اعتراض عراق به گلوله باران مناطق مرزی توسط ایران

نفرات پژاک
Image caption گفته می شود پیکارجویان کرد ایرانی(پژاک) در مناطق کردنشین عراق پناه می گیرند

دولت عراق بر سر گلوله باران مناطق مرزی شمال شرق این کشور، به ایران اعتراض کرده است.

مقامات عراقی می گویند این حملات که هدف آن پیکارجویان کرد ایرانی است که در مناطق کردنشین عراق پناه گرفته اند، متجاوز از یک هفته قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد.

عراقی ها می گویند در جریان این حملات دست کم یک غیرنظامی کشته شده و صدها خانواده ناچار به فرار شده اند.

وزارت خارجه عراق، سفیر ایران در بغداد را احضار کرده و نگرانی عمیق دولت عراق در ارتباط با این حملات به سفیر ایران ابلاغ شده است.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید دولت محلی کردستان عراق،خبر داده که نیروهای ایرانی در سه کیلومتری داخل خاک عراق موضع گرفته اند.

به گفته این خبرنگار، مسعود بارزانی، رئیس دولت محلی کردستان عراق با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق در بغداد تماس گرفته و نگرانی و خشم خود را از این واقعه ابراز کرده و آنان را به مداخله برای محافظت از مرزهای عراق، ترغیب کرده است.

جیم میور می افزاید در حالی که ایران اعضای یک گروه کرد ایرانی موسوم به پژاک را تعقیب می کند، دولت ترکیه نیز در تلاش برای سرکوب کردهای عضو پ ک ک، به حملات مشابه دست زده است.

پیکارجویان عضو پ ک ک، نیز که یک گروه شورشی کرد ترکیه است، حملات خود را از شمال عراق سازماندهی می کنند.

در هفته های اخیر چندین بار هواپیماهای ارتش ترکیه نواحی دورافتاده کوهستانی را بمباران کرده اند.

تصور می رود مواضع نفرات پ ک ک، در این مناطق قرار دارد.

آقای بارزانی اخیرا به ترکیه رفته بود و گفته می شود در آنجا از جانب مقامات ترکیه تحت فشار قرار گرفته بود که برای کنترل پ ک ک، تلاش بیشتری کند.

در سال های اخیر، گزارش هایی از اقدامات مسلحانه نفرات پژاک در ایران، به خصوص مناطق مرزی با عراق، انتشار یافته که تلفاتی نیز به نیروهای دولتی ایران وارد کرده است. نیروهای امنیتی ایران نیز به اقداماتی علیه این گروه، از جمله گلوله باران مناطقی در داخل کردستان عراق مبادرت کرده اند که در مواردی اعتراض مقامات آن کشور را به دنبال داشته است.

گروه مسلح پژاک می گوید برای کسب حق خودگردانی در مناطق کردنشین ایران مبارزه می کند.