واکنش شدید موسوی به وقایع چهارده خرداد

موسوی
Image caption میر حسین موسوی می گوید خشونتهای اخیر ناشی از برداشت های غلط از فقه و تاریخ و اصول است

میر حسین موسوی یکی از رهبران جنبش اعتراضی در ایران به وقایع مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی واکنش نشان داده و گفته است عده ای "در حد امیر مومنان و معصومین" برکشیده شده اند و عده ای نیز که "مخالف تخلف، دروغ، فساد و خروج از قانون اساسی و به افلاس کشیده شدن کشور به دلیل سیاست های من در آوردی بودند"، در مقابل قرار داده شده اند.

به گزارش وبسایت خبری "کلمه" که به آقای موسوی نزدیک است، میرحسین موسوی در پیامی از جریانی که بدنبال "امام زدایی" و "تحجر و خودرایی" است به شدت انتقاد و به "طرحی" اشاره کرده که به گفته او "با مهندسی قبلی" بدنبال حذف سید حسن خمینی از صحنه سیاسی است.

در جریان مراسم بیست و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، در سخنرانی نوه او سید حسن خمینی ایجاد اخلال شد و عده ای علیه معترضین به نتایج انتخابات و وقایع پس از آن شعار دادند.

در این مراسم همچنین آیت الله خامنه ای با اشاره تلویحی به برخی رهبران معترضان به دولت گفت در صدر اسلام عده ای که "سوابقی درخشان" داشتند بعدها علیه حضرت علی نخستین امام شیعیان دست به شمشیر بردند و در ابتدای انقلاب نیز بعضی با آیت الله خمینی از پاریس به ایران آمدند و بعدها به خاطر "خیانت" اعدام شدند.

اما میر حسین موسوی در پیام اخیرش بدون نام بردن از آیت الله خامنه ای به این "شیوه قیاس و مواجهه با تاریخ" اعتراض کرده و گفته است "کشتارها و حبس های اخیر ناشی از چنین برداشتهایی از تاریخ و فقه و اصول است و باید دید که نظر مراجع بزرگ از چنین استنباطهایی با توجه به مصداق های عملی و نتایج آن چیست؟"

وی گفت مراسم امسال مملو از شعارهای ضد اسرائیلی بود اما اشاره ای به "مصاحبه یکی از رهبران کشورهای عرب دوست ایران که اخیرا گفته است دولت ایران با مذاکره آنها با اسرائیل موافق است"، نشد.

بنظر می رسد که اشاره آقای موسوی به مصاحبه اخیر بشار اسد رئیس جمهور سوریه با یک شبکه آمریکایی است که گفت ایران از مذاکرات غیرمستقیم دمشق با تل آویو حمایت می کند.

آقای موسوی در ادامه به "نصیحت" آیت الله خمینی در ماجرای مک فارلین اشاره کرده که خطاب به مسئولین کشور گفته بود: "کاری نکنید که نتوانید به مردم توضیح دهید."

این در حالی است که آیت الله خامنه ای در صحبت های روز جمعه خود بطور غیرمستقیم معترضین را متهم کرد مورد "تجلیل" و "احترام" آمریکا و اسرائیل و برخی دیگر از کشورهایی هستند که او آنها را "معاندین امام" خواند.

بیانیه میر حسین موسوی در عین حال به "فرقه های مشکوکی" تاخته که به گفته او "با سیاست های خود، کارگران و معلمان و کارمندان و کشاورزان و همه مستضعفان را خاک نشین کرده اند و علی رغم حمله ها و لفاظی های خود علیه شرق و غرب، همه بازارهای گرم مسلمانی را در اختیار بیگانگان قرار داده اند."

در حوادث پس از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت الله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد و حمایت از معترضان، به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه های آیت الله خمینی متهم ساخته اند.

سید حسن خمینی همراه با تعداد دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری کرد.

"انحراف در مسیر امامت"

وقایع روز چهارده خرداد واکنش های دیگری نیز در بین سایر گروه ها و چهره های سیاسی و دینی برانگیخته است.

جبهه مشارکت اسلامی طی نامه سرگشاده ای به مراجع تقلید و علما گفته است "عده ای کاملا شناخته شده و سازمان یافته" تحت عنوان حمله به سید حسن خمینی بدنبال "مرعوب ساختن و منکوب کردن بیوت مرجعیت و فقاهت" هستند.

جبهه مشارکت نیز وقایع روز جمعه را با حوادث صدر اسلام مقایسه کرده، اما هدف آن را "خانه نشین کردن اهل بیت مکرم پیامبر" و "انحراف در مسیر امامت" دانسته است.

در این نامه هشدار داده شده این جریان دشمنی عمیق با "روحانیت مستقل" دارد و اگر به آن واکنش نشان داده نشود "در آینده نزدیک دود این فتنه در چشم همه خواهد رفت."

نامه یاد شده خطاب به یازده چهره سرشناس قم نظیر آیت الله جوادی آملی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، صانعی، طاهری اصفهانی، امینی نجف آبادی و صافی گلپایگانی نوشته شده است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز روز شنبه طی بیانیه ای گفته است بر هم زدن سخنرانی سید حسن خمینی "رفتار معدود افراد تحریک شده و بی خبر (است) که هرگز از امام خمینی و انقلاب ایشان چیزی نمی دانند."

این مجمع می افزاید: "تعجب و دریغ از سکوت حاضرانی است که موج هوچی گری و غوغا سالاری و فتنه انگیزی را می بینند و واکنشی نشان نمی دهند."

احمدی نژاد، "کودک عزیز کرده"

در همین حال علی مطهری نماینده محافظه کار مجلس نیز گفته است محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در ماجرای چهارده خرداد "نقشی اساسی" داشته و این او بوده که "زمینه فتنه" را فراهم کرده است.

به گزارش سایت تابناک علی مطهری طی یادداشتی اظهار داشته آقای احمدی نژاد با سخنرانی "تفرقه انگیز" و "طولانی" خود می خواست وقتی برای سید حسن خمینی باقی نگذارد و جمله آخر رئیس جمهور که "اکنون به سخنان رهبر انقلاب گوش فرا می دهیم" دلیل بر این مدعاست.

آقای مطهری گفته است اگر قوه قضائیه "عوامل فتنه انتخاباتی 88" را که به گفته او میر حسین موسوی، مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد هستند بطور همزمان محاکمه می کرد وقایع روز جمعه رخ نمی داد.

او افزود: "احمدی نژاد مانند کودک عزیز کرده یک خانواده شده که هر چه دیگران را اذیت می کند مورد تشویق قرار می گیرد."

علی مطهری نسبت به مقایسه شرایط امروز با اتفاقات قرون اولیه اسلام هشدار داد:

"آقایانی که اصرار بر شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند آیا صحیح می دانند که آنها و دار و دسته شان را به سپاه عمر سعد و ابن زیاد تشبیه کنیم که در روز عاشورا با ایجاد سر و صدا اجازه نمی دادند نوه پیغمبر سخن بگوید؟"

مطالب مرتبط