آژانس: ایران برنامه تولید سوخت ۲۰ درصدی را گسترش داده است

آژانس
Image caption آژانس می گوید ایران همکاری های لازم را برای تایید صلح آمیز بودن فعالیتهایش نداشته است

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود گفته است ایران تجهیزات بیشتری برای تولید اورانیوم با غلظت بالاتر نصب کرده است.

در این گزارش محرمانه ۹ صفحه ای که روز دوشنبه توسط شبکه های خبری و سایت های اینترنتی منتشر شد آمده است آژانس بین المللی همچنان نگران ماهیت برنامه اتمی ایران و فعالیت های احتمالی گذشته و یا حال موسسات نظامی این کشور برای تولید کلاهک اتمی است.

آژانس گفته است: "شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی ابعاد این فعالیت ها ممکن است پس از سال ۲۰۰۴ نیز ادامه یافته باشد."

این گزارش افزوده آژانس همچنان به بررسی غیرنظامی بودن برنامه های اتمی ایران ادامه می دهد، اما ایران برای تایید صلح آمیز بودن فعالیت های اش "همکاری های لازم" را نداشته است.

این در حالیست که علی اصغر سلطانیه نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری های ایرنا و ایسنا گفته است این گزارش صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران را "تایید" کرده است.

اما مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته است گزارش آژانس نشان می دهد ایران به تعهدات بین المللی خود بی اعتنا بوده و همچنان از همکاری با آژانس خودداری می کند.

بر اساس گزارش یاد شده ایران همچنین تا ۷ آوریل ۵.۷ کیلوگرم اورانیم غنی شده با غلظت ۱۹.۷ درصدی تولید و در سیلندر کوچکی ذخیره کرده است.

احتمال می رود میزان کل اورانیم ۱۹.۷ درصدی تولید شده در تاسیسات این کشور تاکنون از این رقم بیشتر شده باشد.

ایران برای مصارف پزشکی در رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز به اورانیم غنی شده ۲۰ درصدی دارد.

در فوریه گذشته دولت ایران اعلام کرد در صدد تولید اورانیم با غنای بالاتر است.

به گزارش آژانس، ایران مجموعه دومی به آبشار سانتریفوژ خود افزوده اما هنوز آن را عملیاتی نکرده است.

ایران، ترکیه و برزیل اخیرا تفاهم نامه ای را در تهران امضا کردند که براساس آن موافقت شده است ایران حدود نیمی از اورانیوم غنی شده خود (۱۲۰۰ کیلوگرم) با غلظت پایین را به ترکیه بفرستد و در ازای آن سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران را دریافت کند.

با این وجود آمریکا و متحدان غربی این کشور معتقدند که این توافقنامه به نگرانی ها در مورد برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد و پیش نویس وضع تحریم های تازه علیه برنامه هسته ای ایران را تنظیم کرده اند.

احتمال می رود گزارش اخیر آژانس فشارهای این کشورها علیه ایران را افزایش دهد.

ایران اتهام کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به توانایی نظامی هسته ای را رد می کند.

مطالب مرتبط