مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی برگزار شد

سخنرانی آیت الله خامنه ای
Image caption رهبر جمهوری اسلامی تلویحا منتقدان از حکومت خود را مخالف آیت الله خمینی دانسته است

مراسم بزرگداشت بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله روح الله خمینی با سخنرانی آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد و اخلال در سخنرانی حسن خمینی در تهران برگزار شده است.

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی روز جمعه، 14 خرداد (4 ژوئن)، در محل آرامگاه او در تهران برگزار شد و به گزارش رسانه های داخلی، صدها هزار نفر که با اتوبوس از نقاط مختلف ایران و همچنین مناطق گوناگون تهران به محل آرامگاه منتقل شده بودند همراه با بسیاری از مقامات و شخصیت های حکومتی در این مراسم حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این مراسم، با حمل پلاکاردها و دادن شعارهایی، حمایت خود را از حکومت و رهبری آیت الله علی خامنه ای ابراز می کردند و علیه مخالفان از جمله معترضان به نتیجه انتخابات سال گذشته، شعار می دادند.

این مراسم پیش از ظهر جمعه با سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی و متولی آرامگاه او به عنوان جمله سخنرانان پیش از خطبه، آغاز شد و سپس آیت الله خامنه ای خطبه های نماز جمعه را ایراد کرد.

آیت الله خامنه ای در خطبه اول نماز جمعه، ضمن تفسیر خود از یکی از آیات قرآن، گفت که برای رسیدن یک انقلاب به هدف اصلی خود، نباید جهتگیری اصلی آن تغییر یابد و هشدار داد که این انحراف گاه به شکل تغییری مختصر آغاز می شود و به مرور زمان گسترش می یابد و به انحرافی بزرگ تبدیل می شود.

وی گفت کسانی که در صدد تغییر در هدف های انقلاب ایران بر می آیند همیشه چنان حرکت نمی کنند که مخالفت آنان با انقلاب مشخص و معلوم شود، بلکه حتی گاه در پوشش طرفداری از انقلاب، حرکتی می کنند که انقلاب از جهتگیری خود به کلی دور بیافتد.

به گفته رهبری جمهوری اسلامی، برای جلوگیری از وقوع اینگونه "انحرافات" باید شاخص هایی وجود داشته باشد و افزود که شاخص اصلی در جلوگیری از تلاش "دشمن" برای از پای در آوردن انقلاب ایران از طریق منحرف کردن آن، خصوصیات آیت الله خمینی است.

تغییر روش پیروان آیت الله خمینی

رهبر جمهوری اسلامی گفت که باید مواضع و مبنای فکری آیت الله خمینی را به طور کامل دنبال کرد و بدون نام بردن از افراد خاصی، گفت برخی کسانی که "زمانی جزو پیروان و مروجان امام بوده اند" پس از آنکه "سال های متمادی برای امام و این هدف حرف زدند و حرکت کردند بر خلاف این مبانی می ایستند و حرف می زنند."

آیت الله خامنه ای تاکید کرد که برای تشخیص افراد، باید مواضع کنونی آنان مورد توجه قرار گیرد و با کسانی که در گذشته در راه انقلاب بوده اند و بعدا روش خود را تغییر داده اند، باید بر اساس احوال فعلی آنان برخورد کرد و وضعیت این افراد را با دو تن از اصحاب پیغمبر اسلام مقایسه کرد که با وجود حمایت اولیه از حضرت علی، بعدا به مخالفت با او روی آوردند.

Image caption آیت الله خامنه ای اعتراضات انتخاباتی مردم را فتنه ای دانست که به شکست انجامید

وی گفت که کسانی هستند که با افکار غربی همسو هستند اما خود را همچنان پیرو آیت الله خمینی می دانند و افزود که کسانی که با تظاهرات مردم در روز قدس و "فضاحت در روز عاشور" همراهی کردند، در تعارض با نظرات آیت الله خمینی عمل کرده اند و افزود که "ملت هم این را می داند و می شناسد."

آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه آیت الله خمینی شعار نابودی اسرائیل را می داد، گفت که اینک اگر کسی همین شعار را بدهد، کسانی او را هدف انتقاد قرار می دهند.

اگرچه وی از شخص خاصی نام نبرد، اما اظهارات محمود احمدی نژاد که خواستار محو اسرائیل از نقشه جهان شده بود، باعث محکومیت جمهوری اسلامی در سطح بین المللی شد و در داخل نیز، برخی از شخصیت های اصلاح طلب ابراز چنین نظرات افراطی را منطبق با شرایط زمان ندانستند و باعث انزوای بیشتر کشور در جهان توصیف کردند.

رهبر جمهوری اسلامی به حوادث بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری هم پرداخت و در این مورد گفت که در خلال سی سال گذشته، "توطئه های دشمنان" به دلیل ایستادگی مردم به تقویت نظام منجر شده است و به عنوان نمونه، از "فتنه" بعد از انتخابات یاد کرد و با اظهار اینکه کشورهای غربی از این حرکت حمایت کردند، برگزاری تظاهرات حمایت از دولت را نشانه شکست این توطئه دانست.

آیت الله خامنه ای در خطبه دوم نماز جمعه به ماجرای حمله به کشتی های حامل اقلام امدادی برای غزه اشاره کرد و با توصیف فلسطین به عنوان یک کشور باستانی، اسرائیل را به تلاش برای "یهودی کردن" این سرزمین متهم ساخت.

وی همچنین کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای را که اخیرا در نیویورک به کار خود خاتمه داد یادآور شد و عدم موضعگیری این اجلاس علیه ایران و خواست شرکت کنندگان برای تسریع در اجرای ماده مربوط به خلع سلاح اتمی جهان در این پیمان را برخلاف خواست دشمنان قلمداد کرد.

آیت الله خامنه ای در سخنان خود به موضوع اخلال در سخنرانی سید حسن خمینی، که لحظاتی پیشتر روی داده بود، اشاره ای نکرد.

سخنرانی احمدی نژاد

در مراسم نماز جمعه در آرامگاه آیت الله خمینی، محمود احمدی نژاد و حسن خمینی به عنوان سخنرانان پیش از خطبه به سخنرانی پرداختند.

Image caption احمدی نژاد انتخابات ایران را مردمی ترین انتخابات جهان و خود را منتخب مردم دانست

محمود احمدی نژاد در سخنان خود به نقل از آیت الله خمینی بر اهمیت رای مردم تاکید نهاد و گفت که در طول سی سال گذشته، انتخابات متعددی در جمهوری اسلامی برگزار شده و نحوه برگزاری آنها هم یکسان بوده است.

وی در اشاره به اننخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری گفت که سال گذشته نیز مردم با حضور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، "مردمی ترین انتخابات جهان" را برگزار کردند و افزود که در این انتخابات، بیست و پنج میلیون نفر به شخص او رای دادند اما مانند سی سال گذشته، "برخی خودخواهان" خود را برتر از ملت دانسته اند زیرا این افراد فقط زمانی رای ملت را قبول دارند که به نفع آنان باشد.

در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران که با اتهام تقلب گسترده همراه شد، به گفته منابع دولتی حدود هشتاد درصد از واجدان شرایط رای دادن شرکت کردند اما اعلام اینکه محمود احمدی نژاد با کسب اکثریت کم سابقه آرا به پیروزی رسیده، به بروز اعتراضات گسترده مردم و برخورد خشونت آمیز دولت با معترضان منجر شد.

با وجود محدودیت های شدید دولت علیه رسانه های همگانی و وسایل اطلاع رسانی، بخشی از اخبار و تصاویر حوادث بعد از انتخابات در داخل و خارج از ایران انتشار یافت و به نوبه خود، انتقاد شدید از جمهوری اسلامی را در پی آورد.

آقای احمدی نژاد در ادامه انتقاد خود از معترضان به نتیجه انتخابات، گفت که در گذشته، این افراد "خود با همین سیستم و با همین روش بارها بر مناصب حکومتی تکیه کرده اند" و افزود که رهبر جمهوری اسلامی، با مقاومت "در برابر فشار تمام قدرت های فاسد" از رای مردم صیانت کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهوری پیشین، که زمانی نماینده و رئیس مجلس هم بوده، از جمله مخالفان و منتقدان محمود احمدی نژاد محسوب می شود و آقای احمدی نژاد هم او و برخی اعضای خانواده هاشمی را به سوء استفاده از امکانات دولتی و ثروت اندوزی متهم ساخته است.

Image caption گروهی از حاضران با دادن شعار مانع از سخنرانی نوه آیت الله خمینی شدند

محمود احمدی نژاد گفت که آیت الله خمینی هم در برابر زندگی اشرافی "برخی مسئولان" موضعگیری می کرد و گفت که کسانی که در جمهوری اسلامی با تکیه به موقعیت های اداری، زندگی اشرافی برای خود ساخته اند، بر خلاف خواست آیت الله خمینی عمل کرده اند.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که کسی حق ندارد "خود را میراث دار انحصاری امام و خط امام بشمارد" و افزود "از عجایب تاریخ ماست که عده ای در صف دشمنان قسم خورده امام، یعنی سلطنت طلبان، منافقان و رسانه های استکباری و سران استکبار بایستند و آنگاه ادعای پیروزی و مالکیت انحصاری امام و خط امام را داشته باشند و انتظار داشته باشند مردم این ادعای آنان را قبول کند."

ظاهرا اشاره محمود احمدی نژاد به انتقاد برخی از رهبران مخالفان دولت و شخصیت های نزدیک به آیت الله خمینی است که دولت و برخی رهبران کنونی جمهوری اسلامی را به انحراف از عقاید آیت الله خمینی متهم کرده و به خصوص آقای احمدی نژاد را پیرو از افکار کسانی دانسته اند که برخلاف دیدگاه رهبر سابق جمهوری اسلامی، به نقش مردم در حکومت اعتقادی ندارند و در صدد استقرار استبداد دینی هستند.

اخلال در سخنرانی نوه آیت الله خمینی

محمود احمدی نژاد در انتقاد از این گروه از منتقدان دولت گفت "از نظر امام، میزان، وضع فعلی افراد است" و افزود که آیت الله خمینی در انتهای وصیت نامه خود به مردم گفت که ممکن است کسانی که قبلا مورد تایید او بوده اند، وضعیت خود را تغییر دهند و هشدار داد که باید مراقب اینگونه افراد باشند.

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی باز هم از سقوط قریب الوقوع "نظام استکباری" در جهان سخن گفت و افزود که امروزه، میلیاردها نفر در جهان از دیدگاه ها و آرمان های آیت الله خمینی پیروی می کنند و انقلاب اسلامی را "در متن حرکت آخر بشریت" توصیف کرد و اظهار داشت که این حرکت به زودی به پیروزی می رسد و ابراز مخالفت جهانی با حرکت کاروان کشتی های امدادرسانی به غزه را نشانه این پیروزی ذکر کرد.

آقای احمدی نژاد وعده داد که "حقوق ملت" را از زورمندان خواهد گرفت حتی اگر آنان به صدور قطعنامه هایی علیه جمهوری اسلامی هم مبادرت ورزند.

Image caption حسن خمینی از نحوه برگزاری مراسم ابراز تاسف کرد و از اخلال در آن پوزش خواست

پس از سخنان محمود احمدی نژاد، سید حسن خمینی سخنرانی خود را آغاز کرد.

هنگام این سخنرانی، حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رئیس جمهوری پرداختند و تلویزیون دولتی هم تصاویری از بخشی از جمعیت حاضر را نشان داد که در حال حرکت بودند و به نظر می رسد محل اجتماع را ترک می کنند.

آقای خمینی در سخنان خود از مردم خواست تا اگر مایل به دادن شعار هستند، شعارهای خود را تا زمان حضور آیت الله خامنه در جایگاه و در حمایت از او نگه دارند و در واکنش به برخی شعارها، گفت "آقایان، هنوز بیست سال از رحلت امام نگذشته است."

وی گفت "شان سالگرد مراسم امام چنین نیست که برخی انجام می دهند، من از همه معذرت می خواهم" و افزود "قطعا در این صحن کسانی هستند که از گروه اندکی که شلوغ می کنند بیزارند."

در طول سخنرانی سید حسن خمینی، که به دلیل ادامه شعاردهی، ظاهرا نیمه تمام ماند، پخش صدای او از شبکه تلویزیون دولتی با اختلالاتی همراه بود و به خوبی شنیده نمی شد اما با حضور آیت الله خامنه ای در جایگاه، این اشکالات کاملا مرتفع شد.

هنگام سخنرانی آیت الله خامنه ای هم، تلویزیون دولتی در چند مورد تصاویر سید حسن خمینی و یکی دیگر از نوه های آیت الله خمینی را نشان داد که در کنار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، نشسته بودند.

در حوادث بعد از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت الله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد و حمایت از معترضان به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه های آیت الله خمینی متهم ساخته اند.

سید حسن خمینی همراه با تعداد دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری ورزید.

مطالب مرتبط