به روز شده:  13:00 گرينويچ - 06 ژوئن 2010 - 16 خرداد 1389

واکنش ها به اخلال در سخنرانی حسن خمینی در مراسم ۱۴ خرداد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دو روز پس از آنکه سخنرانی حسن خمینی در مراسم سالگرد فوت آیت الله خمینی، بناینگذار جمهوری اسلامی با شعارهای عده ای از حاضران ناتمام ماند، همچنان واکنش ها از سوی شخصیت های سیاسی، مذهبی، و برخی از تشکل های دانشجویی در ایران ادامه دارد.

از جمله آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در گفتگوی تلفنی با حسن خمینی ضمن ابراز تاسف از برخورد صورت گرفته در مراسم سالگرد فوت آیت الله خمینی، این اقدام را کار "افرادی معلوم الحال" دانسته که دچار "جنون سیاسی" هستند.

در این گفتگوی تلفنی که متن بخشی از آن در سایت رسمی آیت الله صانعی منتشر شده آمده است: "اگر این ها دچار جنون سیاسی نشده بودند نمی آمدند در مقابل بیش از صدها خبرنگار داخلی و خارجی جلوی ابراز سخن و مطلبی که در حال پخش مستقیم از رسانه است را بگیرند، جلوی آزادی بیان و آزادی شنیدن مردم را بگیرند.

آیت الله صانعی

آیت الله صانعی در گفتگو با حسن خمینی کسانی را که مانع از سخنرانی او شدند دچار "جنون سیاسی" خواند.

دو روز پیش در جریان برگزاری مراسم سالگرد فوت آیت الله خمینی در بهشت زهرا، هنگام سخنرانی حسن خمینی، حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رئیس جمهوری پرداختند و تلویزیون دولتی هم تصاویری از بخشی از جمعیت حاضر را نشان داد که در حال حرکت بودند و به نظر می رسد محل اجتماع را ترک می کنند.

در ادامه مطلبی که در سایت رسمی آیت الله صانعی منتشر شده آمد است: "به نظر می رسد این افراد از مدت ها پیش برای این اقدام و این حرکت طراحی و برنامه ریزی کرده بودند".

"پخش اعلامیه" برای برهم زدن سخنرانی

در مورد آنچه که در مراسم چهاردهم خردادماه در جریان سخنرانی نوه آیت الله خمینی اتفاق افتاد، افراد و گروههای مختلف در ایران اظهارنظرهای مختلفی کرده اند. اما به نظر می رسد در مورد "برنامه ریزی" شده بودن این اقدام عده ای از نمایندگان مجلس هم با آیت الله صانعی هم نظر هستند.

از جمله قدرت الله علیخانی، از اعضای فراکسیون خط امام مجلس ضمن "طبیعی" دانستن چنین حوادث "تلخی" برای "شخصیت های موثر"، گفته است: "بیشتر دوستان ما از قضیه اخلال در سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی از قبل مطلع بودند و به ایشان گفته بودیم. زیرا هم اعلامیه هایی پخش شده بود و هم خبرهای آن رسیده بود اما ایشان پاسخ داد که هرچه خیر است همان پیش خواهد آمد".

مواخذه علی مطهری به دلیل انتقاد از احمدی نژاد

علی مطهری

نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس پس از انتقادهای روز گذشته علی مطهری که محمود احمدی نژاد را متهم به دست داشتن در اختلال در سخنرانی حسن خمینی کرده بود، خواهان بیرون رفتن او از این فراکسیون شدند.

در همین حال واکنش های متفاوت از مجلس شورای اسلامی در مورد ایجاد اختلال در سخنرانی حسن خمینی همچنان ادامه دارد.

امروز یکشنبه فراکسیون اصولگرایان مجلس علی مطهری، یکی از نمایندگان جناح محافظه کار را که روز گذشته محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران را به نقش داشتن در این موضوع متهم کرده بود مواخذه کرده اند.

علی مطهری دیروز در مطلبی که از او در سایت اینترنتی تابناک منتشر شده بود اعلام کرده بود که آقای احمدی نژاد با سخنرانی "تفرقه انگیز" و "طولانی" خود می خواسته وقتی برای سخنان حسن خمینی باقی نگذارد و جمله آخر رئیس جمهور که "اکنون به سخنان رهبر انقلاب گوش فرا می دهیم" را دلیل بر این مدعا دانسته بود.

چند نفر از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس امروز با انتقاد از علی مطهری مطلب منتشر شده از او در سایت تابناک را "توهین به رییس جمهور و مقامات عالی کشور" دانسته اند و خواهان بیرون رفتن علی مطهری از این فراکسیون شده اند.

محمود احمدی بیغش از اعضای فراکسیون اصولگرای مجلس به خبرگزاری ایرنا گفته است: "علی مطهری زمان بسیاری است که از خط اصولگرایی خارج شده است و از همین رو او دیگر صلاحیت ماند در فراکسیون اصولگرایان را ندارد".

بیانیه های دانشجویی؛ از حضور حسن خمینی در یک مجلس عروسی تا اخلال در سخنرانی چهاردهم خرداد

اما واکنش ها به اخلال در سخنرانی سید حسن خمینی در روز چهاردهم خرداد محدود به فضای سیاسی ایران نمانده است و نهادها و تشکل های دانشجویی این کشور هم امروز در این باره موضعگیری های متفاوتی داشته اند.

انجمن اسلامی دانشگاه تهران با صدور بیانیه ای اقدام کسانی که سخنرانی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی را ناتمام گذاشتند محکوم کرده و آن را "صدای کینه" هایی دانسته است که این افراد از آیت الله خمینی در دل داشته اند و اکنون آن را این گونه ابراز می کنند.

بسیج دانشجویی

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در بیانیه ای حسن خمینی را به "خالی کردن پشت" ولایت فقیه متهم کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "کسانی که صدای منتقدان گوششان را می خراشد و فریاد حقیقی عدالتخواهی خواب آرامشان را آشفته می کند، امروز به زعم خود با میدان دادن به افراطیونی که غائله های حمله به کوی و بیوت مراجع را به بارآوردند، اجازه سخن گفتن به حجت الاسلام سید حسن خمینی را نمی دهند".

اما در مقابل، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در موضعی مخالف با انجمن اسلامی این دانشگاه در بیانیه ای که آن را "رنجنامه" نامیده است خطاب به حسن خمینی نوشته: "چگونه باید طبق علاقه و آمال خود از حضرت عالی دفاع نماییم و به حضور شما ببالیم در صورتی که شاهد اتفاقات نامبارک و تلخی از جانب شما و برخی از اعضای خانواده حضرت امام بوده ایم".

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در ادامه این بیانیه به حضور حسن خمینی در مجلس عروسی فرزند محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت و عکس های حسن خمینی با آقایان موسوی و کروبی اشاره کرده است و در نهایت سر دادن شعار علیه میرحسین موسوی در زمان سخنرانی حسن خمینی را مرتبط با این موضوع دانسته است.

در حوادث بعد از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت الله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد و حمایت از معترضان، به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه های آیت الله خمینی متهم کرده اند.

سید حسن خمینی همراه با تعداد دیگری از شخصیت های جمهوری اسلامی سال گذشته از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.