بازداشت مرد ایرانی به اتهام قتل قاضی دادگاه بلژیکی

یک مرد ایرانی به اتهام قتل قاضی و منشی دادگاهی در بلژیک بازداشت شده است.

روز جمعه، 14 خرداد (4 ژوئن)، خبرگزاری بلژیکی بلگا به نقل از یک شبکه رادیو و تلویزیونی این کشور گزارش کرد که ماموران پلیس با استناد به اظهارات شاهدان عینی یک مرد چهل و هفت ساله ایرانی را به ظن تیراندازی در دادگاهی در بروکسل، پایتخت بلژیک، و قتل قاضی و منشی دادگاه بازداشت کرده اند.

حادثه تیراندازی صبح روز پنجشنبه روی داد و ضارب پس از تیراندازی در صحن دادگاه و قتل قاضی و منشی او متواری شد.

براساس گزارش شبکه رادیو و تلویزیونی وی آر تی، که برنامه های خود را به زبان فلمینگی، پخش می کند، ماموران پلیس پس از چند ساعت این مرد ایرانی را پس از درگیری مختصری در یکی از پارک های بروکسل بازداشت کردند.

بازداشت این فرد در پی تیراندازی در پارک هر چند گفته می شود او تنها به تیراندازی هوایی مبادرت کرده و کسی را هدف قرار نداده بود هر چند به گزارش وی آر تی، وی هنگام بازداشت زخمی بود.

به نظر می رسد که پلیس هنگام دستگیری این فرد در پارک، از ارتباط او با حادثه قتل در دادگاه اطلاعی نداشت اما شماری از حاضران در جلسه دادگاه فرد بازداشت شده را به عنوان ضارب قاضی و منشی او شناساسی کردند.

سخنگوی دادستانی بروکسل گفته است که صبح روز پنجشنبه و هنگامی که خانم ایزابل براندون، قاضی شصت ساله دادگاه بدوی، مشغول رسیدگی به پرونده ای در یکی از دادگاه های واقع در مرکز شهر بروکسل بود، مردی بی هیچ مقدمه ای ناگهان با رولور به سوی او و منشی دادگاه تیراندازی کرد و هر دو نفر را کشت.

در زمان تیراندازی، دادگاه به پرونده اختلافات بین همسایگان رسیدگی می کرد و ضارب نیز در جلسه حضور داشت اما مشخص نیست که آیا با این پرونده نیز ارتباطی داشته است یا نه.

پس از تیراندازی، یکی از حاضران در دادگاه فرد ضارب را تعقیب کرد اما او توانست پیاده از محل بگریزد.

دادستانی بروکسل نام منشی دادگاه را آندره بلمان اعلام کرده اما هویت ضارب هنوز اعلام نشده است.

انگیزه این قتل نیز معلوم نیست هرچند برخی از خبرگزاری ها این احتمال را مطرح کرده اند که ممکن است ضارب به دلیل انتقام شخصی دست به این اقدام زده باشد.

ضارب از آغاز جلسه در تالار دادگاه حضور داشت و هنگامی که جلسه به پایان خود نزدیک می شد، به روی قاضی و منشی دادگاه اسلحه کشید و آنان را به قتل رساند.

حقوقدانان و مقامات قضایی بلژیک این واقعه را به شدت محکوم کرده و نسبت به همکاران مقتول خود ادای احترام کرده اند.