به روز شده:  21:17 گرينويچ - سه شنبه 01 ژوئن 2010 - 11 خرداد 1389

'برای زندگی'؛ مبارزه با احکام اعدام معترضان

در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری، فعالان سیاسی به ویژه طرفداران جنبش سبز آماده برگزاری دور جدیدی از اعتراضات خیابانی می شوند. اما بعضی دیگر فارغ از دسته بندی های سیاسی به فعالیتهای نمادین دست زده اند تا توجه افکار عمومی را به زندانیان ناشناخته ای جلب کنند که پس از انتخابات بحث انگیز سال گذشته برایشان حکم اعدام صادر شده است.

اعضای یکی از این گروهها که وبلاگی به نام "برای زندگی" راه انداخته اند، روز دوشنبه 31 مه با برپایی چوبه داری نمادین در کنار سالن کنسرت محمد رضا شجریان در شهر لس آنجلس توجه هزاران ایرانی حاضر در محل را به خود جلب کردند.

امید کوهی یکی از فعالان این گروه به بی بی سی گفت: "بسیاری از محکومین به اعدام در ایران متعلق به هیچ یک از گروه های سیاسی نیستند و قربانی گمنامی شان شده اند. هدف این حرکت کمک به افزایش آگاهی درباره این افراد و دادن صدایی به آنهاست. به این امید که دست‌کم از اعدام این دسته از زندانیان سیاسی که در حال حاضر محکوم به مرگ‌ هستند، جلوگیری شود. ما معتقدیم سکوت ما به روند این اعدام های ناعادلانه کمک می کند."

این گروه می گوید در هفته های آتی تلاش ها بیشتری خواهد کرد تا نام هفت نفری که در صف اعدام قرار دارند را بر سر زبانها بیندازند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.