محمد نوری‌زاد در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای: مراقب بانیان اصلی فتنه باشید

محمد نوری زاد و آیت الله خامنه ای
Image caption محمد نوری زاد به دلیل نامه هایش به آیت الله خامنه ای به زندان محکوم شده است

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و سینماگر زندانی، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، از او خواسته است که مراقب "بانیان اصلی فتنه" که در اطراف او "آرایش یافته اند"، باشد.

آقای نوری زاد در این نامه که از داخل زندان اوین نوشته شده، بانیان فتنه را قدرتی خوانده که در سایه است و مطیع رهبر هم نیست، " قدرتی که یک‌جا از حنجره رییس‌جمهور نامتعادل ما بیرون می‌خزد، و در جای دیگر از امضای نمایندگان مجلس ما جاری می‌شود، و برای گشودن موانع پیش رو، به قاضیان مرعوب دستگاه قضا تحکم می‌کند."

آقای نوری زاد از عبارت بانیان فتنه در مقابل سران فتنه استفاده کرده که در ادبیات حکومتی ایران به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، از رهبران مخالفان در ایران، اطلاق می شود.

این نامه تاریخ ۹ خرداد ۱۳۸۹ را دارد و روز پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۹ در وب سایت ندای سبز آزادی، از وب سایت های نزدیک به معترضان در ایران، منتشر شده است.

این پنجمین نامه آقای نوری زاد به آیت الله علی خامنه ای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ است. آقای نوری زاد بعد از نوشتن سه نامه اول بازداشت شد و نامه چهارم خود را از داخل زندان اوین نوشت.

متن کامل نامه های محمد نوری زاد به آیت الله خامنه ای

محمد نوری زاد به دلیل نوشتن این نامه ها و همچنین مطلبی درباره رئیس قوه قضائیه به اتهام توهین به رهبری و تعدادی از مسئولان حکومتی ایران به تحمل سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای نوری زاد در پنجمین نامه خود با اشاره به حمله هایی که در جریان حوادث بعد از انتخابات به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی شده نوشته است: "در این یک سال گذشته، و با غوغایی که از رسانه‌ها و تریبون‌های رسمی علیه سران فتنه در گرفت، قدرت‌های در سایه، بهترین فرصت را برای پیش‌برد مقاصد خود بلوکه کردند. قدرت‌های در سایه، در این یک سال پرآشوب و پرهیاهو، به قدر همه عمر خود به تحکیم مواضع خود پرداختند، اما غافل از این که بخش وسیعی از مردم را از اطراف شما پراکندند. قدرت‌های در سایه، به مردم احتیاج ندارند، اما کدام رهبر است که بدون مردم، همچنان رهبر باشد و رهبری کند؟!"

محمد نوری زاد در بخش دیگری از نامه خود نسبت به حوادثی که ممکن است در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران رخ دهد، هشدار داده است: "اگر کمی هوشمندی اختیار کنیم، باور خواهیم کرد که جماعتی، دور از چشم شما، به خلق حادثه می‌اندیشند. حادثه‌هایی که نیمه دوم خرداد را به زعم خود در بحرانی طراحی‌شده فرو ببرند. این بحران، که چه بسا خونین نیز باشد، قرار است مجدداً انرژی تازه‌ای را علیه سران فتنه سامان دهد. طراحان این بحران، با خلق حادثه‌های ریز و درشت، شما را در موضعی قرار خواهند داد تا همانی بگویید که آنان می‌خواهند."

این نامه در حالی منتشر می شود که قرار است نماز جمعه ۱۴ خرداد (سالروز درگذشت آیت الله خمینی) به امامت آیت الله خامنه ای در مزار آیت الله خمینی برگزار شود.

مسئولان سپاه و بسیج اعلام کرده اند بیش از دو میلیون نفر برای شرکت در این نماز جمعه به مزار آیت الله خمینی در جنوب تهران خواهند آمد.