صالحی: آژانس اتمی آزمایش های ایران را اشتباه تعبیر کرده است

علی اکبر صالحی
Image caption آقای صالحی گفت ایران "پایرو پروسسینگ" انجام نداده است و نمی دهد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، می گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود درباره ماهیت فعالیت هایی در آزمایشگاه جابر بن حیان در تهران دچار سوءبرداشت شده است.

براساس گزارش تازه آژانس اتمی که روز 31 مه به رسانه ها درز کرد، بازرسان بین المللی چندی قبل در یک آزمایشگاه تهران به وجود تجهیزات حساسی که می تواند در استخراج پلوتونیوم برای ساخت بمب اتمی کاربرد داشته باشد پی برده بودند، که در جریان بازرسی های بعدی ناپدید شده بود.

گفته می شود آن گزارش به سوءظن ها نسبت به آنچه ادعا می شود تلاش ایران برای پنهان کردن ماهیت و ابعاد برنامه اتمی اش است، دامن می زند.

بازرسان آژانس اتمی در ماه ژانویه توسط یکی از دانشمندان یا مقام های ایران در موسسه "جابر بن حیان" - که یک آزمایشگاه تحقیقاتی است - مطلع شدند که ایران درحال انجام آزمایش های "پایرو پروسسینگ" است که به طور بالقوه می تواند در ساخت کلاهکی برای سلاح اتمی مورد استفاده قرار گیرد.

اما به گزارش آژانس، در جریان بازرسی روز 14 آوریل از این آزمایشگاه، تجهیزات مورد نظر - برای حذف ناخالصی ها از فلز اورانیوم - دیگر در آنجا نبود.

ایران پیشتر توضیحات اولیه خود درباره این تجهیزات را پس گرفته بود.

علی اکبر صالحی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: "ایران تصمیمی برای انجام آزمایش استفاده از پلوتونیوم و عناصر سنگین از میله های سوخت مصرف شده در راکتورها ندارد."

او افزود: "طبق تعریف پایرو پروسسینگ، آزمایشی است که در آن پلوتونیوم و عناصر سنگین از میله های سوخت مصرف شده در راکتورها به دست می آید."

آقای صالحی گفت: "آنچه در گزارش آمده، سوءبرداشتی از سوی آژانس نسبت به آزمایشی است که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی می خواهند در آینده انجام دهند و ایران در نامه ای این مساله را به آژانس اعلام کرده است. آزمایش مورد نظر ایران استخراج اورانیوم از نیترات اورانیل است نه میله های سوخت. درحال حاضر به مقدار نسبتا زیادی اورانیوم تهی شده در ایران وجود دارد."

به گزارش لس آنجلس تایمز، مارک فیتزپاتریک کارشناس منع اشاعه که به عنوان تحلیلگر در موسسه بین المللی تحقیقات استراتژیک در لندن کار می کند در این باره گفت: "این ایران را به توانایی جداسازی پلوتونیوم و در نتیجه راه دومی به سوی سلاح اتمی نزدیک تر می کند."

او افزود: "با توجه به شواهد وجود ارتباط موسسات نظامی ایران به برنامه اتمی آن کشور، این سوال ارزش طرح کردن دارد که چرا ایران تولید فلز اورانیوم را مطالعه می کند."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود که به زودی به شورای حکام عرضه می شود بار دیگر نسبت به ماهیت برنامه اتمی ایران و فعالیت های احتمالی گذشته یا حال موسسات نظامی این کشور برای تولید کلاهک اتمی، ابراز نگرانی کرد.

آن گزارش با واکنش عمدتا منفی چین و فرانسه و آمریکا روبرو شده است.

ایران گفته است که گزارش تازه آژانس صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را "تایید" می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این گزارش تایید کرد که ایران درحال تولید اورانیوم غنی شده با غلظت بیشتر است و اشاره کرد که نشانه هایی از "فعالیت های مرتبط با برنامه اتمی در گذشته یا حال که (توسط ایران) فاش نشده" را دیده است، که از جمله شامل نشانه هایی از توسعه محموله اتمی برای یک موشک است.

گزارش تازه آژانس حاکیست که ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران به حدود 2400 کیلوگرم رسیده است.

مطالب مرتبط