دستور دولت به بیش از سیصد شرکت برای خروج از تهران

نمایی از تهران
Image caption ثبت نام از متقاضیان خروج از تهران و ابلاغ دستور خروج از این شهر به شرکت ها و سازمان های دولتی، از اقدامات دولت برای کاهش جمعیت تهران است

در پی طرح کاهش جمعیت تهران، دولت ایران اعلام کرد که دستور خروج از پایتخت را به ۳۲۶ شرکت و سازمان دولتی ابلاغ کرده است.

احمد بزرگیان، معاون نوسازی و تحول اداری رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) به خبرگزاری مهر گفت که مجموع شرکت هایی که باید از پایتخت این کشور بروند ۳۲۶ شرکت هستند و دستور خروج به آنها ابلاغ شده است.

او این انتقال را بر اساس برنامه از پیش تعیین شده دولت دانست و افزود: "دولت شیوه انتقال و هماهنگی با استان هایی که به انتخاب خود شرکت ها بخواهند به آنجا بروند را نیز مشخص کرده است."

آقای بزرگیان در ادامه گفت که از میان این شرکت ها، ۱۱۵ شرکت، فقط در تهران دفتر کار دارند ولی طبق اساسنامه، محل استقرار این شرکت ها در خارج از تهران است.

کمتر از یک هفته پیش، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ایران با ایجاد یک سایت اینترنتی، ثبت نام از کارمندان متقاضی خروج از تهران را آغاز کرد.

اجرای این طرح که گفته می شود با تبلیغات گسترده در رادیو و تلویزیون ایران همراه بوده است به عهده واحدی به نام "کارگروه انتقالی" گذاشته شده که ریاست آن بر عهده محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد است.

آقای بزرگیان همچنین از "استقبال خوب" کارمندان از طرح ثبت نام اینترنتی خبر داد و گفت: "تا عصر یکشنبه (۹ مرداد) حدود ۴ هزار نفر از کارمندان دولت توانسته اند تقاضای خود را در سایت ثبت نام خروج از تهران ثبت کنند."

اما او در ادامه به مشکلاتی چون "کندی سرعت اینترنت" در ایران و "پایین بودن ظرفیت پهنای باند" اشاره کرد و گفت: "به صورت همزمان افراد زیادی نمی توانند در سایت ثبت نام کنند و این مساله از سرعت ثبت نام ها کم می کند."

پیش تر برای تشویق کارمندان به خروج از پایتخت، دولت ایران اعلام کرده بود که حقوق کسانی که از تهران به شهرهای دیگر مهاجرت کنند بین ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.

آقای احمدی نژاد هم گفته بود که برای کسانی که از تهران بروند امتیازاتی در نظر گرفته می شود که از جمله آنها وام با سود چهار درصد برای خرید مسکن است.

آمادگی قم برای پذیرش شرکت های بزرگ

از سوی دیگر یک روزنامه چاپ تهران در گفت و گویی با محسن عابدینی پور، شهردار قم از آمادگی این شهر برای پذیرفتن شرکت های مهم وابسته به برخی از وزارتخانه ها خبر داد.

روزنامه تهران امروز به نقل از آقای عابدینی پور نوشت: "شورای اسلامی شهر و شهرداری قم از حضور شرکت های تابعه در مراکز وابسته به وزارتخانه علوم، تحقیقات و فن آوری، نیرو، نفت و صنایع و معادن در قم استقبال می کند و تسهیلات ویژه ای برای آنها قائل خواهد شد."

شهردار قم با تقدیر از طرح انتقال کارکنان دولت از پایتخت، از شرکت هایی چون "شرکت های مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، شرکت ملی نفت ایران، سازمان صنایع هوا و فضا، صنایع هواپیما سازی ایران، شرکت راه آهن و صنایع مخابرات ایران" دعوت کرده است تا مراکز خود را به شهر قم منتقل کنند.

موضوع خروج شرکت های دولتی و کارمندان از تهران، در پی اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران درباره زلزله خیز بودن تهران اعلام شد که گفته بود: "حداقل پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

طرح کاهش جمعیت تهران، مخالفت کارشناسان و مسئولین این شهر را به همراه داشت که به نظر آنها اجرای چنین طرحی با توجه به سطح امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی در سایر شهرها در مقایسه با شهر تهران "غیرعملی" است.

مطالب مرتبط