پاسخ سفارت ایران در لندن به درخواست آزادی یک دانشجوی زندانی

عاشورا
Image caption دادگاه تعدادی از بازداشت شدگان حوادث عاشورای گذشته هنوز تشکیل نشده است

سفارت ایران در بریتانیا به نامه یکی از استادان دانشگاه اسکس در بریتاینا که خواهان آزادی احسان عبده تبریزی، دانشجوی سابق این دانشگاه و از بازداشتیان حوادث عاشورا در تهران شده بود، پاسخ داده است.

احسان عبده تبریزی، دانشجوی دوره دکترا در موسسه مطالعات اسلامی و خاورمیانه دانشگاه دورهام، حدود پنج ماه پیش برای گذراندن تعطیلات به ایران بازگشت.

گذرنامه او به محض ورود به فرودگاه امام خمینی تهران توقیف شد و خود او هم پس از چند روز در پی حوادث روز عاشورا بازداشت شد.

رینر شولتز، رئیس دانشکده تاریخ دانشگاه اسکس پیش از این در نامه ای خطاب به رسول موحدیان، سفیر ایران در لندن، خواسته بود که با در نظر گرفتن مبانی حقوق بشر و بر اساس قوانین بین المللی و داخلی ایران، احسان عبده تبریزی بلافاصله آزاد شود تا بتواند برای ادامه تحصیل به بریتانیا باز گردد.

در پاسخ به نامه رینر شولتز، سفارت ایران درباره روند پرونده قضایی احسان عبده تبریزی توضیحاتی داده است.

در این نامه که نسخه ای از آن در اختیار بی بی سی فارسی قرار گرفته، آمده است که آقای عبده تبریزی "با ارتکاب جرم" قانون را نقض کرده و مورد پیگرد قضایی قرار گرقته است.

در بندی از این نامه اتهامات او "اقدام علیه امنیت ملی و ایجاد ناآرامی در حوادث روز عاشورا" عنوان شده است.

در نامه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا ضمن تاکید بر "تضمین حقوق قانونی" آقای عبده تبریزی آمده است که او در مراحل اولیه بازجویی به صراحت به اتهامات مطرح شده در این نامه اقرار کرده است.

آقای شولتز در نامه خود به نگهداری احسان عبده تبریزی در سلول انفرادی، بدون وارد شدن اتهام رسمی به او اشاره کرده بود.

بر اساس گزارش ها، خانواده آقای عبده تبریزی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۸۸ بعد از گذشت حدود چهار ماه از دستگیری او، موفق شدند با او در زندان ملاقات کنند.

در آن زمان مشخص شد که آقای عبده تبریزی ۵۰ روز در سلول انفرادی زندانی بوده است.

در بندی از نامه سفارت ایران در لندن نوشته شده که آقای عبده تبریزی در بعضی موارد در "نقض قوانین" از خارج از ایران مورد تشویق قرار گرفته است. در این نامه توضیحی درباره جزییات این اتهام داده نشده است.

بلاتکلیفی قضایی

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات روز عاشورای گذشته (۶ دی ۱۳۸۸) در تهران، حدود ۱۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی بازداشت شدند که تعدادی از آنها به مجازات های سنگین محکوم شده اند.

احسان عبده تبریزی، از جمله بازداشت شدگاه روز عاشوراست که هنوز دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات او تشکیل نشده است.

حسین عبده تبریزی، پدر او، در تاریخ ۷ خرداد ماه در گفت و گو با سایت کلمه گفت که "معلوم نیست چرا اقدامی برای به جریان انداختن پرونده او در دادگاه و یا برای آزادی اش به قید وثیقه انجام نمی شود."

مطالب مرتبط