بازداشت دو روزنامه نگار زن در ایران

تصویری ازدادگاه دسته جمعی بازداشت شدگان پس از انتخابات
Image caption تعداد زیادی از روزنامه نگاران ایرانی در جریان حوادث پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ بازداشت و محاکمه شدند

گزارش ها از ایران، از بازداشت دو روزنامه نگار زن به نام های محبوبه خوانساری و اعظم ویسمه حکایت دارند.

به گزارش وبسایت های نزدیک به اصلاح طلبان، محبوبه خوانساری، خبرنگار سابق گروه اجتماعی خبرگزاری میراث (ارگان رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران) و اعظم ویسمه که سابقه همکاری با خبرگزاری ایلنا و روزنامه شرق را در کارنامه خود دارد، در آخرین ساعات روز دوشنبه دهم خرداد (۳۱ مه) توسط مأموران وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده اند.

محبوبه خوانساری علاوه بر همکاری با خبرگزاری میراث، با باشگاه خبرنگاران جوان و روزنامه های سرمایه و کارگزاران نیز همکاری داشته است.

اعظم ویسمه نیز علاوه بر همکاری با ایلنا و شرق، با پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی فراکسیون خط امام مجلس ایران که تنها فراکسیون اصلاح طلب مجلس به شمار می رود، همکاری داشته است.

طی روزهای گذشته در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت گزارش هایی درباره احتمال وجود ارتباط میان بازداشت های جدید و نزدیک شدن به نخستین سالگرد انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ منتشر شده است.

شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای سارا توسلی

همزمان با بازداشت دو خبرنگار زن، دادگاه انقلاب تهران سارا توسلی، مدرس دانشگاه را به شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

سارا توسلی در دی ماه ۸۸ و پس از حوادث مربوط به روز عاشورا (ششم دی ۸۸) که طی آن دست کم هشت نفر از جمله علی موسوی حبیبی (خواهر زاده میرحسین موسوی) کشته شدند، بازداشت شد.

بنابر گزارش جنبش راه سبز و به نقل از فریده غیرت، وکیل خانم توسلی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سارا توسلی را به اتهام حضور در حوادث روز عاشورا و حضور در منزل علی موسوی حبیبی (که در درگیری های روز عاشورا با اصابت مستقیم گلوله کشته شد) به تحمل شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

سارا توسلی فرزند محمد توسلی از اعضای برجسته نهضت آزادی ایران است که همسرش، فرید طاهری نیز همزمان با او و در جریان حوادث پس از عاشورا بازداشت شد و هم اکنون در زندان به سر می برد.

محسن میردامادی به حکم دادگاه اعتراض نکرد

در همین حال خبر می رسد که محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، که توسط دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود، از اعتراض به حکم صادره انصراف داد.

پیش تر، آقای میردامادی که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام" در مجموع به شش سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شده است، به احکام صادره اعتراض کرده بود اما به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، آقای میردامادی از درخواست تجدید نظر خود منصرف شده است.

محسن میردادمادی دبیرکل حزب مشارکت، در مجلس ششم نماینده مردم تهران بود و ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را به عهده داشت.

وی از روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ و همزمان با اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، تحت بازداشت قرار دارد.

آقای میردامادی از جمله کسانی بود که روز ۱۰ مرداد ۱۳۸۸ به همراه ده ها نفر از بازداشت شدگان، برای یک محاکمه گروهی در دادگاه حضور یافت.

تخفیف در مجازات امید شریفی دانا

همچنین به گزارش ایسنا، شعبه ۵۴ داگاه تجدید نظر تهران محکومیت امید شریفی دانا، از فعالان مدنی ایران را که پیش تر به شش سال زندان محکوم شده بود به سه سال حبس و پرداخت جزای نقدی تقلیل داد.

اتهام آقای شریفی دانا، که در موج بازداشت های بعد از حوادث عاشورای سال ۸۸ در تهران دستگیر شده است، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی با شرکت مستمر در "تجمعات غیرقانونی و اغتشاشات" پس از انتخابات به‌خصوص عاشورا، شعار دادن علیه نظام اسلامی، توهین به رهبری و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره عنوان شده است.

آقای شریفی دانا از جمله متهمانی بود که در دادگاه هایی که بعد از حوادث عاشورا برگزار شد حضور یافت و اعترافاتی را علیه خود مطرح کرد.

مطالب مرتبط