امکان تصویب قطعنامه علیه ایران تا ۱۰ روز دیگر

شورای امنیت
Image caption اعضای دائم شورای امنیت در حال تدوین پیوست های قعطنامه هستند

کلود هلر، رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد از احتمال تصویب ششمین قطعنامه علیه برنامه اتمی ایران طی ده روز آینده، خبر داده است.

کلود هلر، سفیر مکزیک در سازمان ملل متحد، ریاست شورای امنیت را در ماه جاری (ژوئن) برعهده دارد.

او چهارشنبه دوم ژوئن (۱۲ خرداد) گفت که حامیان این قطعنامه خواهان اقدام فوری شورای امنیت و به رأی گذاشته شدن آن طی ده روز آینده هستند.

پنج کشور عضو دائم شورای امنیت پیش نویس قطعنامه را چهارشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) تدوین و به ده عضو غیردائم این نهاد ارائه کردند.

خبرگزاری رویتر به نقل از منابع دیپلماتیک خود گزارش می دهد که پیوست های قطعنامه احتمالا تا روز جمعه این هفته در اختیار اعضای غیردائم قرار خواهد گرفت.

اسامی مقام ها و شرکت های ایرانی که تحریم خواهند شد در این پیوست ها اعلام می شود.

از سوی دیگر، دولت آمریکا نیز چهارشنبه اعلام کرد انتظار دارد قطعنامه شورای امنیت تا پیش از آغاز تابستان تصویب شود.

این وعده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکاست که ایران تا پایان بهار تحریم شود.

ایران تحریم های آمریکا و شورای امنیت را بی فایده و غیرقانونی می داند.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، چهارشنبه ابراز خوش بینی کرد که شورای امنیت حداکثر تا ۲۱ ژوئن – قبل از آغاز تابستان – ایران را تحریم کند.

او گفت آمریکا به این نتیجه رسیده است که ایران فقط در صورت فشار و تحریم سیاست اتمی خود را تغییر خواهد داد.

ایران می گوید فشارهای بین المللی خط مشی اتمی این کشور را تغییر نخواهد داد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید کرده و درباره تشدید تحریم علیه کشورش هشدار داده است.

او چهارشنبه در بروکسل، پایتخت بلژیک، گفت که برای حل مشکل اتمی ایران دو راه وجود دارد، "یکی بر همکاری مبتنی است و دیگری بر رویارویی" و افزود که صدور قطعنامه برای تحریم جمهوری اسلامی "مبنایی برای بروز رویارویی است."

آمریکا غنی سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد در ایران را مغایر با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد می داند.

کنگره آمریکا در نظر دارد قانون تحریم گسترده ایران که شامل تحریم تامین کنندگان بنزین وارداتی ایران می شود را در ماه ژوئن و احتمالا پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت تصویب کند.

پیش نویس قطعنامه جدید این شورا، ایران را موظف می کند که ساخت تمام مراکز غنی سازی اورانیوم یا تاسیسات اتمی آب سنگین ( مراکز پلوتونیوم) را متوقف کند و از ساخت تاسیسات مشابه خودداری کند.

این قطعنامه علاوه بر تحریم تسلیحاتی ایران، بانک مرکزی، خطوط کشتیرانی و شماری از شرکت ها و مقام های سپاه پاسداران را به فهرست تحریم ها اضافه خواهد کرد.

مطالب مرتبط