تأیید حکم زندان و شلاق برای محمد نوری زاد

محمد نوری زاد
Image caption محمد نوری زاد، نویسنده و فیلمساز ایرانی، از آذر ماه ۸۸ در زندان به سر می برد

دادگاه تجدید نظر تهران حکم دادگاه بدوی در مورد محمد نوری زاد، نویسنده و فیلمساز ایرانی را تأیید و او را به تحمل سه و نیم سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

پیش تر، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران آقای نوری زاد را به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "توهین به مسئولان نظام" به سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود و اکنون دادگاه تجدید نظر با تأیید این حکم، آن را برای اجرا ابلاغ کرده است.

محمد نوری زاد، نویسنده و فیلمساز ایرانی روز یکشنبه، ۲۹ آذر بازداشت شده بود و از آن زمان تا کنون در زندان اوین به سر می برد.

آقای نوری زاد که سال ها قبل از نویسندگان روزنامه کیهان بود و موضعی نزدیک به اصولگرایان داشت، در روزهای پس از انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸ به نقد اصولگرایان و محمود احمدی نژاد پرداخت.

او در ماه های بعد از انتخابات چند نامه سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نوشت و از عملکرد او انتقاد کرد.

از سه نامه اول آقای نوری زاد و یکی از یادداشت های او درباره صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، به عنوان علل اصلی بازداشت او یاد می شود.

'من تقاضای عفو نمی کنم'

به گزارش رسانه‌های مخالفان دولت در ایران، محمد نوری زاد، در اعتراض به مورد "ضرب و جرح" قرار گرفتن خود توسط نگهبانان زندان اوین، چند روزی است که به اعتصاب غذا دست زده است.

با وجود درخواست خانواده و دادستان تهران از وی برای شکستن اعتصاب غذا، هنوز خبری در مورد پایان یافتن احتمالی این اعتصاب منتشر نشده است.

یکشنبه گذشته (۹ خرداد - ۳۰ مه) وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران متن نامه ای را منتشر کردند که در آن محمد نوری زاد به بخشی از دیدار خود با عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، اشاره کرده بود.

آقای نوری زاد در بخشی از این نامه در پاسخ به پیشنهاد دادستان تهران درباره نگارش نامه ای برای آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تقاضای عفو از او می نویسد: "من تقاضای عفو نمی کنم؛ چرا که معتقدم خطایی مرتکب نشده ام."

آقای نوری زاد در بخشی دیگر از این نامه آورده است که دادستان تهران در دیدار مذکور به او گفته که "آقای نوری زاد اصلا دوست نداشتم شما را اینجا ببینم، تو چرا باید اینجا باشی؟" و آقای نوری زاد در پاسخ گفته است: "اینجا خانه من است. من اینجا خود را صاحب خانه می دانم، نه جانی و تبهکاری که برای تأدیب و تنبیه به اینجا آورده باشندش."

در حکم دادگاه بدوی که قاضی پیرعباس، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای آقای نوری زاد صادر کرد و روز شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۸۹ به محمود علیزاده طباطبایی وکیل آقای نوری زاد ابلاغ شد، آقای نوری زاد به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و تخریب چهره سی ساله نظام" به یک سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به رهبر ایران به دو سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه به ۹۱ روز حبس تعزیری و به اتهام توهین به رئیس جمهور به ۹۱ حبس تعزیری، و به اتهام توهین به احمد علم الهدی امام جمعه مشهد به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم روز گذشته (دوشنبه دهم خرداد) در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران تأیید شد.