بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۱۱ خرداد

تیترهای اول

"حمله به کاروان آزادی غزه" تیتر اول آفتاب یزداست، "جهان در شوک و نفرت از اسرائیل" عنوان اصلی ایران، جام جم نوشته "جهان در بهت حمله به کاروان آزادی"، خراسان از "محکومیت جهانی حمله خونین به کاروان آزادی غزه" خبر داده، رسالت نوشته "تهران خواهان اقدام شورای امنیت سازمان ملل شد"، کیهان و جمهوری اسلامی از "خشم و بهت جهانی از تازه ترین جنایت اسرائیل" نوشته اند.

"تصمیم نهائی برای حقوق کارمندان" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، پول از زبان محمد رضا باهنر نوشته "تخلفات دولت از قانون مفصل است" و جهان صنعت از قول یک اقتصاددان نوشته "اطمینانی به اجرای درست قانون یارانه ها ندارم".

"همدلی در عرصه داخلی و تعامل در سیاست خارجی" از زبان رییس مجلس خبرگان تیتر اول ابتکار است، مردم سالاری از قول دادستان تهران نوشته "نادمان جرایم بعد از انتخابات عفو می شوند" و تهران امروز همین خبر را با عنوان "درخواست رسمی عفو محکومان انتخاباتی" منعکس کرده است.

گزیده مقالات

محو کامل اسرائیل

کیهان در سرمقاله خود نوشته حمله اسرائیل به ناوگان آزادی و صلح، سران سازشكار عرب را از پشت میز مذاكرات به اصطلاح صلح-بخوانید سازش- به بیرون پرتاب كرده و حریف واقعی و راستین رژیم صهیونیستی، یعنی ملت ها را به میدان مقابله آورده است، اما نه پشت میز مذاكره، بلكه در آوردگاهی به وسعت جهان اسلام.

حسین شریعتمداری در این مقاله پرسیده آیا مردم مسلمان و غیرتمند تركیه به ادامه روابط سیاسی كشورشان با رژیم صهیونیستی رضایت می دهند؟ آیا سران سازشكار عرب بازهم می توانند با سران اسرائیل پشت میز مذاكره بنشینند؟ و آیا برای ملت های مسلمان كمترین تردیدی باقی می ماند كه تنها راه حل گره گشا، نابودی اسرائیل و محو كامل این رژیم از جغرافیای سیاسی منطقه است؟

بازی خطرناکی با جامعه جهانی

رسالت با این تاکید که یکی از اهداف اسرائیل ،ایجاد واهمه در میان طرفداران حماس است نوشته حمله به کشتی ها در آبهای بین المللی علاوه بر اینکه نقض کنوانسیونهای جهانی محسوب می شود، به لحاظ حقوق بین الملل عمومی نیز قابل توجیه و تفسیر نیست.ایالات متحده آمریکا به عنوان اصلی ترین حامی اسرائیل در برابر حادثه اخیر سکوت کرده است. پس از حمله به کاروان آزادی اوباما باید میان آزادیخواهی و اسرائیل یکی را انتخاب کند.

به نوشته این روزنامه سازمان ملل متحد نیز تنها از تل آویو خواسته است تا در برابر این جنایت توضیح دهد! با این حال ترکیه خواستار تشکیل جلسه اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده است.

رسالت تاکید کرده برخورد جامعه جهانی با رژیم اسرائیل این بار گسترده تر و سخت تر از برخورد با این رژیم بر سر پرونده گلدستون و حتی بیانیه نیویورک خواهد بود. تل آویو با حمله به کاروان آزادی، بازی خطرناکی را با جامعه جهانی آغاز کرده که پایان دهنده آن نخواهد بود.

همچون دزدهای دریائی

به نوشته مردم سالاری ترکیه در نظر دارد با استفاده از فشارهای دیپلماتیک بر تل آویو حصر غزه را بشکند و روز دوشنبه می توانست روز آزادی و پیروزی بر خودکامگی حکومتی باشد که به هیچ مرجعی پاسخگو نیست.

این روزنامه اشاره کرده اسرائیل ورود هرنوع کالا یی به این سرزمین رنج کشیده ممنوع کرده تا مردم شهر ویران شده خود را نتوانند از نو بسازند. ورود مصالح ساختمانی یا مواد غذایی چگونه می تواند در راستای آنچه که حملا ت حماس تلقی می کنند به کار آید؟

به تاکید مردم سالاری فقط در فیلم های قدیمی بود که دزدان دریایی با آن پرچم سیاه کشتی ها را به تسخیر خود درمیآوردند و اموال آن را به تاراج می بردند. گرچه دزدان دریایی سومالی نه یک حکومت بلکه یک گروه تروریستی هستند اما اسرائیل به عنوان یک دولت همچون دزدان دریایی به کاروان صلح یورش برد تا آزادی را باز هم به تاراج ببرند.

سازمان های بین المللی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته سازمانهای بین المللی، اتحادیه عرب شورای امنیت سازمان ملل و سازمان كنفرانس اسلامی در برابر آزمون حساسی قرار گرفته‌اند. این سازمانهای عریض و طویل تحت نظر افكار عمومی جهان و ملت‌های مسلمان قرار گرفته‌اند تا با این اقدام چگونه برخورد می‌كنند. این مجامع باید با واكنش مناسب به اسرائیل ننگ رفتارهای خائنانه‌‌آمیز گذشته را از پیشانی خود پاك كنند و بخشی از آبروی از دست رفته خود را جبران نمایند.

این روزنامه در عین حال نوشته حادثه دیروز یكبار دیگر این واقعیت برای همه ملت‌ها و مجامع جهانی به اثبات رسید كه فلسطینی‌ها چاره‌ای جز مقاومت و مبارزه با اسرائیل ندارند. اكنون حجت بر همه تمام است و جهان نباید بیش از این منتظر بماند.

پیش بینی جمهوری اسلامی این است که این حادثه در تقویت موضع فلسطینی‌ها نزد افكار عمومی و افزایش انزجار از اسرائیل تأثیر خواهد گذاشت و نتیجه‌ای برخلاف انتظارات و اهداف صهیونیست ‌ها خواهد داشت.

سرنا از سر گشاد

روزنامه پول در سرمقاله خود نوشته هر چند قرار دادن نام جمهوری‌ اسلامی ایران در کنار کشورهایی چون آنگولا، اکوادور، اتیوپی و کره شمالی توسط صندوق بین المللی پول دور از انصاف است اما ضرورتی ندارد نهادهای رسمی‌، کشور را از هر نوع پول‌شویی مبرا و عاری نشان دهند چرا که ترانزیت گسترده مواد مخدر که از جنوب شرقی تا شمال‌غربی کشور امتداد دارد و همه ساله بهای سنگین شهادت شماری از پرسنل نیروی انتظامی برای مقابله با‌آن پرداخت می‌شود، غیر قابل انکار است.

به نوشته این روزنامه در ایران از یک‌سو این تصور وجود دارد که پذیرش وقوع پول‌شویی‌، به منزله قبول اتهامات نهادهایی چون صندوق بین‌المللی پول است و از جانب دیگر گاه «سورنا را از سرگشاد آن می‌نوازیم» و به جای اینکه بدانیم پول‌هایی که با عناوین مختلف و حتی با پوشش امور عام‌المنفعه واریز می‌شود از کجا نشات گرفته‌اند برداشت ازحساب کنترل می‌شود.

روزنامه پول اظهار امیدواری کرده دستگاه‌های مرتبط اقدامات عملی خود را در مقابله با جرم اول و جرم دوم تشریح کنند تا اتهاماتی از جنس آنچه صندوق بین‌المللی پول به تازگی وارد ساخته بیش از این تصویر سازوکار مالی و اقتصادی در ایران را در اذهان جهانیان مشوه نکند و شرط اول همان است که سورنا را از سرگشاد آن ننوازیم .

عدالت را مسخره کردن

کرامت جهانگرد در سرمقاله جهان صنعت نوشته اخیرا سایت رسمی وزارت صنایع و معادن خبر داده که به زودی 500 هزار شغل در واحدهای صنعتی کوچک تحت عنوان طرح عدالت صنعتی اجرایی می‌شود و براساس قول رییس‌جمهور بودجه این طرح در قالب وجوه اداره شده در ریاست‌جمهوری پرداخت خواهد شد.

نویسنده این مقاله حساب کرده که اگر زیرساخت ها موجود باشد برای اجرای این طرح 25 هزار میلیارد تومان‌، یعنی معادل 25 میلیارد دلار منابع لازم است و اگر زیر‌ساخت‌ها موجود نباشند این رقم به 40 هزار میلیارد تومان‌ یا به عبارتی 40 میلیارد دلار می‌رسد این موضوع در حالی مطرح می‌شود که سازمان زیر‌مجموعه وزارت صنایع و معادن در پرداخت‌های خود دچار مشکل است.

سرمقاله جهان صنعت هشدار داده که مدیران عدالت را کمتر به سخره بگیرند و از ریاست جمهوری کمتر هزینه کنند‌، چنین بودجه‌ای در ریاست جمهوری موجود نیست‌ اما شاید با عنوان کردن عدالت صنعتی و تامین اعتبار لازم برای 500 هزار شغل صنعتی از قول رییس ‌جمهور، کسانی سعی در تخریب و به سخره گرفتن شعار عدالت و شخص رییس‌جمهور را دارند.‌