ابراز تاسف آیت الله بیات زنجانی از ناتمام ماندن سخنرانی حسن خمینی

حسن خمینی
Image caption حسن خمینی در سخنرانی خود گفت:"قطعا در این صحن کسانی هستند که از گروه اندکی که شلوغ می کنند، بیزارند"

آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران در نامه ای به حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، از وقایعی که روز جمعه، چهاردهم خرداد، (چهارم ژوئن) در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی رخ داد، ابراز تاسف کرده است.

سخنرانی حسن خمینی در این مراسم با شعارهای منتقدان او نیمه تمام ماند.

آیت الله بیات زنجانی در نامه ای خطاب به حسن خمینی این واقعه را سازمان یافته خوانده و آن را با تندروی های افراطی صدر اسلام مقایسه کرده است.

این نامه که روز جمعه در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله بیات زنجانی چاپ شده، اخلال در سخنرانی حسن خمینی را در امتداد خطی خوانده که "می کوشد با تمسک به نام امام و مصالح جمهوری اسلامی، از امام و یاران امام انتقام بگیرد."

مراسم بزرگداشت بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله روح الله خمینی در محل آرامگاه او در نزدیکی تهران با سخنرانی آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد و اخلال در سخنرانی حسن خمینی برگزار شد.

شرکت کنندگان در این مراسم، با حمل پلاکاردها و دادن شعارهایی، حمایت خود را از حکومت و رهبری آیت الله علی خامنه ای ابراز کردند و علیه مخالفان از جمله معترضان به نتیجه انتخابات سال گذشته، شعار دادند.

هنگام سخنرانی حسن خمینی، حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رئیس جمهوری پرداختند و تلویزیون دولتی هم تصاویری از بخشی از جمعیت حاضر را نشان داد که در حال حرکت بودند و به نظر می رسد محل اجتماع را ترک می کنند.

آقای خمینی در سخنان خود از مردم خواست تا اگر مایل به دادن شعار هستند، شعارهای خود را تا زمان حضور آیت الله خامنه ای در جایگاه و در حمایت از او نگه دارند و در واکنش به برخی شعارها، گفت: "آقایان، هنوز بیست سال از رحلت امام نگذشته است."

وی گفت "شان سالگرد مراسم امام چنین نیست که برخی انجام می دهند، من از همه معذرت می خواهم" و افزود "قطعا در این صحن کسانی هستند که از گروه اندکی که شلوغ می کنند بیزارند."

در حوادث بعد از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت الله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد و حمایت از معترضان، به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه های آیت الله خمینی متهم کرده اند.

سید حسن خمینی همراه با تعداد دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی سال گذشته از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری کرد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست