کلینتون: ایران برای جلوگیری از تحریم ها بدنبال بازی دیگری است

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون در پاسخ به این سوال که آیا نگران عدم حمایت ترکیه و برزیل از این قطعنامه نیست، گفت باید صبر کرد و دید، اما در هر حال رای کافی برای تصویب آن وجود دارد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید انتظار دارد طی چند روز آینده ایران بازی دیگری برای ایجاد اختلاف در شورای امنیت در پیش گیرد.

خانم کلینتون که پیش از سفر به کشورهای آمریکای جنوبی با خبرنگاران صحبت می کرد گفت نباید تعجب کرد که ایران در آستانه تحریم های بیشتر ممکن است "کوشش کند یکبار دیگر توجهات را از اتحاد شورای امنیت منحرف کند."

آمریکا امیدوار است طی هفته جاری با تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال کند.

هیلاری کلینتون گفت اما ایران احتمالا برای جلوگیری از تصویب این تحریم ها طی 24 تا 48 ساعت آینده خواهد گفت: "یک دقیقه صبر کنید، یک دقیقه صبر کنید تا ببینید ما چه کار می کنیم."

وی افزود ایران همواره تلاش کرده از مسئولیت پذیری خودداری کند.

مقام های آمریکایی گفته اند با وجود مخالفت احتمالی ترکیه و برزیل دو عضو غیردایمی شورای امنیت، پیش نویس قطعنامه جدید را به رای خواهند گذارد.

ترکیه و برزیل ماه گذشته موفق شدند موافقت ایران برای تبادل سوخت را جلب کنند.

بر اساس این توافقنامه ایران 1200 کیلوگرم از اورانیم با غلظت پایین را با سوخت 20 درصدی مورد نیاز برای رآکتور تحقیقاتی تهران در خاک ترکیه مبادله می کند.

اما اعضای دایم شورای امنیت این موافقتنامه را کافی ندانسته و خواستار توقف کامل غنی سازی اورانیم شده اند.

خانم کلینتون در پاسخ به این سوال که آیا نگران عدم حمایت ترکیه و برزیل از این قطعنامه نیست، گفت باید صبر کرد و دید، اما در هر حال رای کافی برای تصویب آن وجود دارد.

در حال حاضر گفتگوها درباره جزئیات این قطعنامه و پیوستهای آن جریان دارد.

اسامی مقام ها و شرکت های ایرانی که تحریم خواهند شد در این پیوست ها اعلام می شود.

باراک اوباما پیش تر گفته بود قطعنامه شورای امنیت تا پایان بهار، تصویب می شود.

مقام های آمریکایی می گویند ایران فقط در صورت فشار و تحریم سیاست اتمی خود را تغییر خواهد داد.

این در حالیست که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران هشدار داده تحریم های بیشتر به معنای "رویارویی" خواهد بود.

مطالب مرتبط