تلاش برای اخراج علی مطهری از فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران

تصویری از مراسم نماز جمعه 14 خرداد
Image caption برخی از حاضران در مراسم نماز جمعه ۱۴ خرداد علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رئیس جمهوری شعار دادند

با وجود گذشت چند روز از حوادث نماز جمعه ۱۴خرداد، انتقادها از سخنان علی مطهری همچنان ادامه دارد و برخی از نمایندگان مجلس ایران خواستار "اخراج" این نماینده اصولگرا از فراکسیون اصولگرایان مجلس شدند.

در تازه ترین واکنش، محمد تقی رهبر، نماینده اصولگرای مجلس، روز دوشنبه ۱۷ خرداد (هفتم ژوئن) از به تعویق افتادن تشکیل "جلسه داوری" اصولگرایان برای سخنان علی مطهری خبر داده و علت آن را حاضر نشدن آقای مطهری در این جلسه عنوان کرده است.

آقای رهبر درباره اظهارت آقای مطهری (که طی آن این نماینده اصولگرا محمود احمدی نژاد را مسئول برهم زدن مراسم سخنرانی سید حسن خمینی دانسته است) گفت: "از آنجا که بخشی از اظهارات آقای مطهری به برخی از شخصیت های نظام بر می گردد، ایشان باید توضیح دهند که نیتشان چه بوده است."

آقای مطهری در مطلبی که یک روز پس از حوادث ۱۴ خرداد از قول او در سایت اینترنتی تابناک منتشر شد، اعلام کرده بود که آقای احمدی نژاد با سخنرانی "تفرقه انگیز" و "طولانی" خود می خواسته وقتی برای سخنان حسن خمینی باقی نگذارد و جمله آخر رئیس جمهور که "اکنون به سخنان رهبر انقلاب گوش فرا می دهیم" را دلیل بر این مدعا دانسته بود.

آقای مطهری بارها آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را در شکل گیری حوادث پس از انتخابات از "مقصران" اصلی دانسته است.

'تناسبی میان علی مطهری و پدرش وجود ندارد'

واکنش اصولگرایان به سخنان علی مطهری در حالی تداوم می یابد که پدر آقای مطهری (مرتضی مطهری) از چهره های برجسته انقلاب ایران و مورد احترام اغلب جناح های سیاسی داخل ایران است.

اما انتقادهای آقای مطهری در جریان حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ و "مقصر دانستن" محمود احمدی نژاد در "شکل گیری" و "دامن زدن" به این حوادث باعث شده است که بسیاری از حامیان رئیس جمهور ایران در مجلس این کشور، اظهارات سیاسی پسر را از پدر متمایز ارزیابی کنند.

Image caption آقای مطهری بارها محمود احمدی نژاد را در شکل گیری حوادث پس از انتخابات از "مقصران" اصلی دانسته است

حسن ملک محمدی، از نمایندگان حامی دولت محمود احمدی نژاد با انتقاد از علی مطهری گفت: "شهید مطهری از اسطوره های اجتهاد و چهره های برجسته انقلاب بودند و متاسفانه افکار پسر ایشان تناسبی با آن شهید بزرگوار ندارد."

آقای ملک محمدی درباره سخنان انتقادی آقای مطهری در مورد "برهم زدن" سخنرانی نوه آیت الله خمینی، گفته است که هر نظری که "مخل وحدت جامعه" و در "منافات با فرامین رهبری و مصلحت نظام" باشد "نابجا و مضر" است.

در واکنشی دیگر، بهروز جعفری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، از قوه قضاییه این کشور خواسته است که بدون نیاز به "مدعی العموم" به اظهارات علی مطهری رسیدگی کند.

این نماینده اصولگرای مجلس با "سخیف" خواندن سخنان آقای مطهری، گفته است که اظهارات او خارج از "شأن" یک نماینده مجلس بوده است.

آقای مطهری شنبه گذشته (۱۵ خرداد - پنجم ژوئن) در انتقاد از محمود احمدی نژاد و نقش او در حوادث روز ۱۴ خرداد گفته بود که "احمدی نژاد مانند کودک عزیز کرده یک خانواده شده است که هرچه دیگران را اذیت می کند مورد تشویق قرار می گیرد."

اقدامی برنامه ریزی شده یا خود جوش

در همین حال و با ادامه واکنش های اصولگرایان به اظهارات علی مطهری، برخی از نمایندگان حامی رئیس جمهور ایران، اتفاقات روز ۱۴ خرداد را "واکنش مردم" به رفتار "اطرافیان امام خمینی" در جریان حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ ارزیابی کردند.

علیرضا زاکانی، از چهره های شاخص اصولگرایان مجلس ایران با حمایت از اقدام شعاردهنگان در روز ۱۴ خرداد و در جریان سخنرانی نوه آیت الله خمینی که به نیمه کاره ماندن سخنرانی او انجامید، گفت: "این امر زنگ خطری است که باید خود این عزیزان تأمل کنند که در گذشته چه پیامی را به ملت هوشیار ما رسانده اند که اینگونه ملت از آنان برانگیخته می شوند و اظهار نارضایتی می کنند."

Image caption سید حسن خمینی سال گذشته از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رئیس جمهوری خودداری کرد

این در حالی است که نمایندگان اصلاح طلب مجلس ایران معتقدند که حادثه برهم زدن سخنرانی سید حسن خمینی "اقدامی از پیش برنامه ریزی شده" بوده است.

قدرت الله علیخانی، عضو فراکسیون اقلیت مجلس و از نمایندگان اصلاح طلب این مجلس، در همین رابطه گفت: "شخص من و بیشتر دوستان از این قضیه مطلع بودیم."

آقای علیخانی همچنین اشاره کرده است که نوه آیت الله خمینی از احتمال بروز چنین اقدامی در مراسم سخنرانی خود مطلع بوده و با وجود این خواستار حضور در مراسم و ایراد سخنرانی شده است.

عماد افروغ: قدرت مستی می آورد

در واکنشی دیگر به اتفاقات ۱۴ خرداد، عماد افروغ، از چهرهای شاخص اصولگرایان سنتی در ایران، با انتقاد از اخلال در جریان سخنرانی نوه آیت الله خمینی گفت: "قدرت مستی می آورد و من مطمئن هستم که این حادثه از پیش طراحی شده بود."

آقای افروغ که روز یکشنبه (۱۶ خرداد) در گفتگو با پارلمان نیوز (پایگاه خبری فراکسیون خط امام مجلس) با اشاره به حوادث مشابهی از این دست در سالهای نخستین پیروزی انقلاب، پیشنهاد کرده است که اصولگرایان مجلس ایران آنچه "اقدام توهین آمیز" به آرامگاه آیت الله خمینی و خانواده او عنوان شده است را "محکوم" کنند.

در حوادث پس از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت الله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرفداری از محمود احمدی نژاد و حمایت از معترضان، به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه های آیت الله خمینی متهم کرده اند.