درخواست اصلاح‌طلبان برای مجوز راهپیمایی سکوت در تهران

راهپیمایی سکوت، خرداد ۱۳۸۸
Image caption درخواست راهپیمایی سکوت توسط اصلاح طلبان، یادآور راهپیمایی‌ای است که در نخستین روزهای پس از انتخابات توسط معترضان برگزار شد

۹ حزب اصلاح طلب در ایران از دولت این کشور خواسته اند که به هواداران آنها اجازه دهد در سالگرد برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در سکوت و تنها با حمل نشانه های سبز راهپیمایی کنند.

به گزارش منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان، این احزاب و تشکل ها متعهد شده اند که این راهپیمایی در سکوت، بدون شعار، بدون سخنرانی، بدون قطعنامه، بدون حمل اسلحه، به طور مسالمت آمیز، با رعایت موازین امنیت ملی و تنها با استفاده از رنگ سبز و پلاکاردهای حاوی "درخواست اجرای بدون تنازل قانون اساسی" و "انتخابات آزاد" برگزار شود.

این دومین نامه رسمی احزاب اصلاح طلب برای درخواست صدور مجوز راهپیمایی سالگرد انتخابات است و در پی تأکید وزارت کشور بر لزوم تعهد درخواست کنندگان به "عدم حمل سلاح و رعایت موازین ملی" تهیه شده است.

قانون اساسی ایران، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها را بدون حمل سلاح و به شرط آنکه "مخل به مبانی اسلام" نباشد، آزاد اعلام کرده است، اما دولت ایران می گوید که هرگونه راهپیمایی یا تجمع تنها با اجازه دولت قانونی است.

احزاب اصلاح طلب در نامه خود به وزارت کشور نوشته اند که در صورت صدور مجوز راهپیمایی، انتظامات آن را به عهده می گیرند، اما حفظ امنیت راهپیمایی و جلوگیری از اخلال در آن توسط "افراد فرصت طلب و قانون شکن که هدفشان برهم زدن امنیت است" به عهده نهادهای انتظامی و امنیتی است.

به نظر می رسد که خودداری کردن از دادن شعار و همچنین صرف نظر کردن از هرگونه ابراز مخالفت با دولت آقای احمدی نژاد یا حتی اشاره به تردیدهای موجود در صحت انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، با این هدف صورت گرفته باشد که وزارت کشور نتواند دلیلی برای عدم صدور مجوز پیدا کند.

با این حال سایت کلمه که اخبار میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت را منتشر می کند، نوشته است که محمود عباس زاده مشکینی، مدیرکل سیاسی و دبیر کمیسیون احزاب وزارت کشور باز هم ایرادهایی به نامه احزاب اصلاح طلب وارد کرده است.

به نوشته این سایت، آقای مشکینی گفته است که اولا "هدف" راهپیمایی روشن نیست و ثانیا دبیرکل یا نماینده تام الاختیار دبیرکل هر یک از احزاب و گروه های تقاضا کننده باید شخصا در وزارت کشور حاضر شده و در مورد مسلحانه نبودن راهپیمایی تعهد بدهند و این تعهدها باید ثبت محضری هم بشود.

او همچنین گفته است که حزب های مشارکت و مجاهدین انقلاب که پروانه آنها توسط کمیسیون ماده ده احزاب لغو شده و همچنین انجمن روزنامه نگاران زن که انتخابات شورای مرکزی آن ناقص مانده است، نمی توانند برای راهپیمایی تقاضای مجوز کنند.

علاوه بر این سه تشکل، نمایندگان مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، انجمن اسلامی جامعه پزشکی، مجمع نیروهای خط امام، مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی، حزب همبستگی ایران اسلامی و انجمن مدرسین دانشگاه ها هم نامه درخواست مجوز راهپیمایی ۲۲ خرداد را امضا کرده اند.

مطالب مرتبط