عفو بین الملل: در حملات هوایی یمن تسلیحات آمریکایی به کار رفته است

قطعه ای از موشک کروز
Image caption عفو بین الملل تصاویری را از بقایای تسلحات مورد استفاده در ابین انتشار داده است

عفو بین الملل دولت آمریکا را به ارتباط با حملات هوایی منجر به کشته شدن غیرنظامیان در یمن متهم کرده است.

روز دوشنبه، 17 خرداد (7 ژوئن)، عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، اعلام داشت که شواهدی در دست دارد که نشان می دهد نظامیان آمریکایی با حملات هوایی علیه مخفیگاه های افراد مسلح القاعده در یمن که سال گذشته انجام شد ارتباط داشته اند.

در این حملات که روز 17دسامبر سال گذشته در استان ابین، در جنوب یمن، صورت گرفت تعدادی زن و کودک نیز کشته شدند و عفو بین الملل گفته است که نظامیان یمنی و آمریکایی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی پیش بینی های لازم را نکرده بودند.

در پی عملیات هوایی در ابین، منابع نظامی یمنی گفتند که سی و چهار تن از نفرات مسلح وابسته به شبکه القاعده را از پای در آورده اند اما بعدا یک کمیته تحقیق پارلمان یمن نتیجه گرفت که علاوه بر افراد مسلح، چهل و یک غیرنظامی نیز در این حملات جان خود را از دست دادند.

عفو بین الملل در گزارش خود می گوید که تصاویری که به دست این سازمان افتاده نشان می دهد که در عملیات ابین موشک های کروز و بمب های خوشه ای ساخت آمریکا به کار رفت.

مقامات آمریکایی ارتباط این کشور با حملات دسامبر سال گذشته در یمن را رد نکرده اند اما آن را تایید هم نکرده و در این مورد توضیح مشخصی نداده اند.

عفو بین الملل می افزاید که کشته شدن شمار زیادی زن و کودک در این عملیات نشان می دهد که طراحان و مجریان آن به خصوص در کاربرد اسلحه و مهمات مناسب، به نحوی مسئولانه عمل نکردند.

Image caption برخی از تسلیحات به کار رفته در عملیات ابین منحصر به واحدهای آمریکایی است

تصاویری که عفو بین الملل انتشار داده از جمله شامل قطعات فلزی است که به نظر می رسد از انفجار یک موشک کروز برجای مانده اما امکان تایید این موضوع وجود نداشته و عفو بین الملل هم از افشای منبع دریافت این تصاویر خودداری کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر گفته است که تصاویر دیگری که در اختیار دارد نشاندهنده استفاده از انواعی از موشک های آمریکایی است که محتوای آنها را بمب های خوشه ای تشکیل می دهد و تنها مورد استفاده واحدهای نظامی ایالات متحده است.

مقامات یمنی گفته اند که نیروهای ارتش این کشور عملیات دسامبر سال گذشته را به اجرا گذاشتند و ارتباط نظامی آمریکا را این عملیات را تکذیب کرده اند.

در سال های اخیر، بخش هایی از یمن از جمله استان ابین به محلی برای تمرکز نفرات مسلح القاعده تبدیل شده که ظاهرا از این محل عملیات خود در داخل این کشور و سایر کشورهای منطقه، از جمله عربستان سعودی را سازمان داده و به اجرا گذاشته اند.

سال گذشته، دولت یمن به یک رشته عملیات نظامی علیه مواضع نفرات وابسته به القاعده در این کشور دست زد.

ایالات متحده براساس سیاست مبارزه با تروریسم در سطح جهانی، از اقدامات یمن علیه شبکه القاعده و سایر سازمان های وابسته به آن حمایت سیاسی و مالی به عمل آورده اما در مورد همکاری عملیاتی با یمن در این زمینه اطلاع رسمی در دست نیست.

مطالب مرتبط