بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۱۸ خرداد

تیترهای اول

"نامه احمدی ‌نژاد به شورای نگهبان" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "نامه احمدی نژاد به جنتی در پاسخ لاریجانی" عنوان اصلی ابتکار، ابرار همین خبر را با " برخی قوانین مصوب مجلس مغایر قانون اساسی است" منعکس کرده، ایران نوشته "اعتراض به مصوبات خلاف قانون اساسی مجلس" و مردم سالاری از "پاسخ به نامه احمدی نژاد" خبر داده است.

"چین ایران را مصرف کننده کالای دست چندم خود می داند" به نقل از یک نماینده مجلس در صدر اخبار افتاب یزد آمده، "نقد برنامه پنجم سر میزصبحانه" عنوان اصلی پول است، "مجلس قانون اصل 44 را اصلاح می کند" تیتر یک جهان صنعت است و سیاست روز از "نگاه ناآرام بازار به صعود خاموش دلار" خبر داده است.

جمهوری اسلامی به نقل از فعالان صلح نوشته "مبارک شریک جنایات اسرائیل است"، کیهان نوشته "افزایش فشارهای جهانی برای لغو محاصره غزه"، تهران امروز از "کشتی های ایرانی در راه غزه" خبر داده، "ناوگان آزادی محاصره را می شکند" عنوان اول جوان است و حمایت از زبان رییس قوه مقننه نوشته " ایران در مقابله با یاغیان جهانی شجاعانه عمل می کند".

"آغاز اجلاس امنیت آسیایی با حضور احمدی نژاد، پوتین، بشار اسد، کرزای و عبدالله گل در استانبول" عنوان اصلی خراسان است، "تصویب بررسی توان هسته ای اسرائیل در شورای حکام" گزارش اول رسالت و جام جم نوشته " اظهارات امیری و رسوائی دیگری برای آمریکا".

گزیده مقالات

پیشنهادها برای جنگ

کیهان در سرمقاله خود نوشته ایران احیاگر آرمان فلسطین است باید اعزام پی درپی كشتی به سمت سواحل غزه را رسما اعلام كند و از كشورهای اسلامی بخواهد كه به او بپیوندند در این صورت اعزام كاروانهای كمك معنا و مفهوم خاصی پیدا می كند و به یك موج سنگین سیاسی در كشورهای اسلامی منتهی می گردد. این در حالی است كه اینك حركت كاروانها فاقد شور و انرژی لازم می باشد.

پیشنهاد بعدی کیهان این است که حركت به سمت غزه و تلاش برای شكستن محاصره غزه فقط نباید ابعاد دریایی داشته باشد. غزه دارای یك فرودگاه بین المللی است. كشورهای اسلامی باید رسما اعلام كنند كه خط هوایی پایتخت های خود به غزه را فعال می كنند. در این بین اسرائیل قطعا به اولین پروازها شلیك می كند و یا آنها را وادار به نشستن در فرودگاههای فلسطین می كند ولی برای همیشه قادر نیست با كشورهای اسلامی چنین مواجهه ای داشته باشد.

و سرانجام به نظر این روزنامه: مصر، اردن و سوریه سه ظرفیت مهم در مواجهه با اسرائیل اند. این كشورها در شرایط فعلی نیاز به تضمین های خاص برای برخورداری از حمایت عملی و همه جانبه جهان اسلام دارند. دولت سوریه می تواند ضرب الاجلی را تعیین كند و بگوید اگر تا این تاریخ محاصره برداشته نشود توسل به اقدام نظامی برای بازپس گرفتن مناطق اشغال شده سوریه را حق خود می داند..

ترکیه نمی تواند

روزنامه جمهوری اسلامی هم اظهار عقیده کرده که كنون در بسیاری از كشورهای عربی، مردم این كشورها با تقدیر از اقدامات و تحركات دولت تركیه، سكوت و بی عملی دولتمردان خود را محكوم می‌كنند و به آنها نگاه تحقیرآمیزی دارندبا اینحال، باید در نظر داشت كه دولت آنكارا در مسیر مقابله با سیاستهای صهیونیستها و دفاع از آرمان ملت فلسطین، با موانعی نیز مواجه است كه عمده‌ترین آنها، ارتش و نقش نظامیان در ساختار قدرت آن كشور است.

این روزنامه یادآوری کرده که از سوی دیگر، دولت تركیه، هم عضو ناتو و هم از متحدین نزدیك آمریكا می‌باشد و محدودیت‌هایی را باید رعایت كند. همچنین آنكارا در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا مجبور است در چارچوب‌های مشخصی حركت نماید. از اینرو نباید انتظار اقدامات حاد و خارق العاده‌ای را از آنكارا داشت.

حرمت حکومت و مردم

امیر محبیان در سرمقاله رسالت اظهار عقیده کرده که چند نوع حرمت در یک جامعه لازم است حرمت مردم در چشمان حاکمان، -حرمت حاکمان درنزد مردم، حرمت قانون، حرمت ارزش های سودمند برای جامعه که عموما ریشه در باورهای دینی دارد، حرمت نخبگان در نزد توده های مردم و حرمت توده های مردم در نزد نخبگان.

با این مقدمه نویسنده سرمقاله رسالت اظهار عقیده کرده که آنچه در مرقد حضرت امام رخ داد نشان از آن داشت که حرمت هایی در حال فرو ریختن است؛ بی گمان نخبگان نیز بویژه آنان که درون مرزهای حرمت های ارزشمند جامعه نظیر انتساب به شخصیت های بس ارجمند زیست می کنند نیز باید دغدغه رفتار خویش را بگونه ای داشته باشند که مرزهای محترم مخدوش نگردد.

در ادامه این مقاله آمده در عین حال آنان نیز که چه با باور به انحراف افراد از ملاک ها و میزان های موجود و یا بر حسب منافع سیاسی مرزها را براحتی در هم می ریزند و با بیرون راندن هر فرد از دایره خودی ها گمان می برند جایی برای خود گشوده اند ؛ باید هشیار باشند که گاهی هر چند ممکن است انسان در نبردی کوچک پیروز گردد ولی چه بسا در نهایت جنگ را ببازد.

نامه ای ماندگار

نعمت احمدی در سرمقاله مردم سالاری نوشته نامه احمدی نژاد به شورای نگهبان یک ماجرای جدید است و باید از چند منظر به آن نگریست.نخست ادبیات به کارگرفته شده در نامه 5 صفحه ای که از چنان تشتت و پراکندگی برخوردار است که معلوم است در تنظیم این نامه که به امضای رئیس جمهور رسیده است چند مجموعه دخالت داشته اند و پراکندگی و تشتت نوشتاری ناشی از مراجع مختلف تنظیم کننده آن می باشد.

نویسنده حقوقدان این مقاله تاکید کرده که اگر قرار باشد بین دولت و مجلس، یکی را که از حدود اختیارات خود تجاوز می کند، ذکر کنیم این دولت است که از عدم ابلاغ قوانین گرفته تا عدم اجرای قوانین(نمونه آن قانون هدفمند کردن یارانه ها) در کارنامه خود دارد و باید رئیس مجلس به عنوان ناظر اجرای مصوبات خود به رئیس دولت تذکر دهد.

به تاکید سرمقاله مردم سالاری، ظاهرا رئیس دولت دهم، دیدگاه خاص خود در خصوص نحوه اداره کشور دارد وقتی دولت خارج از مصوبه مجلس بنزین خریداری می کند و در مقابل تخلف به این گفته اکتفا می کند که مردم بنزین نیاز داشتند و ما خریدیم.

خطر فقر مطلق و نسبی در کشور

غلامرضا کیامهر در روزنامه پول نوشته اگر آن ضرب‌المثل معروف را که می‌گوید «شکم گرسنه ایمان ندارد» به طور نسبی هم که شده مقرون به واقعیت بدانیم، در آن صورت باید از شنیدن اظهارات صادقانه اخیر رییس مرکز آمار ایران در مورد وجود 10میلیون جمعیت زیر خط فقر مطلق و 30میلیون زیر خط فقر نسبی در کشور سخت احساس نگرانی کنیم.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که بیش از نیمی از جمعیت کشور در زیر نوعی خط فقر قرار دارند. نوشته این جمعیت 10 میلیونی از شهروندان ایرانی در شرایطی به سر می‌برند که برای ادامه حیات که با مفهوم زندگی کردن فاصله زیادی دارد،‌ شدیدا نیازمند دریافت کمک و اعانه از افراد خیر یا موسسات خیریه نظیر کمیته امداد هستند که این قبیل کمک‌های صدقه‌ای ضمن‌آنکه کفاف زندگی افراد زیر خط فقر مطلق را نمی‌دهد کرامت انسانی آنها را به شدت خدشه‌دار می‌سازد.

به نوشته روزنامه پول احساس حقارتی که از این رهگذر در فرزندان جوان خانواده‌های اعانه و صدقه‌بگیر ایجاد می‌شود درآینده به صورت انواع آسیب‌های اجتماعی نمایان خواهد شد.

از طلا گشتن پشیمان گشته ‌ایم‌

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده که مرکز آمار ایران در گزارشی از افزایش 3/4 درصدی قیمت مسکن در زمستان گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن خبر داد ودو روز پیش هم محمد عباسی، وزیر تعاون گفته بود که غول اشتغال را مانند غول مسکن از پای در می‌آوریم.

به نظر نویسنده سرمقاله جهان صنعت این دو جمله را که کنار هم گذاشتیم راهی نماند جز اینکه به جناب وزیر تعاون عرض کنیم اگر قرار است غول اشتغال را هم با این شیوه از پای درآورید، خواهش می‌کنیم کاری به این غول نداشته باشید چراکه به اندازه کافی مردم از بیکاری در رنج هستند. همان یک غول کافی است.

ابهام در سلامت آب تهران

حمایت در گزارش اصلی خود خبر داده کلانشهرهای کشور به خصوص شهر تهران به لحاظ ابهاماتی در زمینه وجود نیترات و برداشت از آبهای زیرزمینی به مشکلی تبدیل شده اند که برخی مسئولان آن را رد می کنند و برخی دیگر بر آن صحه می گذارند اما موضوع آلودگی آب شرب تهران از چند سال قبل مطرح بوده و هر از چندگاهی رسانه ها به آن می پردازند و دوباره فراموش می شود تا اینکه اتفاق ناگواری رخ دهد تا شاید اذهان را متوجه خود سازد.

به نوشته این روزنامه وزیر اسبق بهداشت و نماینده تهران در مجلس گفته نمی توان نسبت به آلودگی آب شرب تهران بی اعتنا بود اما معاون محیط زیست تهران می گوید هیچ سندی مبنی بر آلوده بودن منابع تامین آب شرب تهران وجود ندارد ولی به عنوان دستگاه ناظر تاکید داریم مواد آلوده کننده آب نباید وارد جریان رودخانه ها و مخازن سدها شود.

گزارش روزنامه حمایت نشان می دهد سال گذشته بود که معاون وزیر نیرو در یک توصیه بهداشتی از شهروندان تهران خواست از آبهای بسته بندی شده استفاده کنند که همین موضوع در آن زمان با واکنشهای متفاوتی از سوی برخی مدیران شهری و کارشناسان بهداشتی و محیط زیست مواجه شد. چون اگر آب شرب شهر تهران سالم و بهداشتی است نیازی به استفاده از بطریهای آب معدنی نیست و اگر مسئله مبهم است نباید موضوع پنهان بماند تا سلامت شهروندان تهدید شود.

هشدار درباره ایدز و شیوع آن

تهران امروز در گزارشی نوشته هشدار متولیان مبارزه با ایدز در ایران، درباره هجوم موج سوم ایدز، اكنون رنگ قرمز به خود گرفته است چنان که مینو محرز، رئیس مركز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت خبر از هجوم بی‌سابقه این بیماری از راه ارتباط جنسی می‌دهد. به گفته او 99 درصد موارد جدید شناسایی شده ابتلا به ویروس ایدز در كشور از طریق ارتباط جنسی بودند و انتقال جدید از طریق اعتیاد بسیار محدود است.

به نوشته این روزنامه خانم محرز حتی آمار صد درصدی را اغراق شده نمی‌داند و می گوید «اگر نگویم صد درصد، باید بگویم 99 درصد موارد جدید شناسایی شده ابتلا به بیماری ایدز مواردی است كه از طریق ارتباط جنسی مبتلا شده‌اند و من واقعا از این مسئله نگران هستم. اگر هم موارد محدودی به علت تزریق مشترك و اعتیاد به این بیماری مبتلا شده و امروز شناسایی شوند، مربوط به گذشته است كه اكنون شناسایی می‌شود و انتقال ویروس این بیماری از طریق اعتیاد تقریبا كنترل شده است.

تهران امروز تاکید کرده وقتی سن ازدواج بالا می‌رود و آمار طلاق هم رو به افزایش است به تبع تماس جنسی محافظت نشده نیز افزایش یافته و در نتیجه شیوع موارد ابتلا به بیماری ایدز از طریق این شكل از تماس‌های جنسی شدت می‌یابد. تاكنون پروتكل‌های درمانی و پیشگیری از ایدز در ایران، همه بر اعتیاد متمركز بوده است و ارائه سرنگ رایگان به معتادان تزریقی، زندانیان و حتی خودپردازهای سرنگ، مواردی بوده است كه باعث شده بیماری از آن طریق کمتر منتقل شود.