هشدار دوباره دولت ایران به دانشگاهیان معترض

کامران دانشجو
Image caption کامران دانشجو، وزیر علوم ایران گفته است که دانشگاهیان هرگز اجازه نمی دهند تا "دشمن به کشور طمع کند"

همزمان با انتشار گزارش هایی از صدور احکام انضباطی علیه گروهی از دانشجویان مخالف دولت ایران، وزیر علوم این کشور، بار دیگر به معترضان هشدار داده است.

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد (دوم ژوئن) گفت: "اگر فردی در مسیر خواست ملت ایران در راهپیمایی‌های بزرگ ۹ دی و ۲۲ بهمن ۸۸ حرکت نکند، بدون تردید جایی در دانشگاه ندارد."

آقای دانشجو که در شهر ایلام و در حاشیه سفر استانی محمود احمدی نژاد، در جمع دانشگاهیان این شهر سخنرانی می کرد، با اشاره به حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ گفت: "‌هر فردی که دانشگاه را به سمت یک جناح یا یک فرد از یک جناح یا یک حزب سیاسی سوق دهد، بداند که خواسته یا ناخواسته و غافل یا جاهل خیانت می‌کند."

کامران دانشجو که در زمان برگزاری انتخابات خرداد ۸۸ به عنوان رئیس ستاد انتخابات در وزارت کشور ایران فعالیت می کرد در رابطه با نقش دانشگاهیان در شکل گیری حوادث پس از انتخابات گفت که "برخی در دام دشمن افتادند که حساب آنها از دانشگاهیانی که مورد اعتماد مردم هستند جداست و دانشگاهیان هرگز اجازه نمی دهند که دشمن یک بار دیگر به کشور طمع کند."

آقای دانشجو در اسفند ۸۸ نیز گفته بود که دانشگاه جای اساتیدی که بخواهند علیه "نظام جمهوری اسلامی و خواسته های مردم در حماسه ۹ دی و ۲۲ بهمن" فعالیت کنند، نیست.

در راهپیمایی های روزهای ۹ دی و ۲۲ بهمن ۱۳۸۸ طرفداران دولت ایران و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، با تجمع در میادین انقلاب و آزادی تهران نسبت به حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ اعتراض کردند.

احکام انضباطی برای دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

Image caption گزارش ها از صدور احکام انضباطی برای ۴۲ نفر از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی طی روزهای گذشته حکایت دارند

در همین حال گزارش ها از صدور احکام انضباطی برای ۴۲ نفر از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی طی روزهای گذشته حکایت دارند.

وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران از ابلاغ بیش از ۴۰ حکم انضباطی برای دانشجویانی که در تجمع اعتراضی روز ۲۰ اردیبهشت ۸۹ شرکت کرده بودند، خبر دادند.

به گزارش کلمه (که اخبار میرحسین موسوی را منتشر می کند)، در این احکام مجازاتی از تعلیق تا اخراج و انفصال از تحصیل برای دانشجویان معترض در نظر گرفته شده است.

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) با تجمع مقابل در ورودی دانشگاه و با سر دادن شعار به حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در این دانشگاه اعتراض کردند.

تجمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تنها یک روز پس از آن برگزار شد که پنج نفر از فعالان سیاسی که چهار نفر از آنها به عضویت در گروه ستیزه جو پژاک نسبت داده شدند، در تهران اعدام شدند.

تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت

همچنین بنابر گزارش وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت و تصاویری منتشر شده در سایت یوتیوب، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران روز سه شنبه ۱۱ خرداد (اول ژوئن) در صحن این دانشگاه (واقع در شمالشرق تهران) تجمع کردند.

بنابر گزارش جنبش راه سبز (جرس) دانشجویان علت تجمع خود را "گرامیداشت" کیانوش آسا، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت که در جریان حوادث پس از انتخابات کشته شد، اعلام کردند.

کیانوش آسا، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پتروشیمی، پس از شرکت در راهپیمایی معترضان به نتیجه انتخابات در میدان آزادی در روز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸مفقود شد و جسدش پس از حدود ده روز به وسیله پزشکی قانونی به خانواده اش تحویل داده شد.