هشدار احمدی نژاد درباره تصویب قطعنامه تازه علیه ایران

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران با اشاره به توافق مبادله سوخت هسته ای گفت: "این فرصت ها دیگر تکرار نخواهد شد"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به قدرت های غربی هشدار داد که اگر قطعنامه تازه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران تصویب شود، "جواب آنها از قبل مشخص است."

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس سیکا (امنیت و اعتمادسازی در آسیا) به ترکیه سفر کرده، در یک نشست مطبوعاتی در استانبول گفت: "نشست تهران یک فرصتی را در اختیار آمریکا و متحدانش قرار داد و ما امیدوار بودیم و هستیم که آنها از این فرصت ها استفاده کنند و می گوییم که این فرصت ها تکرار نخواهد شد."

اشاره رئیس جمهوری ایران به توافق بر سر تبادل سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران بود که ماه گذشته میلادی با میانجی گری ترکیه و برزیل به دست آمد.

هم زمان ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه که قرار است در حاشیه اجلاس سیکا با رئیس جمهوری ایران دیدار کند، با اشاره به قطعنامه تازه شورای امنیت علیه ایران گفته است که در این باره "عملا توافق حاصل شده است."

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، امروز سه شنبه ۸ ژوئن، برای رایزنی درباره قطعنامه تحریمی چهارم علیه ایران جلسه غیرعلنی تشکیل می دهند.

در جلسه روز دوشنبه این شورا که به درخواست ترکیه و برزیل، دو عضو غیر دائم شورای، تشکیل شده بود، متن نهایی قطعنامه تازه علیه ایران آماده شد.

ایران در انتظار پاسخ گروه وین

آقای احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی خود در استانبول با اشاره به این که ایران همچنان در انتظار پاسخ گروه وین به توافق تهران است، گفت: "اختیار با آنهاست که چه زمانی پاسخ دهند و هر زمانی پاسخ دهند ما پاسخ آنها را بررسی می کنیم."

منظور از گروه وین، کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه، از اعضای گروه ۱+۵، و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

Image caption ولادیمیر پوتین در ترکیه از توافق عملی بر سر قطعنامه تازه علیه ایران خبر داد

نمایندگان این گروه پائیز گذشته با نمایندگان ایران در وین ملاقات کردند تا پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خارج کردن یک هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم غنی شده از ایران در مقابل ارسال ۱۲۰ کیلوگرم سوخت مورد استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران را مورد بررسی قرار دهند.

ترکیه و برزیل ماه گذشته موفق شدند موافقت ایران برای تبادل سوخت را جلب کنند، اما این توافق تلاش آمریکا و متحدانش را از به جریان انداختن مذاکرات برای دور تازه تحریم ها علیه ایران متوقف نکرد.

رئیس جمهوری ایران درباره احتمال تصویب قطعنامه ای تازه علیه ایران به دولت آمریکا و متحدانش هشدار داد که " اگر بخواهند با بلند کردن چماق و با زبان بی ادبی صحبت کنند، جواب آنها از قبل مشخص خواهد بود."

هنوز اجماع کامل در مورد پیش نویس تحریم های جدید در شورای امنیت حاصل نشده است، اما به گفته دیپلمات های سازمان ملل متحد، رای کافی برای این قطعنامه وجود دارد و با حمایت حداقل ۱۲ عضو به تصویب خواهد رسید. انتظار می رود ترکیه، برزیل و لبنان به این قطعنامه رای مثبت ندهند.

'تذکر به همسایه'

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه نیز از توافق عملی بر سر قطعنامه تازه خبر داده است اما می گوید که تحریم ها علیه ایران نباید "بیش از اندازه" باشد تا به گفته او مانع دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای شود.

آقای پوتین همچنین اعلام کرد که نیروگاه هسته ای بوشهر که توسط پیمانکاران روسیه ساخته می شود، در ماه اوت سال جاری میلادی (اواسط تابستان) راه اندازی خواهد شد.

محمود احمدی نژاد در سخنان امروز خود گفت که مشکل خاصی در روابط ایران و روسیه نیست، اما افزود "تذکری به همسایه داده شده که مراقب باشد در کنار دشمنان ملت ایران قرار نگیرد."

پیش از این دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان رفتار ایران را "غیر مسئولانه" و تحریم ها را در بعضی موارد لازم دانسته بود.

مطالب مرتبط