درخواست فعالان مدنی از ایران برای آزادی سه آمریکایی

Image caption این سه آمریکایی که در زندان اوین تهران محبوسند، ماه گذشته با مادران خود ملاقات کردند

گروهی از برندگان جایزه نوبل و فعالان بین المللی حقوق بشر هم زمان با روز مادر در ایران، خواهان آزادی سه آمریکایی که بیش از ده ماه است در تهران زندانی اند، شده اند.

الا گاندی، فعال حقوق بشر از آفریقای جنوبی و نوه ماهاتما گاندی رهبر استقلال هند، بتی ویلیامز و مایرید ماگویر، دو برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۷۶ از جمله فعالانی هستند که پنج شنبه سوم ژوئن خواهان آزادی شین باور، جاش فتال و سارا شورد شدند.

این فعالان زن در بیانیه خود با مادران سه آمریکایی ابراز همدردی کرده و نوشته اند: "افراد نباید به خاطر تنش بین کشورها هزینه بپردازند یا به مهره بازی تبدیل شوند."

لارا فتال، مادر جاشوا فتال می گوید، جمعه چهارم ژوئن روز تولد فرزندش است و پسرش ۲۸ ساله می شود.

خانم فتال به بی بی سی فارسی گفت: "بزرگ ترین هدیه تولد که می خواهم به پسرم بدهم بلیط هواپیما برای بازگشت به آمریکاست."

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران اخیرا گفت جاسوس بودن سه آمریکایی "مشخص" است.

دولت آمریکا و خانواده های این سه نفر، اتهام جاسوسی این افراد را رد می کنند و می گویند آنها برای تفریح و راهپیمایی در مناطق کوهستانی به کردستان عراق سفر کرده بودند و اشتباها وارد ایران شدند.

وزیر اطلاعات ایران در ماه مه امکان تبادل زندانی با آمریکا را مطرح کرد اما گفت در این باره صحبتی انجام نشده است.

این سه آمریکایی ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ در حوالی مرز کردستان ایران- عراق توسط مرزبان های ایران به جرم ورود غیرقانونی به این کشور بازداشت شدند.

نورا شورد، سیندی و لارا فتال مادران سه آمریکایی در اواسط ماه مه به ایران سفر کردند و با فرزندانشان دیدار کردند.

مادران آن ها طی دو روز اقامت در ایران حدود ده ساعت با فرزندانشان ملاقات کردند اما نتوانستند مقام های ایران را نسبت به آزاد کردن آنها متقاعد کنند.

مادران شین باور ۲۷ ساله و سارا شورد ۳۱ ساله چندی پیش اعلام کردند که آن ها نامزد شده اند و قصد دارند بعد از آزادی ازدواج کنند.

مطالب مرتبط