی خود" عمل کرده است.

تقاضای 'عفو' برای معترضان انتخاباتی ایران

همزمان، محمد رضا مهدوی کنی، عضو مجلس خبرگان رهبری ایران و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، در مورد حوادث پس از انتخابات گفته است: "برخی اشتباه کاران را نمی توان دشمن نامید."

آقای مهدوی کنی، روز دوشنبه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) گفت کسانی که "سوابق خوب انقلابی دارند را نمی توان در مورد نیت شان در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات صحبت کرد".

او با این حال تأکید کرد: "ما ماموریم با بدی ها و ناهنجاری ها مبارزه کنیم، سوء نیت و حسن نیت در مسایل سیاسی ملاک صحت عمل نیست."

طی روزهای گذشته و با نزدیک شدن به نخستین سالگرد انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸، برخی از چهره های سیاسی اصولگرا، خواستار "عفو و بخشش" کسانی شده اند که بنابر گفته آنها، در جریان اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات "کمتر" نقش داشته اند و یا "پشیمان" هستند.

روح الله حسینیان، حمید رسایی، علی زاکانی، یونس موسوی وحسین فدایی از جمله کسانی بودند که در روزهای گذشته با طرح موضوع عفو، به گروه بندی بازداشت شدگان پس از انتخابات خرداد ۸۸ پرداخته و ضمن پیشنهاد عفو برای برخی از آنها، خواستار برخورد با رهبران معترضان به نتایج انتخابات شدند.

روح اله حسینیان، نماینده اصولگرای مجلس، روز یکشنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) گفت: "هرکس که اظهار ندامت کند باید از آن پذیرفت."

اگرچه او با اشاره به تحولات سیاسی پس اعتراضات پس از انتخابات خرداد ۸۸ گفته است که "ندامت کسانی که عظمت و قدرت انقلاب و نظام را تضعیف کردند، پذیرفتنی نیست."

حمید رسایی، دیگر نماینده اصولگرای مجلس نیز در اظهار نظری مشابه، بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات را به دو دسته تقسیم کرده و برای گروهی که او "فریب خورده" نامیده است، به "شرط عدم وجود شاکی خصوصی" درخواست "عفو" را ممکن دانسته است.

اما آقای رسایی برای گروه دیگری از بازداشت شدگان که از نظر او با "ادعاهای خود عوام جامعه را گمراه کرده و به خیابان ها کشیدند" درخواست "عفو" را منتفی و آنها را فاقد "صلاحیت عفو و بخشش" دانسته است.

علی زاکانی، نماینده تهران نیز در اظهار نظری مشابه و با اعلام دریافت نامه از سوی برخی از خانواده های زندانیان حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ گفت که "زندانیان در این نامه ها ابراز ندامت و پشیمانی کرده اند."

آقای زاکانی گفته است که درخواست های خانواده های این افراد را به قوه قضاییه ایران منعکس کرده است.

اما این نماینده اصولگرای مجلس ایران نیز همانند چند نماینده دیگر پیشنهاد دهنده "عفو"، از کسانی که "محارب و ضد انقلاب" خوانده است به عنوان افرادی یاد کرده که نمی توانند شامل "عفو و بخشش" شوند و "باید مجازات شوند".

دیگر نماینده اصولگرای مجلس ایران که درباره "عفو محکومان" حوادث پس از انتخابات سخن گفته است یونس موسوی، عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، است که با پیشنهاد "عفو" برای برخی از "محکومان انتخاباتی" گفته است که "بنای اسلام و حکومت اسلامی بر زندان، شلاق، و جریمه نیست چرا که اسلام دین رحمت و لطف است".

حسین فدایی، دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی که در جریان انتخابات خرداد ۸۸ از محمود احمدی نژاد حمایت کرد نیز در اظهار نظری مشابه گفت که "دسته ای از زندانیان که متوجه اشتباهات خود شده اند و حاضرند جبران کنند و رابطه تشکیلاتی خود را قطع کنند" می توانند به عفو و بخشش "ملت ایران" امیدوار باشند.

مطالب مرتبط