محکوم کردن حمله به کشتی غزه توسط مخالفان دولت ایران

کشتی مرمره آبی که در نوار غزه مورد حمله نظامیان اسرائیلی قرار گرفت
Image caption حمله نیروهای نظامی اسرائیل به کشتی فعالان صلح عازم غزه با واکنش منفی بسیاری در سطح جامعه جهانی رو به رو شده است

جمعی از روشنکفران و فعالان حقوق بشر ایران در بیانیه ای حمله اسرائیل به کشتی "فعالان صلح" عازم غزه را محکوم کردند و اقدامات دولت اسرائیل را "مشابه" اعمال حکومت ایران خواندند.

در بیانیه روشنفکران و فعالان حقوق بشر ایران که ۷۱ نفر آن را امضاء کرده اند، از دولت های جهان خواسته شده است تا سفیران اسرائیل را در کشور خود احضار و "اعتراض مردم جهان" را به آنها ابلاغ کنند.

در میان امضاء کنندگان این بیانیه اسامی بسیاری از چهره های سرشناس سیاسی و فعالان حقوق بشر ایران از جمله یراوند آبراهامیان، عبدالعلی بازرگان، رضا براهنی، حمید دباشی، فرج سرکوهی، مهرانگیز کار و اکبر گنجی مشاهده می شود.

امضاکنندگان در بخشی از این بیانیه با اشاره به "آزادیخواهی جنبش سبز ایران"، خود را با "حرکت آزادی جویانه فلسطین" همراه و هم قدم دانسته اند و خشونت به کار گرفته شده توسط نیروهای اسرائیلی در حمله به کشتی غزه را مشابه اقدامات دولت ایران در جریان مقابله با "انسان های آزادی خواه" خوانده اند.

حمله روز دوشنبه (۱۰ خرداد - ۳۱ مه) نیروهای نظامی اسرائیل به یکی از کشتی های فعالان صلح عازم غزه که به کشته شدن عده ای انجامید، با واکنش منفی بسیاری در سطح جامعه جهانی رو به رو شد و برخی کشورها، سفیر اسرائیل را برای ادای توضیح احضار کردند.

اسرائیل می گوید فعالان به طرف سربازان این کشور حمله کرده و شماری از آنها را مجروح کرده اند.

مراسم تشیع جنازه ۹ نفر از کشته شدگان این حادثه که شهروند ترکیه بودند امروز در استانبول انجام شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مانند شورای امنیت خواستار تحقیقات کامل در باره حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی مرمره آبی در آب های بین المللی شده است.

محکومیت حمله اسرائیل توسط مخالفان دولت ایران

Image caption اسرائیل می گوید فعالان به طرف سربازان این کشور تیراندازی کرده و شماری از آنها را مجروح کرده اند

علاوه بر رهبر، دولت و مقامات حکومتی ایران، برخی از احزاب و شخصیت های سیاسی مخالف دولت ایران در داخل این کشور نیز در روزهای گذشته حمله اسرائیل به کشتی فعالان صلح را محکوم کرده بودند.

میرحسین موسوی، از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" روز سه شنبه (۱۱ خرداد) با انتشار پیامی این اقدام نظامیان اسرائیلی را محکوم کرد.

آقای موسوی در پیام خود این اقدام را "نقض فاحش مقررات بین المللی و حقوق اولیه انسانی" دانست و نوشت: "اینجانب همراه با جنبش حق جوی سبز در سراسر جهان، همصدا با همه آزادی خواهان، این جنایت بین المللی را محکوم می کنم... و خواستار برخورد جدی با عاملین این عمل غیر انسانی و متجاوزین به کرامت انسانی می باشم".

مهدی کروبی، دیکر کاندیدای معترض به نتایج انتخابات خرداد ۸۸ نیز در بیانیه ای که در سایت سحام نیوز منتشر کرد، با "تمایلات ضد بشری و ضد عدالت و آزادی" خواندن حمله ها، این اقدام را محکوم کرد.

همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران در دیدار جمعی از بانوان فرهنگی و دانشگاهی که به مناسبت نزدیک شدن سالروز تولد حضرت فاطمه انجام شد، حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی امدادرسان به غزه را به شدت محکوم کرد.

آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید منتقد دولت ایران در قم نیز با صدور پیامی، این حمله را محکوم کرده و به قدرتمندان هشدار داده است که "تقیه و مراعات مصلحت های سیاسی" در مقابله با دولت اسرائیل از نظر او "حرام" است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از احزاب اصلاح طلب و مخالف دولت محمود احمدی نژاد هم با انتشار اطلاعیه ای در پایگاه اطلاع رسانی نوروز، علاوه بر محکوم کردن حمله اسرائیل، با بازماندگان کشته شدگان این حمله همدردی کرده است.

اسرائیل در پی به قدرت رسیدن گروه حماس در غزه این منطقه را محاصره زمینی و دریایی کرده است و می گوید که قصد دارد از این طریق جلوی رسیدن تجهیزات نظامی به پیکارجویان فلسطینی را در غزه بگیرد.

مطالب مرتبط