جایزه ایران‌شناسی برای فخرالدین عظیمی

فخرالدین عظیمی
Image caption فخرالدین عظیمی که در دانشگاه کانتیکات در آمریکا به تدریس مشغول است پیش‌تر نیز جایزه "بنیاد مصدق" را کسب کرده بود

"انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی" جایزه دورۀ اخیر خود را به فخرالدین عظیمی، پژوهشگر تاریخ ایران، اهدا کرده است.

این انجمن، کتاب "در پی مردم‌سالاری، کشاکش صد ساله با خودکامگی در ایران" را بهترین کتابی دانسته است که در مباحث ایران شناسی خلال سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ منتشر شده است.

هدف جایزۀ یادشده قدرشناسی از پژوهشگران و تشویق پژوهش‌های بنیادی و اصیل در حوزۀ ایران‌شناسی به زبان‌های فارسی و بیگانه است.

کتاب آقای عظیمی در پایان سال ۲۰۰۸ توسط انتشارات دانشگاه هاروارد به زبان انگلیسی منتشر شد.

پیش از این "بنیاد مصدق" در ژنو نیز جایزه خود را، که هر دوسال یک بار اعطاء می‌شود، به کتاب تازه فخرالدین عظیمی اهدا کرده بود.

فخر الدین عظیمی استاد تاریخ دانشگاه کانتیکات در آمریکاست. او در دانشگاه‌های تهران، لندن و آکسفورد تحصیل کرده است.

از این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، کتاب‌های "بحران دمکراسی در ایران" و "حاکمیت ملی و دشمنان آن" در ایران منتشر شده است.

جایزه‌ای به نام سعیدی سیرجانی

جایزه "انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی" هر دو سال یک بار به اثری برگزیده اهدا می‌شود.

هیئت داوران این جایزه گروهی از دانشگاهیان رشته‌های مطالعات ایرانی هستند.

جایزه اصلی "انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی" در سال ۱۹۹۵ به یاد پژوهشگر، منتقد و نویسنده ایرانی علی اکبر سعیدی سیرجانی (۱۹۳۱ – ۱۹۹۴) در نظر گرفته شد.

انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی بیش از چهل سال سابقه فعالیت دارد و تشکل حرفه‌ای دانشگاهیان و پژوهشگرانی است که در سراسر جهان به مطالعه درباره تاریخ و فرهنگ ایران مشغول هستند.

این انجمن، هر دو سال یک بار گردهمآیی یا کنفرانسی سراسری برگزار می‌کند که طی آن پژوهشگران و ایران‌شناسان تحقیقات و مطالعات خود را پیرامون مباحث گوناگون ایران‌شناسی عرضه می‌کنند.

مجله "ایرانین استادیز" (مطالعات ایرانی)، یکی از مهم‌ترین نشریات در حوزه‌ی ایران‌شناسی، نیز از سوی "انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی"،منتشر می‌شود.

جایزه "انجمن بین‌المللی ایران‌شناسی" در دوره‌های پیش به این افراد تعلق گرفته است:

- دکتر جلال خالقی مطلق (استاد دانشگاه هامبورگ در آلمان) به خاطر تحقیقات ماندگار و همچنین ویرایش و تهیه متن منقح شاهنامه فردوسی.

- بدرالزمان قریب (استاد دانشگاه تهران) به پاس تألیف فرهنگ زبان سعدی.

- ماریا سوتلنی (استاد دانشکاه تورنتو در کانادا) برای تألیف کتابی در باره تاریخ فرهنگی ایران در قرون وسطی با عنوان "دنیا یک باغ است".

- رودی متی (استاد دانشگاه دلاور در آمریکا) برای تألیف کتابی در باره تاریخ اجتماعی ایران با عنوان "سیر لذت‌جویی در ایران میان ۱۵۰۰ تا ۱۹۰۰ میلادی".